Człowiek z kamerą. Cykl spotkań z twórcami filmu

  • 05.11.2020
    18:00 - 20:00
  • MuFo online
  • Spotkanie
  • Dorośli i młodzież

Niewiele osób wie, że w starej willi przy ulicy Józefitów 16 w Krakowie, w miejscu, gdzie dziś mieści się jeden z oddziałów Muzeum Fotografii, działała niegdyś pierwsza powojenna filmowa instytucja dydaktyczna w kraju, tzw. krakowska Prafilmówka (1945-1947). Słuchaczami odbywających się w niej kursów byli m.in. późniejsi wybitni twórcy polskiego kina. Nawiązując do filmowej historii tego miejsca przedstawiamy Wam nowy cykl spotkań z twórcami filmowymi oraz specjalistami w dziedzinie kinematografii. Tematem rozmów są zagadnienia związane z obrazem filmowym rozumianym wieloaspektowo: od inspiracji, przez założenia teoretyczne, techniki realizacji, metody artystyczne, po kwestie filozoficzne. Podczas spotkań dowiecie się również, jak tworzy się film od strony autora zdjęć oraz jak się współpracuje z gwiazdami polskiego i światowego kina. W trakcie każdego wydarzenia polecimy Wam film, który obrazować będzie poruszane przez nas zagadnienia.
Zapraszamy na pierwsze spotkanie online z cyklu „Człowiek z kamerą”, które odbędzie się już 5 listopada o godz. 18.00. Spotkanie transmitujemy na żywo na Facebooku MuFo.

Temat pierwszego spotkania:
Mieczysław Jahoda - od krakowskiej Prafilmówki do łódzkiej Filmówki
Spotkanie z Marcinem Maronem, współautorem publikacji na temat twórczości M. Jahody - "Mieczysław Jahoda. Fenomeny światła", autorzy: Marcin Maron, dr. Anna Leśniewska-Zagrodzka.

Bohaterem pierwszego spotkania będzie Mieczysław Jahoda, jeden z najważniejszych polskich operatorów filmowych. W rozmowie prześledzimy jego karierę, którą poprzedziła edukacja w krakowskiej Prafilmówce, a następnie w PWSF w Łodzi. Przybliżymy artystyczne inspiracje, twórcze idee oraz dokonania, wśród których znajdują się zdjęcia do filmów m.in. Stanisława Lenartowicza, Wojciecha Jerzego Hasa, Andrzeja Wajdy i Tadeusza Konwickiego. Omówimy też jego działalność pedagogiczną w łódzkiej PWSF, gdzie wykładał od lat 70.

Film towarzyszący spotkaniu – Rękopis znaleziony w Saragossie (1964, reż. Wojciech J. Has) obejrzeć można na: https://vod.pl/filmy/rekopis-znaleziony-w-saragossie/5gev06d

Spotykamy się z: Marcin Maron – absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, doktor habilitowany Uniwersytetu Jagiellońskiego, operator, fotografik, filmoznawca. Autor książek: Romantyzm i kino. Idee i wyobrażenia romantyczne w filmach polskich reżyserów z lat 1947-1990 (Lublin 2019), Mieczysław Jahoda. Fenomeny światła (współautor wraz z dr. Anną Leśniewską-Zagrodzką, monografia twórczości operatora filmowego, Łódź 2019), Dramat czasu i wyobraźni. Filmy Wojciecha J. Hasa (Kraków 2010, nominacja do nagrody im. B. Michałka przyznawanej przez miesięcznik KINO 2011). Adiunkt na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, wykłada fotografię i historię filmu.

Spotkanie prowadzi: Iwo Sulka - filmoznawca, doktor nauk humanistycznych (praca pt. Historia formatu szerokoekranowego: technika i estetyka). Zajmuje się kinem amerykańskim i europejskim oraz historią stylu i techniki filmowej. Współpracował z krakowskim kinem Agrafka w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego oraz z festiwalem filmowym Etiuda & Anima przy selekcji filmów konkursowych. Prowadzi warsztaty w ramach programu Wędrujący Filmoznawcy Filmoteki Szkolnej.

Rozmawiamy o: Mieczysław Jahoda (1924-2009) – urodzony w Krakowie, uczestniczył w Warsztacie Filmowym Młodych i Kursie Przygotowania Filmowego (1945-46), następnie był asystentem reżysera i operatora w Wytwórni Filmów Oświatowych, studiował też architekturę w Krakowie. W roku 1953 ukończył studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Autor zdjęć do filmów Wojciecha Jerzego Hasa (Pętla, Pożegnania, Rękopis znaleziony w Saragossie), pracował również przy pierwszym polskim filmie szerokoekranowym – Krzyżakach (1960, reż. Aleksander Ford).

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj