Człowiek z kamerą. Cykl spotkań z twórcami filmu. Spotkanie trzecie

  • 16.12.2020
    18:00 - 19:30
  • MuFo online
  • Spotkanie
  • Dorośli i młodzież

Niewiele osób wie, że w starej willi przy ulicy Józefitów 16 w Krakowie, w miejscu, gdzie dziś mieści się jeden z oddziałów Muzeum Fotografii, działała niegdyś pierwsza powojenna filmowa instytucja dydaktyczna w kraju, tzw. krakowska Prafilmówka (1945-1947). Słuchaczami odbywających się w niej kursów byli m.in. późniejsi wybitni twórcy polskiego kina. Nawiązując do filmowej historii tego miejsca przedstawiamy Wam nowy cykl spotkań z twórcami filmowymi oraz specjalistami w dziedzinie kinematografii. Tematem rozmów są zagadnienia związane z obrazem filmowym rozumianym wieloaspektowo: od inspiracji, przez założenia teoretyczne, techniki realizacji, metody artystyczne, po kwestie filozoficzne. Podczas spotkań dowiecie się również, jak tworzy się film od strony autora zdjęć oraz jak się współpracuje z gwiazdami polskiego i światowego kina. W trakcie każdego wydarzenia polecimy Wam film, który obrazować będzie poruszane przez nas zagadnienia.

Zapraszamy na trzecie spotkanie online z cyklu „Człowiek z kamerą”, które odbędzie się już 16 grudnia o godz. 18.00. 
Spotkanie transmitujemy na żywo:

na Facebooku MuFo https://tiny.pl/76mvd
oraz kanale Youtube MuFo https://tiny.pl/76glm


Temat trzeciego spotkania: Kariera Jolanty Dylewskiej – spotkanie z wybitną autorką zdjęć filmowych, scenarzystką i reżyserką.

Gościnią spotkania będzie Jolanta Dylewska, wybitna autorka zdjęć filmowych, scenarzystka i reżyserka. Z operatorką porozmawiamy o jej pierwszych doświadczeniach filmowych, edukacji w łódzkiej PWSF, współpracy z Mariuszem Grzegorzkiem i Agnieszką Holland. Poruszymy też kwestie różnic między reżyserią a autorstwem zdjęć oraz przemian w technikach zdjęć filmowych.
Film towarzyszący spotkaniu – PO-LIN. Okruchy pamięci (2008, reż. Jolanta Dylewska) można obejrzeć tutaj: https://tiny.pl/76xrk

Spotykamy się z Jolantą Dylewską - autorka zdjęć, reżyserka i scenarzystka, profesorka sztuki filmowej. Absolwentka (1989) Wydziałów Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej oraz Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi, gdzie obecnie wykłada. Autorka zdjęć do filmów Mariusza Grzegorzka: Rozmowa z człowiekiem z szafy (1993), Królowa Aniołów (1999), Przemysława Wojcieszka, m.in.: Głośniej od bomb (2001), Sergieja Dworcewoja: Tulpan (2008), Ajka (2018) i Agnieszki Holland: W ciemności (2011), Pokot (2017). Reżyserka filmów dokumentalnych, m.in.: Po-lin. Okruchy pamięci (2008), Marek Edelman ...i była miłość w Getcie (2019, współpraca reżyserska Andrzej Wajda). Wielokrotnie nagradzana, m.in. Złotą Żabą na festiwalu Camerimage za zdjęcia do filmu W ciemności.


Spotkanie prowadzi Iwo Sulka - filmoznawca, doktor nauk humanistycznych (praca pt. Historia formatu szerokoekranowego: technika i estetyka). Zajmuje się kinem amerykańskim i europejskim oraz historią stylu i techniki filmowej. Współpracował z krakowskim kinem Agrafka w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego oraz z festiwalem filmowym Etiuda & Anima przy selekcji filmów konkursowych. Prowadzi warsztaty w ramach programu Wędrujący Filmoznawcy Filmoteki Szkolnej.

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj