Muzeum Fotografii w Krakowie jest jedyną w Polsce instytucją muzealną poświęconą w całości medium fotograficznemu. Zajmujemy się fotografią ujętą jako fenomen kulturowy, który w istotny sposób określa – już od prawie dwustu lat – ikonosferę nowoczesnego człowieka, przejawiając się w najróżniejszych sferach jego życia: w nauce, mediach, praktykach związanych z upamiętnianiem i dokumentowaniem przeszłości, propagandzie, reklamie i wreszcie – w sztuce. Bez znajomości fotografii, jej historii, specyficznych języków i form eksploatacji trudno byłoby zrozumieć rzeczywistość, która nas otacza. Stąd istotną rolą naszego Muzeum jest upowszechnianie wiedzy o tym medium i podnoszenie kompetencji kulturowych w zakresie jego odbioru.
Misja
Misją Muzeum Fotografii w Krakowie jest dbanie o powierzone dziedzictwo kulturowe, uzmysławianie roli przeszłości i pamięci we współczesnym społeczeństwie, ale także bycie instytucją nowoczesną, rozumianą jako miejsce żywych spotkań i wymiany poglądów dotyczących współczesnych problemów wizualności oraz kanonów kulturowych.
Charakter zbiorów upoważnia Muzeum Fotografii w Krakowie do stawiania istotnych pytań problematyzujących zagadnienia fotografii i szerzej obrazu, aby uczynić z Muzeum ważny ośrodek inspiracji oraz centrum dobrych praktyk. Strategii podporządkowana jest zarówno polityka gromadzenia zbiorów, jak i działalność wystawiennicza, wydawnicza, edukacyjna oraz badawcza. W rzeczywistości rządzonej mechanizmami konkurencji, MuFo będzie tworzyć oryginalną koncepcję muzeum opartą na zasadzie przyjazności dla odbiorcy i otwartości na jego potrzeby.
Historia
1975
1975
Muzeum przy Krakowskim Towarzystwie Fotograficznym otrzymuje imię profesora Władysława Bogackiego.
1982
1982
Muzeum zmienia siedzibę i przeprowadza się do kamienicy Hetmańskiej przy Rynku Głównym 17.
1987
1.01.1987 r.
Zostaje powołana odrębna, już niezwiązana z KTF, instytucja podległa Wydziałowi Kultury i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Pierwszym dyrektorem nowej placówki jest Władysław Klimczak, jednoczesny prezes KTF. W 1989 roku stanowisko jego zastępcy na krótko obejmuje Stanisław Piwowarski, długoletni pracownik Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Muzeum przyjmuje nazwę Muzeum Historii Fotografii w Krakowie (MHF).
1989–1990
1989–1990
Muzeum prezentuje spektakularną, dwuczęściową ekspozycję Zginęli w Katyniu. Wystawę w wersji objazdowej można było obejrzeć w Budapeszcie w kwietniu 1990 roku, przy okazji odbywającej się tam konferencji „Totalitaryzm w Europie Środkowej”, następnie w Moskwie i w Wilnie.
1990
1990
Władysław Klimczak przestaje być dyrektorem Muzeum. W ciągu następnych dwóch lat placówką kieruje Antoni Piotrowski.
1991
1991
W listopadzie 1991 roku stanowisko dyrektorki Muzeum obejmuje Barbara Ochmańska-Jodłowska.
1992
1992
W lipcu następuje kolejna przeprowadzka do nowej siedziby przy ul. Józefitów 16. Jest to willa zaprojektowana w 1923 roku przez inżyniera Rudolfa Handa.
Rozpoczyna się remont siedziby, który nie przerywa jednak działalności wystawienniczej.
1994
1994
W październiku w siedzibie Muzeum Archeologicznego zorganizowano wystawę Warszawa z lat 1945-1949 na fotografiach Jana i Janusza Bułhaków.
1995
1995
Ukazuje się pierwsza publikacja – katalog Jeńcy bolszewiccy z wojny 1920 roku na fotografiach Jana Zimowskiego autorstwa Andrzeja Rybickiego.
1996
1996
Przy Muzeum rozpoczyna działalność Rada Muzealna.
Willę przy ul. Józefitów 16 wpisano do Rejestru Zabytków Nieruchomych.
1997
1997
Zaczyna działać strona internetowa MHF.
Zostaje wdrożony elektroniczny system inwentaryzacji i ewidencji zbiorów.
1998
1998
Powstaje Pracownia Konserwacji Fotografii.
1999
1999
W styczniu Muzeum zostaje wpisane do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Kraków – miasto na prawach powiatu.
1 marca na bramie budynku przy ul. Józefitów 16 odsłonięta zostaje pamiątkowa tablica upamiętniająca działalność Prafilmówki Krakowskiej w latach 1945–1947. Na III Zjeździe Filmowego Bractwa z Józefitów 16 obecni są między innymi Stanisław Szymański, Jerzy Kawalerowicz, Jerzy Passendorfer i Mieczysław Jahoda.
W grudniu nowym dyrektorem MHF zostaje Maciej Beiersdorf.
2002
2002
W kwietniu ma miejsce pierwsza edycja Krakowskiej Dekady Fotografii – jest to cykliczny dziesięciodniowy przegląd poświęcony różnym zagadnieniom fotografii. W ramach kolejnych Dekad organizowane są wystawy, konferencje, pokazy filmów w Muzeum oraz w wielu punktach miasta.
2005
2005
W kwietniu uroczyście otwarto ekspozycję stałą Z dziejów fotografii. Na wystawę wchodzi się jak do atelier, którego aranżacja przypomina klimat zakładu fotograficznego sprzed ponad stu lat. Na kilkuset zdjęciach pokazana jest historia fotografii portretowej, dokumentalnej i artystycznej. Ekspozycja porusza zagadnienia związane z techniką i technologią, zdobnictwem i zastosowaniem fotografii, a nawet jej kolekcjonowaniem i przechowywaniem.
Jesienią Muzeum wydało pierwszy katalog zbiorów. Publikacja Andrzeja Rybickiego Józef Piłsudski na fotografiach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie prezentuje nieznane dotąd kadry dokumentujące życie marszałka.
2007
2007
Jest rokiem jubileuszowym. W dwudziestolecie swojego istnienia Muzeum otrzymuje imię Walerego Rzewuskiego. Dla dwudziestu osób i instytucji – darczyńców, artystów i sponsorów – przygotowano specjalnie na tę okazję wybity Medal Muzeum.
Zostaje przyjęty nowy statut MHF.
2009
2009
W XXIX edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla 2008 Muzeum Historii Fotografii zostaje podwójnym laureatem. Wyróżnienie w kategorii „Wystawa sztuki” przyznano za ekspozycję Autochromy Tadeusza Rzący, wyróżnienie w kategorii „Publikacje” otrzymał Katalog winiet krakowskich zakładów fotograficznych w zbiorach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie autorstwa Katarzyny Kudłacz i Marty Miskowiec.
2014
2014
W sierpniu zbiory Muzeum zyskują nowoczesną oprawę w postaci Katalogu Zbiorów Online. Ponad 25 000 obiektów zostaje udostępnionych w Internecie w ramach projektu „Wirtualne Muzeum Historii Fotografii”, prowadzonego dzięki dotacjom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2016
1.01.2016 r.
Nowym dyrektorem Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie zostaje Marek Świca. Jego kandydaturę jednogłośnie wyłoniła Komisja Konkursowa, następnie zaakceptował ją Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński nadaje dyrektorowi MHF Maciejowi Beiersdorfowi Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za wybitne zasługi na polu kultury, w tym również za osiągnięcia w trakcie pełnienia funkcji dyrektora Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie.
W konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla 2015 program edukacyjny i publikacja Szkoła widzenia zdobywają wyróżnienie w kategorii „Edukacja”.
Publikacja HAWAIKUM. W poszukiwaniu istoty piękna, wydana przez Muzeum we współpracy z Wydawnictwem Czarne i Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, otrzymuje prestiżowe wyróżnienie w konkursie „Fotograficzna Publikacja Roku 2016”.
20.12.2016 r.
Zostaje podpisany akt notarialny zakupu przez Gminę Miejską Kraków nieruchomości przy ul. Rakowickiej 22 w Krakowie z przeznaczeniem na nową siedzibę Muzeum Fotografii.
2017
2017
Muzeum świętuje swoje 30. urodziny w nowej siedzibie przy ul. Rakowickiej 22 wystawą Fotoreporterzy.
W konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla 2016 Muzeum otrzymuje wyróżnienie w kategorii „Publikacje” za cykl Opowieści fotografistów Ewy Kozakiewicz.
24 października 2017 roku inwestycja „Modernizacja i adaptacja zabytkowej siedziby Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie przy ul. Józefitów 16 na potrzeby utworzenia centrum magazynowo-konserwatorskiego i digitalizacyjnego oraz badawczego” otrzymuje dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wkład własny do projektu zapewnia Gmina Miejska Kraków.
2018
2018
1 stycznia Muzeum zostaje zamknięte dla zwiedzających z powodu zbliżającej się modernizacji dotychczasowej siedziby przy ul. Józefitów 16 oraz dawnej Zbrojowni przy ul. Rakowickiej 22.
Muzeum zyskuje nowy Statut. Od tego momentu możemy stosować skróconą nazwę – Muzeum Fotografii w Krakowie.
Muzeum zostaje 6. laureatem Supermarki Radia Kraków, przyznawanej za najważniejsze wydarzenia kulturalne 2017 roku.
W konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla 2017 Muzeum otrzymuje nagrody główne w dwóch kategoriach: „Edukacja” za projekt edukacyjny „My(d)lenie oczu” oraz „Publikacje” za książkę Osobliwe.
4 września Dyrektor Marek Świca podpisuje umowę z Przedsiębiorstwem Robót Budowlanych i Transportowych Cechini na wykonanie prac budowlanych dla zadania pn. „Modernizacja i adaptacja zabytkowej siedziby Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie na potrzeby utworzenia nowoczesnego centrum magazynowo-konserwatorskiego i digitalizacyjnego oraz badawczego”.
15 września Muzeum udostępnia zwiedzającym nowy obiekt: zabytkową Strzelnicę na Woli Justowskiej, gdzie otwiera stałą ekspozycję Portret.
2019
3.06.2019 r.
Decyzją Dyrektora wprowadzamy nowy System Identyfikacji Muzeum Fotografii w Krakowie. Nowe logo zostaje wyłonione w ramach otwartego konkursu, współorganizowanego ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej. Jego autorem jest studio brandingowe Podpunkt z Warszawy. Podstawową zmianą w obszarze identyfikacji jest nowa nazwa Muzeum. MuFo – wyraz zbudowany z pierwszych liter nazwy Muzeum Fotografii, jest prostą, wpadającą w ucho i łatwą do wymówienia nazwą.
30.07.2019 r.
Symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczynamy przebudowę i rozbudowę budynku przy ul. Rakowickiej 22A przeznaczonego na siedzibę główną Muzeum w ramach projektu „Adaptacja i termomodernizacja zabytkowego budynku dawnej zbrojowni przy ul. Rakowickiej na centrum wystawienniczo-edukacyjne Muzeum Fotografii w Krakowie”. Projekt dofinansowany jest ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.
Podczas gali laureatów konkursu Muzeum Widzialne 2019 Muzeum Fotografii w Krakowie otrzymuje II nagrodę w kategorii: „Identyfikacja muzeum”.
2020
2020
23 października następuje zakończenie inwestycji „Modernizacja i adaptacja zabytkowej siedziby Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie na potrzeby centrum magazynowo-konserwatorskiego, digitalizacyjnego oraz badawczego”. Obiekt zostaje udostępniony dla zwiedzających, jednak z powodu pandemii koronawirusa pierwsze wizyty są możliwe dopiero od 1 lutego 2021 r.
2021
2021
31 marca główny wykonawca, firma RE-Bau, po zakończonym remoncie przekazuje Dyrekcji Muzeum Fotografii w Krakowie klucze do budynku nowej siedziby głównej przy ul. Rakowickiej 22A.
3 grudnia Muzeum otwiera główną siedzibę przy ul. Rakowickiej 22A dla publiczności pierwszą wystawą czasową zatytułowaną Tu zaszła zmiana.
Warsztaty MuFo „Baśniowe warsztaty równościowe” zostają wyróżnione przez jury w plebiscycie „Słoneczniki”, organizowanym przez Grupę Czas Dzieci, w kategorii „Sztuki wizualne” za najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci.
2022
13.05.2022 r.
W siedzibie głównej otwieramy w ramach obchodów Jubileuszu 35-lecia MuFo nową wystawę główną pt. Co robi zdjęcie? Prezentuje ona ok. 1 000 muzealiów ze zbiorów Muzeum i opowiada o historii fotografii, jej teraźniejszości i przyszłości. Jest próbą odpowiedzi na pytanie „co robi” i „co tworzy” zdjęcie.
2023
2023
Kadencja Dyrektora MuFo Marka Świcy na wniosek prezydenta Miasta Krakowa zostaje przedłużona o kolejne siedem lat, czyli do końca 2029 roku.
Wystawy Fotografika. Fotografia artystyczna w Polsce 1927–1978 i Co robi zdjęcie? zostają wyróżnione Marką Radia Kraków.
Wystawa główna Co robi zdjęcie? otrzymuje wyróżnienie w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla 2022 w kategorii „Nowe i zmodernizowane wystawy stałe”.
15 października 2023 roku kończy swoją działalność oddział MuFo Strzelnica.
W plebiscycie „Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi” oddział MuFo Rakowicka otrzymuje Certyfikat Prezydenta Miasta Krakowa w kategorii „Kultura, sport i rekreacja”.
Załączniki do podstrony
-
Statut Muzeum Fotografii w Krakowie
-
Marek Świca. Wizja rozwoju i działalności Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie 2023-2030
-
Strategia Muzeum Fotografii w Krakowie 2018-2023
-
Polityka wystawiennicza Muzeum Fotografii w Krakowie 2024-2029
-
Polityka wystawiennicza Muzeum Fotografii w Krakowie 2024-2029 - Załącznik
-
Polityka gromadzenia zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie 2022-2026
-
Informacja o działalności Muzeum w tekscie łątwym do czytanai i rozumienia