18.12.2020 - 10.01.2021
0:00
Otwarty nabór do sekcji ShowOFF 2021| Miesiąc Fotografii w Krakowie
przeżyj
Księgozbiór biblioteki muzealnej ściśle łączy się z profilem Muzeum i służy głównie pracownikom jako warsztat do naukowego opracowania zbiorów muzealnych. Jednocześnie jest miejscem otwartym dla każdego, kto interesuje się fotografią – historią i sztuką jej wytwarzania, kolekcjonerstwem, rozwojem medium, teorią obrazu czy zapisaną na niej ikonografią. Biblioteka udostępnia literaturę fachową ze szczególnym uwzględnieniem: historii fotografii polskiej i światowej; techniki i technologii fotografii; albumów fotografów polskich i światowych; książek na temat interpretacji, analizy i teorii fotografii oraz kontekstów fotograficznych; katalogów wystaw fotograficznych; materiałów pokonferencyjnych i sprawozdań z działalności organizacji fotograficznych. W swoich zbiorach posiada instrukcje obsługi sprzętu fotograficznego, foldery, katalogi i cenniki, stanowiące obecnie duży usystematyzowany zbiór. W kolekcji biblioteki znajduje się ponad 300 różnych podręczników do nauki fotografii. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim te z pierwszej połowy XX w.: Brewiarzyk fotograficzny Witora Wołczyńskiego wydany we Lwowie w 1903 roku oraz opublikowany nakładem Polskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii w Warszawie w 1915 roku Podręcznik Fotografji doktora Eduarda Vogla, przerobiony i uzupełniony pod kierunkiem Stanisława Szalaya i Jana Jaroszyńskiego.
W bibliotece zgromadzono bogaty zbiór polskich czasopism fotograficznych począwszy od publikowanego jeszcze przed I wojną światową „Fotografa Warszawskiego”, ponadto zeszyty czasopism międzywojennych: „Fotografa Polskiego”, „Miesięcznika Fotograficznego”, „Nowości Fotograficznych”, „Kamery Polskiej” i „Polskiego Przeglądu Fotograficznego”, wszystkie numery pierwszego powojennego pisma dla fotografów „Świat Fotografii”.
Od samego początku biblioteka zabiegała o książki i publikacje opatrzone autografami i dedykacjami fotografów. Wśród najcenniejszych są książki darowane artystom przez innych artystów. Do takich należą książki opatrzone notatkami: Edwarda Hartwiga, Henryka Hermanowicza, Fortunaty Obrąpalskiej, Konrada Karola Pollescha i Stanisława Muchy.
Obecnie możliwe jest korzystanie z biblioteki podręcznej, zorganizowanej na czas rewitalizacji Muzeum Fotografii w Krakowie, w budynku dworca przy pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3.
W przyszłości zbiory biblioteczne MuFo mieścić się będą w obecnie remontowanej głównej siedzibie MuFo Rakowicka.
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
11
12
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31