Widzenie nie jest „czyste”. To, co widzimy zależy od tego, co wiemy, czego doświadczyliśmy, w jakiej kulturze wychowaliśmy się i gdzie żyjemy… W MuFo podczas oprowadzań, spotkań oraz warsztatów wspólnie odsłaniamy kolejne warstwy tworzące obrazy i nanosimy na nie nowe sensy. Pomagamy stawiać pierwsze kroki w praktyce fotograficznej lub szlifujemy warsztat. Światło na fotografię rzucają ludzie z pasją - specjaliści praktycy i teoretycy związani z szeroko pojętą kulturą wizualną i nie tylko. Zapraszamy do udziału w nowych cyklach edukacyjnych w MuFo.

Czułym okiem - spotkania dla seniorów w MuFo 
Odnaleźć w sobie fotografa, uważnie popatrzeć na zdjęcia. Porozmawiać o tym, co nas w nich porusza, ale też – analizować ich kompozycję, rozumieć zastosowane rozwiązania. Patrzeć na świat przez obiektyw, kadrować w myślach – to wszystko będziemy robić na cyklicznych spotkaniach z cyklu „Czułym okiem”. W wybrane piątki od września do lutego będziemy spotykać się na warsztatach, by uważnie przyglądać się innym osobom i na wiele sposobów wykonywać fotograficzne portrety. 
Polecamy udział w całym cyklu zajęć. Możliwy jest również udział w pojedynczych wybranych warsztatach.

Muzealne vademecum
Czy zastanawialiście się kiedyś jak dbać o Wasze domowe archiwa? Co zrobić, by stare zdjęcia pradziadków nie zacierały się jak nasza pamięć? Jak przechowywać klisze negatywowe, stare dokumenty, albumy fotograficzne, filmy, na co uważać, żeby ich nie uszkodzić? Jakie warunki szkodzą naszym domowym zbiorom, jakie są dla nich wskazane? Zapraszamy na cykl otwartych konsultacji „Muzealne vademecum” w oddziale MuFo Józefitów. Podczas naszych comiesięcznych spotkań będziecie mieć okazję nie tylko poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań, ale także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o digitalizacji, konserwacji i wielu innych sprawach związanych z dbaniem o domowe kolekcje fotografii! Waszymi przewodnikami będą specjaliści MuFo pracujący na co dzień w tym niezwykłym oddziale! 

Plamka żółta
Część powierzchni oka zajmuje plamka żółta – to miejsce na siatkówce, gdzie znajduje się najwięcej receptorów wzroku. Jej uszkodzenie może powodować zniekształcenie widzenia, obniżenie ostrości wzroku lub zaburzenie odbioru barw.W czasie, gdy możliwości spotkań i kontaktów są ograniczone, a sposoby poznawania przez nas świata i komunikacji uległy zmianie i zniekształceniu, już po raz kolejny zapraszamy na cykl spotkań, podczas których rozmawiamy o uważności w fotografii.
W trakcie warsztatów, skupionych wokół konkretnych problemów, zaproszeni przez nas fotografowie i fotografki dzielą się doświadczeniem, przemyśleniami, wątpliwościami. Pokazują tropy, które podejmują w swojej twórczości, opowiadają o swoich metodach pracy. Spotkania są próbą odejścia od klasycznej, hierarchicznej relacji, w której prowadzący dyktuje sensy i znaczenia. Stawiamy na możliwość wspólnego uczenia się za pomocą wymiany doświadczeń i współtworzenia narracji spotkań.

FOTO UPDATE
Do tego cyklu spotkań w MuFo zapraszamy profesjonalistów, dzięki którym otrzymamy „update” tego co dzieje się współcześnie w fotografii i dowiemy się, jakie są jej najnowsze trendy. W czasie spotkań specjaliści zdradzą, nad czym aktualnie pracują i jak pracują. Usłyszymy również ich autorski komentarz do tego, co oznacza dla nich praca nad projektem fotograficznym, wystawą, publikacją. FOTO UPDATE to cykl spotkań z profesjonalistami i profesjonalistkami, w ramach których mamy szansę na „update” tego, co dzieje się współcześnie w fotografii. Specjaliści/stki, artyści/stki, fotografowie/ki, autorzy/rki i kreatorzy/rki zdradzają, nad czym aktualnie pracują i jak pracują, ze swoich różnych perspektyw opowiadają o projektach fotograficznych, wystawach, publikacjach.

Człowiek z kamerą. Cykl spotkań z twórcami filmu
Niewiele osób wie, że w starej willi przy ulicy Józefitów 16 w Krakowie, w miejscu, gdzie dziś mieści się jeden z oddziałów Muzeum Fotografii, działała niegdyś pierwsza powojenna filmowa instytucja dydaktyczna w kraju, tzw. krakowska Prafilmówka (1945-1947). Słuchaczami odbywających się w niej kursów byli m.in. późniejsi wybitni twórcy polskiego kina. Nawiązując do filmowej historii tego miejsca przedstawiamy Wam nowy cykl spotkań z twórcami filmowymi oraz specjalistami w dziedzinie kinematografii. Tematem rozmów są zagadnienia związane z obrazem filmowym rozumianym wieloaspektowo: od inspiracji, przez założenia teoretyczne, techniki realizacji, metody artystyczne, po kwestie filozoficzne. Podczas spotkań dowiecie się również, jak tworzy się film od strony autora zdjęć oraz jak się współpracuje z gwiazdami polskiego i światowego kina. 

Terminy wszystkich spotkań i warsztatów są dostępne w zakładce WYDARZENIA

 

Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni

Co robi zdjęcie?

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj