Fot. Ryszard Kornecki, 1989

Dyskusja o projekcie „Wybory ‘89 w obiektywie Ryszarda Korneckiego”

  • 04.06.2024 17:30
  • MuFo Rakowicka
  • Spotkanie
  • Dorośli i młodzież

Gniew, bunt, nadzieja zmieszana z frustracją. Ale też codzienność, która zawsze znajdzie dla siebie jakieś miejsce – czasem absurdalne, jak na tym zdjęciu, na którym starsza kobieta sprząta miotłą gruz z ulicy, wciśnięta pomiędzy chroniony przez milicyjne polewaczki oddział uzbrojonych zomowców i niewidoczny na fotografii tłum demonstrantów.

Ryszard Kornecki wiosną 1989 roku stał się niespodziewanie kronikarzem gorącej krakowskiej wiosny, podczas której starły się dwie koncepcje: iść na kompromis z komunistami czy walczyć z nimi do końca? Od tamtych wydarzeń minęło 35 lat. Wspomnienia się zacierają, umiera pamięć o często anonimowych bohaterach tamtych dni. Co się z nimi stało? Czy są dziś szczęśliwi czy rozczarowani Polską? Projektem „Wybory ‘89 w obiektywie Ryszarda Korneckiego” chcemy przywrócić pamięć o ludziach, którzy przynieśli nam wolność.

Prowadzenie:
Marek Kęskrawiec – dziennikarz, szef działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”. Wcześniej pracował w „Dzienniku Polskim”, gdzie przez siedem lat był redaktorem naczelnym, a potem szefem magazynu centralnego gazet grupy Polska Press. Jako reporter śledczy „Newsweeka” pięciokrotnie nominowany do nagrody Grand Press, dwukrotnie zdobył statuetkę: za artykuł opisujący zjawisko tzw. ekoharaczy i za ujawnienie afery w Komisji Majątkowej, przyznającej zawyżone rekompensaty za mienie zagrabione Kościołowi. Jest autorem książek: Afganistan. Po co nam ta wojna? (z Grzegorzem Indulskim), Czwartego pożaru Teheranu (Nagroda im. Beaty Pawlak) oraz Bashobora. Człowiek, który wskrzesza zmarłych.

Ryszard Kornecki – artysta fotografik, członek ZPAF. Już w szkole średniej działał w Klubie Fotografików Amatorów prowadzonym przez Witolda Michalika. Od 1979 roku do wprowadzenia stanu wojennego pracował jako reporter TVP Kraków, zwolniony za powiązania z „Solidarnością”. Po zakończeniu stanu wojennego w 1983 roku zajął się fotografią teatralną. W 1989 roku został fotografem przy Biurze Prasowym MKO „Solidarność”. Wykonał dokumentację fotograficzną kampanii wyborczej w Małopolsce. W 1990 roku powrócił do Telewizji Kraków i na zlecenie nowego dyrektora Kazimierza Kutza fotografował spektakle Teatru Telewizji, koncerty oraz inne wydarzenia kulturalne rejestrowane przez TVP. Współpracował ze Starym Teatrem,Teatrem STU oraz Operą Krakowską.

Ważne informacje:
• Spotkanie przeznaczone dla młodzieży i osób dorosłych
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
• Cena: 5 PLN
• Czas trwania: ok. 1,5 godz.
• Zapisy przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.

 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj