Leżąca książka „Fotoreporterzy”, na okładce na białym tle tytuł, duży wyrazisty czarny druk

Gdzie możesz kupić?

Stacjonarnie

MuFo Rakowicka
ul. Rakowicka 22A
31-510 Kraków

Godziny otwarcia:
poniedziałek: oddział nieczynny                 
wtorek: 11.00-19.00
środa-piątek: 10.00-18.00            
sobota-niedziela: 11.00-19.00

Fotoreporterzy

Album zawiera zdjęcia jedenastu reporterów skupionych wokół tygodnika studenckiego „itd”: Krzysztofa Paweli, Sławka Biegańskiego, Andrzeja Baturo, Macieja Osieckiego, Anny Musiałówny, Macieja Musiała, Krzysztofa Barańskiego, Włodzimierza Pniewskiego, Harry’ego Weinberga, Andrzeja Polca i Stanisława Cioka. Choć ich prace można porównać z najlepszymi przykładami fotografii humanistycznej, nie są dość dobrze znani szerokiej publiczności.
Przełomowy czas schyłku PRL-u i stanu wojennego obfitował w ważne i spektakularne wydarzenia, których źródłem były ruchy społeczne kontestujące istniejący system polityczny. Zarówno te wielkie wydarzenia, jak i życie codzienne były dokumentowane przez dziennikarzy-fotoreporterów związanych z prasą młodzieżową, którzy działali również niezależnie, rejestrując własny obraz życia Polaków. Dzięki nim powstał różnorodny, niezwykle atrakcyjny wizualnie i przede wszystkim wielowymiarowy zapis.
Fotoreportaż jest wbrew pozorom trudnym rodzajem fotografii. Od jego autora oczekuje się w pierwszym rzędzie obiektywizmu, szybkiej i często śmiałej reakcji na wydarzenia i sytuacje lub umiejętnego wychwycenia i pokazania nieczytelnego i nieopisanego jeszcze zjawiska w złożonej rzeczywistości. Oczekuje się też refleksu, spontaniczności, a także umiejętności świeżego spojrzenia, zdziwienia się w miejscach, które bardzo często przestały być zauważane i obok których przechodzimy obojętnie. Coraz dłuższa i różnorodna historia fotografii i obrazu, którą mniej lub bardziej świadomie kontynuują kolejni współtwórcy, bywa wsparciem i obciążeniem.


Język publikacji: polski, angielski
Autorki i autorzy tekstów: Andrzej Baturo, Marta Miskowiec, Anna Musiałówna, Jan Rurański
Format: 298 × 247 mm
Liczba stron: 256
Rodzaj okładki: twarda
ISBN: 978-83-89177-72-8
Rok wydania: 2017

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj