Fot. Dorota Marta, MuFo

Dzień otwarty MuFo Józefitów

  • 15.01.2023
    10:00 - 17:00
  • MuFo Józefitów
  • Dzień otwarty
  • Bez ograniczeń wiekowych

Tuż przed feriami chcemy Państwa zaprosić na zimową odsłonę Dnia otwartego MuFo Józefitów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dla najmłodszych uczestników i uczestniczek przygotowaliśmy MuForanek, a w samo południe zapraszamy cały rodziny na warsztaty techniczne, podczas których będziemy poznawać zjawiska optyczne. Wszystkich zainteresowanych sztuką, a szczególnie – historią organizowanych oddolnie galerii artystycznych, zapraszamy na pierwszy wykład z cyklu poświęconego Jaszczurowej Galerii Fotografii, działającej na przełomie lat 70. I 80. przy Klubie Pod Jaszczurami. Oprócz tych atrakcji przez cały dzień  będzie można zajrzeć do zakamarków budynku przy ulicy Józefitów 16, poznać sekrety pracy muzealników oraz zapoznać się z funkcjonowaniem magazynu studyjnego MuFo. Zapraszamy!

W programie:
10.00 MuForanek, czyli filmowy poranek dla dzieci
11.00 Bogate wnętrze MuFo | Oprowadzanie po MuFo Józefitów
12.00 Co to oko, czyli jak widzimy? I Warsztaty dla rodzin z dziećmi
14.00 Jaszczurowa Galeria Fotografii | Stanisław Kulawiak
15.00 Bogate wnętrze MuFo | Oprowadzanie po MuFo Józefitów
16.00 Bogate wnętrze MuFo | Oprowadzanie po MuFo Józefitów

Szczegółowy program:

10.00 MuForanek, czyli filmowy poranek dla dzieci

MuForanek to zupełnie nowy cykl rodzinnych warsztatów, nawiązujący do kultowych niedzielnych „Poranków” w kinie z czasów PRL-u. Punktem wyjścia do porannych spotkań są krótkie formy filmowe, zwykle animowane i rozmowa o nich.

Co mają ze sobą wspólnego samoloty, poezja, ekologia i senne marzenia? Te z pozoru niezwiązane z sobą tematy połączyła krótka animacja pod tytułem „W samolocie”, którą obejrzymy w trakcie warsztatów. Zastanowimy się, co autor miał na myśli, kim w zasadzie był ten autor i co możemy dostrzec w tej niepozornej animacji z perspektywy XXI wieku. A potem… być może sami odpłyniemy w krainę marzeń sennych, tworząc oniryczne cuda inspirowane fotografiami z naszej kolekcji.

Prowadzenie: Marcin Krotla – historyk sztuki, edukator muzealny i antydyskryminacyjny. Oprócz Muzeum Fotografii współpracował z fundacją Forum Dialogu, Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, MOCAKiem czy Zamkiem Królewskim na Wawelu. Od niedawna koordynuje projekty w fundacji Mapa Pasji. W pracy edukatora najbardziej ceni możliwość dialogu z publicznością, budowania relacji i dzielenia się swoimi pasjami.

Ważne informacje:
• Warsztaty odbywają się w MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.
• Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-9 lat.
• Cena: 10 PLN.
• Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

10.00, 15.00 i 16.00

Bogate wnętrze MuFo | Oprowadzanie po MuFo Józefitów

Chociaż budynek przy Józefitów 16 nie od początku był siedzibą Muzeum (najpierw mieściło się ono przy ul. Starowiślnej, a później przy Rynku, w Kamienicy Hetmańskiej) jest dziś najdłużej działającym oddziałem MuFo. Zabytkowa willa służy nam od 1992 roku – niedawno zakończyliśmy jej modernizację, rozbudowę i adaptację, które pozwoliły nam stworzyć w MuFo Józefitów nowoczesną placówkę muzealną. Tu na własne oczy można przekonać się, co kryje się za drzwiami, które zwykle zamyka się przed zwiedzającymi, dowiedzieć się, jak decydujemy o tym, które prace znajdą się w kolekcji Muzeum i jak dbamy o delikatne fotografie sprzed ponad stu lat! Wizyta u nas to też wyjątkowa okazja, by poznać część muzealnego „know-how” dotyczącego przechowywania   i porządkowania fotografii, które przydadzą się każdemu, kto ma w domu jakieś zdjęcia i chciałby im zapewnić jak najdłuższy żywot.

Ważne informacje:
• Oprowadzanie odbywa się w MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.
• Cena: 5 PLN.
• Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

12.00 Co to oko, czyli jak widzimy I Warsztaty dla rodzin

Czy wiesz, co ma wspólnego kamera lub aparat fotograficzny z twoimi oczami? Otóż kamera – urządzenie stworzone przez człowieka – działa na tej samej zasadzie co oko. Ludzkie oczy są przy tym dużo lepszym i dokładniejszym przyrządem służącym do obserwacji. Jak to się dzieje, że widzisz otaczający Cię świat?

Podczas zajęć zastanowimy się, czym jest światło i jak to się dzieje, że widzimy tęczę. Nauczymy się, od czego zależy to, jak widzimy kolory oraz czy ludzie i zwierzęta widzą tak samo. Będziemy też badać budowę ludzkiego oka.

Prowadzenie: Hanna Kościelny – chemiczka w Instytucie Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN, przewodniczka i edukatorka muzealna, autorka scenariuszy zajęć muzealnych i popularyzacji nauk ścisłych. Przez lata związana z Ogrodem Doświadczeń
im. Stanisława Lema w Krakowie. Pracuje w Centrum Edukacji Lotniczej – Kraków Airport.

Ważne informacje:
• Warsztaty odbywają się w MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.
• Warsztaty przeznaczone są dla rodzin z dziećmi w wieku 6-13 lat.
• Cena: 10 PLN.
• Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

14.00 Jaszczurowa Galeria Fotografii | Stanisław Kulawiak

Jaszczurowa Galeria Fotografii to cykl wykładów i spotkań z artystami związanymi z galerią fotograficzną założoną w 1978 roku w Klubie pod Jaszczurami przez członków Grupy Twórczej SEM*. Przez pierwsze dwa lata za działania Jaszczurowej Galerii Fotografii odpowiadali Zbigniew Bzdak i Stanisław Kulawiak, później prowadzenie galerii przejął Adam Rzepecki, który rozpoczął realizację neoawangardowego programu. Galeria była jednym z ważniejszych ośrodków artystycznych w Krakowie. W jej wnętrzach prezentowali swoje prace m.in. tacy twórcy jak: Janusz Leśniak, Jerzy Olek, Marek Janiak, Maciej Osiecki, Ryszard Bobek i Bogdan Zimowski. Było to miejsce otwarte na artystyczne eksperymenty, rozszerzające myślenie o fotografii jako medium. Można tam było zobaczyć m.in. performanse Zbigniewa Warpechowskiego i Władysława Kaźmierczaka czy dokumentacje neodadaistycznych działań Grupy Twórczej Łódź Kaliska.

Pierwszy wykład z cyklu Jaszczurowa Galeria Fotografii będzie poświęcony twórczości Stanisława Kulawiaka.

Stanisław Kulawiak (1954), w latach 1973-1979 studiował na Wydziale Elektrycznym Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. W 1974 roku założył na tejże uczelni Studencką Agencję Fotograficzną, do której dołączyli Zbigniew Bzdak i Adam Niemczak. Ich reportaże z życia studentów ukazywały się w Magazynie Studenckim, Razem oraz czasopiśmie itd.. W 1976  roku założyli Grupę Twórczą SEM. Od 1980 roku Stanisław Kulawiak jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego fotografie znajdują się w zbiorach Fundacji Ośrodka KARTA.

*Od 1976 do 1981 roku do Grupy Twórczej SEM należeli: Stanisław Kulawiak, Zbigniew Bzdak, Adam Niemczak, Adam Rzepecki, Krzysztof Wolski, Jerzy Ochoński, Marek Kurkiewicz, Grzegorz Zygier.

Prowadzenie: Dominik Kuryłek - historyk sztuki, kurator. Autor pracy doktorskiej pt. „Nihilizm w sztuce polskiej XX wieku”, którą obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez 11 lat pracował w Dziale Nowoczesnego Polskiego Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie był kustoszem zbiorów odpowiedzialnym za sztukę współczesną. Obecnie pracuje jako Kierownik Działu Fotografii i Technik Fotograficznych w Muzeum Fotografii w Krakowie (MuFo). Stał na czele zespołu tworzącego wystawę główną MuFo pt. „Co robi zdjęcie?”.

Ważne informacje:
• Wykład odbywa się w MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.
• Cena: 5 PLN.
• Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj