Gdzie możesz kupić?

Stacjonarnie

Fotolibro - księgarnia muzealna MuFo

MuFo Strzelnica
ul. Królowej Jadwigi 220
30-218 Kraków

Godziny otwarcia:
Wtorek - Piątek: 11:00-18:00
Sobota - Niedziela: 13:00-18:00 

Zamknięte w dniach 20.03-18.04.2021

NIEMOŻLIWOŚĆ OBECNOŚCI

Monika Kozień, Marta Miskowiec

W magazynach Muzeum Fotografii znajduje się bardzo dużo zdjęć przedstawiających twarze ludzi. Ich fotograficzna obecność nie może być wyłącznie przyczynkiem do rozważań o portrecie lub stanowić przedmiot badań związanych na przykład z wydarzeniami historycznymi. Mamy świadomość, że za tymi portretami kryje się czyjeś życie, kryje się ktoś, kto był.

Próby „ożywiania” przypominają w efekcie to, co udało się Tadeuszowi Kantorowi zobrazować z pamięci i zdjęć w swoich przedstawieniach teatralnych. Przy maksymalnym wysiłku i wyobraźni jesteśmy skazani na odtworzenie drobnych i poszarpanych fragmentów przeszłości. Pamięć i przypominanie wymagają nieustannych negocjacji i odwoływania się do źródeł, jakimi są również fotografie. Aby archiwa zdjęć nie zamieniły się w bezduszny ikonograficzny zbiór, przyjmijmy ożywczą Kantorowską refleksję, że Muzeum jest także Biednym Pokoikiem Wyobraźni.

„Klucz do magazynu”, w ramach którego powstała niniejsza publikacja, jest wieloletnim projektem poświęconym w całości zbiorom Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Celem tego przedsięwzięcia jest zarówno zapoznanie odbiorców z różnorodnością kolekcji MHF, jak i stworzenie nowej płaszczyzny dla jej interpretacji.

JĘZYK PUBLIKACJI: POLSKI

AUTORZY: MONIKA KOZIEŃ, MARTA MISKOWIEC

FORMAT: 140 MM x 182 MM

LICZBA STRON: 208

WAGA: 0,35 KG

RODZAJ OKŁADKI: MIĘKKA

ISBN: 978-83-89177-67-4

ROK WYDANIA: 2015

 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj