MuFo Rakowicka
11.08 - 30.09 2021
15:57
Ogłaszamy nabór do Młodzieżowej Rady Muzealnej MuFo
Przeżyj
Podczas spotkania przeniesiemy się do Polski z lat 1970-1980, zwanych dekadą gierkowską. To wtedy do języka weszło słynne: pomożecie? – pomożemy! Nastąpiło mityczne otwarcie się na Zachód, czego symbolem były Pewex i Coca-Cola. Jak śpiewał znany wokalista: „Telewizor, meble, mały Fiat” stały się symbolem tej małej stabilizacji. Ruszyła mityczna odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie. Wreszcie powstał poważny ruch mieszkaniowy. Gierek stawiał na rozmach w socjalistycznym kostiumie. Stąd ogromne inwestycje m.in. Huta Katowice w Dąbrowie Górniczej, Fabryka Samochodów Małolitrażowych (z której wyjeżdżały pożądane Fiaty 126p, zwane pieszczotliwie „Maluchami”), Gdańskie Zakłady Rafineryjne i Port Północny. Na tym wizerunku pojawiały się jednak coraz ostrzejsze rysy w postaci np. strajków w Radomiu i Ursusie w 1976 roku. Zadłużony kraj nie był w stanie udźwignąć wspomnianych inwestycji w dobie gospodarki planowej i uzależnienia od Związku Sowieckiego. Owocowało to napięciami politycznymi i gospodarczymi, znowu pojawiła się niepewność materialna, szarość, marazm, ale też wola walki, samostanowienia.
Spotkanie będzie podzielone na część opisową i warsztatową. Podczas spotkania spojrzymy na lata 1970-1980 przez pryzmat fotografii ze zbiorów MuFo autorstwa m.in. Anny Musiałówny, Jana Motyki, Henryka Hermanowicza, a także spoza naszych zbiorów – Piotra Borowicza czy Wojciecha Prażmowskiego. Przyjrzymy się także takim reminiscencjom lat 70. i 80. XX w. we współczesnej fotografii, jak cykl Mikołaja Długosza pt. „Pogoda ładna aż żal wyjeżdżać” z kolekcji MuFo.
W drugiej części skoncentrujemy się wspomnieniach uczestników zajęć. Obejrzymy zdjęcia z tego okresu z domowych archiwów.
Uwaga: prosimy o przyniesienie ze sobą zdjęć ze swoich prywatnych albumów z lat 70. i 80. XX w.
Prowadzenie: dr Maria Wąchała-Skindzier – historyczka, muzeolożka, muzealniczka. Autorka rozprawy doktorskiej, poświęconej recepcji okresu PRL-u w narracjach muzealnych w latach 1989-2017, obronionej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła historię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz muzealnictwo na Podyplomowych Studiach Muzealniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kustosz muzealny. Kuratorka wystaw. Autorka artykułów naukowych i katalogów wystaw, poświęconych epoce PRL-u, muzealnictwu, historii mówionej. Obecnie prowadzi badania nad analizą porównawczą Nowej Huty i nowego miasta Tychy (wspólnie z dr Patrykiem Oczko). Pracuje w Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie.
Ważne informacje:
• Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
• Spotkanie przeznaczone są dla seniorów (dopuszczamy udział także innych „dorosłych” amatorów fotografii).
• Cena: 5 PLN.
• Czas trwania: 1,5 godz.
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.