Zakończenie projektu inwestycyjnego „Modernizacja i adaptacja zabytkowej siedziby Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie na potrzeby Centrum Magazynowo-Konserwatorskiego, Digitalizacyjnego oraz Badawczego”

 

 

Inwestycja przebudowy budynku przy ul. Józefitów 16 to pierwszy z dwóch projektów inwestycyjnych, który nadaje nową jakość Muzeum Fotografii w Krakowie. 

W lutym b. r. w obiekcie zakończone zostały roboty budowlane. W tym samym miesiącu Muzeum uzyskało pozwolenie na użytkowanie i od tego momentu rozpoczął się intensywny proces wyposażenia nowych przestrzeni. Profesjonalny sprzęt wypełnił cały budynek Muzeum, w tym biura muzealników. Przygotowaliśmy nowoczesne przestrzenie magazynowe na przyjęcie naszych zbiorów, które na czas remontu przechowywane były w Muzeum Śląskim. 

Dzięki gruntownemu remontowi rozbudowaniu uległy pracownie. Utworzyliśmy m.in. specjalistyczną pracownię służącą konserwacji sprzętu fotograficznego. W nowych pomieszczeniach, w których panują stabilne warunki klimatyczne, zyskaliśmy miejsce do bezpiecznej i wygodnej pracy przy nowoczesnych urządzeniach służących konserwacji. Zakup najwyższej jakości sprzętu, m.in. stołu podświetlanego i równocześnie filtrującego, dygestorium, kabiny lakierniczej, kabiny do piaskowania, czy zestawu do odkwaszania papieru Bookkeeper pozwala nam nie tylko na wykonywanie prac konserwatorskich, ale również prowadzenia działalności badawczo-naukowej. Dodatkowo dzięki bliskości magazynów, bezpośredniej komunikacji z nimi i swobodnemu dostępowi do zbiorów, nie narażamy zabytkowych obiektów na niebezpieczeństwo związane z nagłą zmianą temperatury czy wilgotności.

W wyniku realizacji projektu powiększyliśmy również przestrzenie Pracowni Dokumentacji Obrazowej oraz poprawiliśmy warunki techniczne niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. Pracownia dysponuje obecnie m.in. dwoma studiami do digitalizacji obiektów 2D i 3D, profesjonalną ciemnią fotograficzną oraz pomieszczeniem o wysokim stopniu czystości służącym opracowaniu materiałów transparentnych. Wszystkie pomieszczenia wyposażyliśmy w najwyższej jakości sprzęt: Muzeum zyskało m.in. nowe aparaty cyfrowe pełno i średnio formatowe, specjalistyczną optykę do prac reprodukcyjnych, skaner wysokiej rozdzielczości do materiałów transparentnych, stoły i płyty podciśnieniowe oraz kolumny reprodukcyjne. Pracownie zaopatrzyliśmy również w podwieszane systemy oświetlenia błyskowego oraz w podświetlarki do digitalizacji transparentów wielkoformatowych.

Dzięki przeprowadzonej inwestycji znacząco powiększyliśmy powierzchnię magazynową Muzeum. Parametry mikroklimatu panującego w magazynach (wysokość wilgotności względnej, temperatury, intensywność światła) są odpowiednio dobrane i stale kontrolowane. W MuFo klimatyzacją steruje automatyczny system zarządzania. Równocześnie w całym budynku działa bezprzewodowy monitoring warunków klimatycznych z radiowym przesyłem danych. W MuFo wszystkie magazyny zbiorów to w tej chwili magazyny chłodne, w których utrzymywana jest stała temperatura +16°C i wilgotność względna RH 40-50%. W nich przechowywana jest większość naszych zbiorów.  W budynku znajduje się również magazyn zimny przeznaczony dla obiektów szczególnie niestabilnych chemicznie. Temperatura w nim wynosi +5°C, a wilgotność względna 30-40%.  Dzięki przechowywaniu zbiorów MuFo w warunkach obniżonej temperatury i stabilnej wilgotności przedłużamy ich „życie” kilku-, a nawet kilkunastokrotnie.

Muzeum Fotografii w Krakowie stworzyło również magazyny w pełni otwarte dla publiczności, dołączając do grona najlepszych światowych muzeów decydujących się na ten krok.  Przestrzenie takie dają z jednej strony szansę na rozwiązania podstawowych potrzeb magazynowych, a z drugiej umożliwiają tworzenie nowych sposobów i narzędzi do rozwoju działalności wystawienniczej i edukacyjnej w związku ze zwiększeniem dostępu do zbiorów. W magazynach studyjnych MuFo przechowujemy część kolekcji polskich aparatów fotograficznych, powiększalników i rzutników oraz polskie i zagraniczne projektory filmowe produkowane od początku XX w. Szczegółowe informacje o przedmiotach zgromadzonych w magazynach studyjnych oraz pogłębione opisy niektórych z nich, nasi goście odnajdą w aplikacji-katalogu zbiorów, z której korzystać można w przestrzeni magazynów.

Remont budynku pozwolił na pełną jego dostępność dla osób ze specjalnymi potrzebami. Wejście do Muzeum ułatwia dziś pochylnia niezbędna osobom z niepełnosprawnością ruchu oraz problemami z poruszaniem się. Wewnątrz Muzeum wykonaliśmy posadzki bezprogowe, a na wszystkie kondygnacje budynku nasi goście mogą dostać się korzystając z windy. Dysponujemy również pętlą indukcyjną, a materiały filmowe, jakie udostępniamy podczas ścieżki zwiedzania, przetłumaczone zostały na Polski Język Migowy. 

Oddział MuFo Józefitów to dzisiaj nie tylko miejsce opieki i pracy nad zbiorami muzealnymi, to również miejsce przyjazne dla naszych zwiedzających. Przygotowaliśmy dla Was nowy atrakcyjny program edukacyjny. Podczas specjalnych oprowadzań po obiekcie pokażemy  „muzealne życie” obiektu od chwili, gdy trafia on do Muzeum, aż do momentu zajęcia miejsca w magazynie lub na wystawie oraz uchylimy rąbka tajemnicy i przedstawiamy pracę muzealniczek i muzealników od środka, w miejscu, gdzie bije serce Muzeum. W trakcie zwiedzania będzie można wejść do nowoczesnych muzealnych magazynów, pracowni konserwacji i digitalizacji, a także zasięgniecie fachowej porady w obszarze opieki nad domowym archiwum. W programie znajdzie się miejsce na spotkania się z fotografami, artystami wizualnymi, teoretykami i naukowcami, na zapoznanie z klasycznymi technikami wykonywania zdjęć oraz na specjalny cykl filmowy o związkach fotografii z obrazem ruchomym.  

Ścieżka zwiedzania MuFo Józefitów została wzbogacona o przepiękne ilustracje autorstwa Bogny Brewczyk oraz o film animowany o magazynach chłodnych i zimnych. Każdy zwiedzający dostanie od nas również publikację „Bogate wnętrze MuFo. Przewodnik praktyczny”, który jest ciekawym uzupełnieniem wiedzy o tym jak działają nowoczesne muzea. W magazynach studyjnych można natomiast skorzystać ze specjalnie przygotowanej aplikacji, która działa podobnie do katalogu zbiorów. 


Muzeum Fotografii w Krakowie na realizację Projektu otrzymało dofinansowanie z POIiŚ w wysokości 14.673.312,58 PLN. 
Łączna wartość Projektu wyniosła 25.312.220,35 PLN. 

Inwestycja Modernizacja i adaptacja zabytkowej siedziby Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie na potrzeby utworzenia Centrum Magazynowo-Konserwatorskiego, Digitalizacyjnego oraz Badawczego jest dofinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Administratorem przetwarzanych danych osobowych jest Minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego, pełniący funkcję Instytucji Zarządzającej Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (PO IiŚ 2014-2020), mający swoją siedzibę pod adresem: ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa.

Pełna treść klauzuli znajduje się w pliku: Klauzula informacyjna.

Zgłaszanie nieprawidłowości lub nadużyć w POIiŚ 2014-2020: Instytucja Zarządzająca POIiŚ udostępniła mechanizm umożliwiający sygnalizowanie potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć w wykorzystywaniu środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać za pośrednictwem adresu e-mail: naduzycia.pois@mfipr.gov.pl.
Więcej informacji na temat mechanizmu znajduje się na http://www.pois.gov.pl/strony/zglaszanie-nieprawidlowosci.
 

Galeria

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj