Debata „In Statu Nascendi” | Projekt edukacyjno-performatywny

  • 17.12.2024 18:00
  • MuFo Rakowicka
  • Spotkanie
  • Dorośli i młodzież

Zapraszamy na debatę „In Statu Nascendi” poświęconej twórczości teatralnej Teresy i Andrzeja Wełmińskich. W trakcie spotkania przyjrzymy się różnorodnym aspektom realizacji w wykonaniu aktorów Teatru Cricot 2, podkreślając międzyludzki wymiar ich pracy. Będzie to unikalna okazja do zgłębiania niekonwencjonalnych idei i technik teatralnych oraz ich zastosowania w różnych kontekstach kulturowych. W trakcie spotkania zapoznacie się ze spektaklami Wełmińskich, które były prezentowane na światowych festiwalach. W rozmowie udział wezmą Teresa Bazarnik, Robert Domżalski, Andrzej Kowalczyk i Justyna Michalik.

Debata będzie ogniskować się wokół problematyki fotografii oraz filmu jako medium pamięci.

Prowadzenie:

Teresa Wełmińska – aktorka i reżyserka. Ukończyła Szkołę Medyczną Collegium Medicum w Krakowie. Pracowała m.in. w Poradni Zdrowia Psychicznego. W latach 1976–1990 współpracowała z Tadeuszem Kantorem i występowała w spektaklach Teatru Cricot 2: „Umarła klasa”, „Gdzie są niegdysiejsze śniegi”, „Wielopole, Wielopole”, „Niech sczezną artyści”, „Nigdy tu już nie powrócę” i „Dziś są moje urodziny”. Od 1991 roku, wraz z Andrzejem Wełmińskim, realizuje spektakle i prowadzi warsztaty teatralne.

Andrzej Wełmiński – aktor, reżyser i artysta wizualny. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, fotografią, tworzeniem obiektów i instalacji. Związany z Galerią Foksal i Galerią Krzysztofory. Aktor i reżyser. Współpracował z Tadeuszem Kantorem. W latach 1970–1990 brał udział we wszystkich realizacjach i tournée Teatru Cricot 2.

Teresa i Andrzej Wełmińscy są twórcami wielu spektakli prezentowanych zarówno w Polsce, jak i za granicą, oraz na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Avignon, São Paulo, Rzymie, Valladolid, Cagliari, Edynburgu, Bratysławie, Moskwie, Sibiu, Kiszyniowie, Mediolanie, Teheranie.

Równolegle do działalności artystycznej, Teresa i Andrzej Wełmińscy prowadzą działalność edukacyjną. Współpracują z teatrami i szkołami teatralnymi w różnych regionach świata (m.in. Yale University, Luca Drama Leuven w Belgii, University of Washington, La MaMa Umbria, Loughborough University, Romainmotier, Rote Fabryk w Zurichu, Scuola Teatro Dimitri Verscio, Rose Bruford College w Londynie, University of Tehran, New Mexico University, Seoul Institute of the Arts), prowadząc wykłady i warsztaty z zakresu historii, teorii i praktyki teatralnej.

Ważne informacje:
• Spotkanie dla młodzieży i osób dorosłych
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
• Cena: Fundacja Teresy i Andrzeja Wełmińskich zaprasza na bezpłatną debatę.
• Czas trwania: 2 godz.
• Liczba uczestników: 30 osób
• Zapisy przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.

Debatę poprzedzi sesja trzech warsztatów (14, 15, 16 grudnia) z aktorami Teatru Cricot 2, skierowanych do młodzieży i dorosłych, które połączą teorię z intensywną pracą praktyczną, oferując uczestnikom narzędzia do eksploracji autonomicznych działań twórczych. Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Dźwignie wyobraźni”.

Organizatorem warsztatów jest Fundacja Teresy i Andrzeja Wełmińskich.

Sfinansowane przez Unię Europejską w ramach NextGenerationEU

 

 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj