MuFo Józefitów
25.09.2020
10:00
Pierwsze posiedzenie nowej Rady Muzeum
Przeżyj
Mamy już 35 lat!
Muzeum Fotografii w Krakowie zostało powołane do życia 31 grudnia 1986 roku! Urodziny w Sylwestra zobowiązują: tegoroczny jubileusz planujemy świętować przez cały rok, a już teraz zapraszamy Państwa na pierwszy dzień otwarty MuFo.
Chociaż budynek przy Józefitów 16 nie od początku był siedzibą muzeum (najpierw mieściło się ono przy ul. Starowiślnej, a później przy Rynku, w Kamienicy Hetmańskiej) jest dziś najdłużej działającym oddziałem MuFo. Zabytkowa willa służy nam od 1992 roku – niedawno zakończyliśmy jej modernizację, rozbudowę i adaptację, które pozwoliły nam stworzyć w MuFo Józefitów nowoczesną placówkę muzealną. Tu na własne oczy można przekonać się, co kryje się za drzwiami, które zwykle zamyka się przed zwiedzającymi, dowiedzieć się, jak decydujemy o tym, które prace znajdą się w kolekcji Muzeum i jak dbamy o delikatne fotografie sprzed ponad stu lat! Wizyta u nas to też wyjątkowa okazja, by poznać część muzealnego „know-how” dotyczącego przechowywania i porządkowania fotografii, które przydadzą się każdemu, kto ma w domu jakieś zdjęcia i chciałby im zapewnić jak najdłuższy żywot.
22 maja przygotowaliśmy dla Państwa bogaty program oprowadzań (co godzinę!) i atrakcji (warsztaty w ciemni!), a do tego wstęp – także na warsztaty – kosztuje tylko złotówkę! Do zobaczenia w MuFo Józefitów!
W programie:
godz. 10.00 – pokaz w pracowni digitalizacji
godz. 10.00 – oprowadzanie z przewodnikiem
godz. 11.00 – pokaz w pracowni digitalizacji
godz. 11.00 – oprowadzanie z przewodnikiem w języku polskim i angielskim
godz. 12.00 – pokaz w ciemni
godz. 12.00 – oprowadzanie z przewodnikiem
godz. 13.00 – pokaz w ciemni
godz. 14.00 – oprowadzanie z przewodnikiem w języku ukraińskim
godz. 15.00 – oprowadzanie z przewodnikiem
godz. 16.00 – oprowadzanie z przewodnikiem
godz. 17.00 – oprowadzanie z przewodnikiem
Prowadzenie pokazu w ciemni: Dorota Marta – Pracownia Dokumentacji Obrazowej MuFo. Absolwentka krakowskiego Fototechnikum Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Krakowie. Wieloletnia pracowniczka Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, jako operatorka/techniczka Pracowni Dokumentacji Obrazowej - specjalizująca się w pracy na najnowocześniejszym dostępnym sprzęcie do cyfryzacji zasobów muzealnych. Brała udział w w tak prestiżowych pracach digitalizacyjnych jak: cyfryzacja zbioru unikatowych negatywów z okresu Powstania Warszawskiego, dla Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, cyfryzacja zbioru wielkoformatowych plakatów z okresu PRL, dla Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta", cyfryzacja zbioru prac badaczy architektury Wiktora Pentala i Henryka Makarewicza w projekcie "Miasto Idealne - pierwsze lata Nowej Huty". Prywatnie fotograf, fanka starej fotografii, blogerka, instagramerka, a także pasjonatka polskich gór.
Prowadzenie pokazu w pracowni digitalizacji: Mirosław Żak - Główny Specjalista ds. fotografii i dokumentacji obrazowej Muzeum Fotografii w Krakowie. Fotograf, od 10 lat specjalizujący się w cyfrowej reprodukcji obiektów zabytkowych. Doświadczenie zdobywał m.in. w pracowni digitalizacyjnej Muzeum Narodowego w Krakowie, Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych, salonie dzieł sztuki Connaisseur. Ekspert w dziedzinie normalizacji i zarządzania barwą, doceniony certyfikatem Image Science Associates. Prywatnie pasjonat fotografii analogowej i street photo.
Ważne informacje:
• Miejsce: MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16
• Cena: 1 zł (za każde wydarzenie)
• Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń)
• Informacje i zapisy: rezerwacja[at]mufo.krakow.pl, tel. +48 12 395 70 42 w. 1164