Plamka żółta. Spotkanie z Maciejem Pisukiem

  • 22.04.2021
  • Spotkanie
  • Dorośli i młodzież

Część powierzchni oka zajmuje plamka żółtka – to miejsce na siatkówce, gdzie znajduje się najwięcej receptorów wzroku. Jej uszkodzenie może powodować zniekształcenie widzenia, obniżenie ostrości wzroku lub zaburzenie odbioru barw.
W czasie, gdy możliwości spotkań i kontaktów są ograniczone, a sposoby poznawania przez nas świata i komunikacji uległy zmianie i zniekształceniu, zapraszamy na nowy cykl spotkań, podczas których będziemy rozmawiać o uważności w fotografii.
W trakcie warsztatów, skupionych wokół konkretnych problemów, zaproszeni przez nas fotografowie i fotografki podzielą się doświadczeniem, przemyśleniami, wątpliwościami. Wskażą tropy poszukiwań sposobów ujęcia tematów, które podejmują w swojej twórczości, opowiedzą o swoich metodach pracy.
Spotkania będą próbą odejścia od klasycznej, hierarchicznej relacji, w której prowadzący dyktuje sensy i znaczenia. Stawiamy na możliwość wspólnego uczenia się za pomocą wymiany doświadczeń i współtworzenia narracji spotkań.

Pilotażowa seria spotkań: „Fotografia - działanie grupowe”
Trzy pierwsze spotkania warsztatowe, odbywające się w odstępach tygodniowych, poświęcone będą tematyce pracy fotografów/ek z konkretną społecznością/grupą ludzi. Szczególny nacisk zostanie położony na proces, prowadzący do powstania zdjęcia, a nie sam moment naciśnięcia spustu migawki.  Porozmawiamy o sposobach i powodach pracy z grupami, o budowaniu relacji i wyznaczaniu granic. Jak pracować, by nie wykorzystywać innych, ale także nie czuć się wykorzystanym? Jak pozostać przy zdrowych zmysłach i zachować bezpieczny dystans, wchodząc nie raz w trudne historie spotkanych ludzi? 

22 kwietnia 2021, godz. 18.00
Spotkanie z Maciejem Pisukiem
Maciej Pisuk – scenarzysta, pisarz oraz fotograf. Autor scenariusza do filmu Leszka Dawida „Jesteś Bogiem” oraz książki pod tym samym tytułem. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Niedawno ukończył pracę nad scenariuszami do dwóch filmów fabularnych – o Jacku i Grażynie Kuroniach oraz o karierze Dariusza Michalczewskiego.
W pracy fotografa interesują go spotkania z ludźmi i ich odmiennymi sposobami patrzenia na świat, zwraca też uwagę etyczny aspekt wykonywania i wykorzystywania zdjęć. W cyklu fotografii Pod Skórą w sposób empatyczny i uważny opowiada historie mieszkańców warszawskiej Pragi. W 2021 roku seria ukaże się w formie książki, łączącej zdjęcia z reportażem literackim, powstałym na podstawie rozmów z mieszkańcami ulicy Brzeskiej. 
Fotografie z cyklu Pod skórą były prezentowane między innymi w:CSW Zamek Ujazdowski, GAF Galerie für Fotografie – Hanower, Fotografiska – Sztokholm 


Ważne informacje:
• Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży licealnej oraz osób dorosłych.
• Czas trwania: ok. 2 godz.
• Cena: 30 zł za jedno spotkanie lub 80 zł za 3 spotkania (cały cykl tematyczny)
• Liczba miejsc w grupie: 15 osób (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń)
• Warsztaty odbywają się w formule online na platformie Cisco Webex
• Zapisy na pierwsze spotkanie przyjmujemy do 5 kwietnia 2021 r.
• Zapisując się prosimy o podanie w tytule maila tytułu oraz daty interesujących Państwa warsztatów.
• Zapisani na warsztaty uczestnicy otrzymają na podany nam adres mailowy:
- nr konta bankowego, na które należy dokonać opłaty;
- link, przy pomocy którego będzie można dołączyć do warsztatów;
- instrukcję logowania.
• Informacje i zapisy: edukacja[at]mufo.krakow.pl
• W przypadku nieobecności na warsztatach online nie ma możliwości odrabiania zajęć w innym terminie.
• Informujemy, że w razie rezygnacji z udziału w warsztacie online bilety zakupione przez Internet nie podlegają zwrotowi.
 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj