MuFo Rakowicka, Fot. Dorota Marta

Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich w MuFo

  • 20.11.2022
    10:00 - 17:00
  • Wszystkie siedziby MuFo
  • Dzień otwarty
  • Bez ograniczeń wiekowych

Otwieramy drzwi dla wszystkich – miłośników fotografii, domorosłych archiwistek, psiar i kociarzy, amatorów miejskiej zieleni, baristek i dla tych, których najbardziej interesuje zawsze to, czego na co dzień zobaczyć nie można. A nawet… dla duchów!
Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich w MuFo to świetny moment, żeby nas odwiedzić, jeśli jeszcze nie widzieli Państwo naszej wystawy głównej w MuFo Rakowicka i nie odwiedzili wszystkich zakamarków MuFo Józefitów. Mamy propozycje dla rodzin z dziećmi i nieco bardziej samodzielnych dzieci, coś dla siebie znajdą dorośli i seniorzy. Innymi słowy: zapraszamy wszystkich! W przedostatnią niedzielę listopada czekamy na Państwa w naszych trzech siedzibach – MuFo Józefitów, MuFo Rakowicka i MuFo Strzelnica.

W programie:

MuFo Józefitów
10.00 MuForanek, czyli filmowy poranek dla dzieci
11.00 Muzealne Vademecum: wszystkie tajemnice konserwacji
12.00 Wszystkie tajniki i zakamarki MuFo Józefitów I Po gabinetach, schowkach 
i osobliwościach MuFo Józefitów oprowadza Dyrektor MuFo Marek Świca
12.30 Tajemnicze życie muzealiów I Opowieść o obiekcie z kolekcji MuFo połączona z pokazem  
13.00 Bogate wnętrze MuFo I Oprowadzanie po MuFo Józefitów
14.00 Siesta w MuFo Józefitów I O życiu kawiarnianym Krakowa
15.00 Bogate wnętrze MuFo I Oprowadzanie po MuFo Józefitów
16.00 Bogate wnętrze MuFo I Oprowadzanie po MuFo Józefitów

MuFo Rakowicka
11.00 Oprowadzanie dla dzieci – Świat się zmienia, czyli wielka przygoda duszka MuFka 
11.00 Oprowadzanie kuratorskie I Pokaz nabytków MuFo: Karol Hiller, Witold Romer i Stanisław Ignacy Witkiewicz
11.30 Warsztaty dla dzieci – Fotografie mają głos | Z czworonogiem za pan brat
12.00 Oprowadzanie po wystawie głównej „Co robi zdjęcie?” dla rodzin z dziećmi
14.00 Fotografia społeczna. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Co robi zdjęcie?”
14.30 Jak wygląda Muzeum od kuchni? I Oprowadzanie z Zastępczynią Dyrektora MuFo Adrianną Gębalą-Pietras po gabinetach, pokojach i zakamarkach MuFo Rakowicka
15.00 Oprowadzanie po wystawie głównej „Co robi zdjęcie?” w języku ukraińskim 


MuFo Strzelnica 
12.00 Oprowadzanie po MuFo Strzelnica


Szczegółowy program:

MuFo Józefitów

10.00 
MuForanek, czyli filmowy poranek dla dzieci.
Czy lubisz oglądać bajki? Na pewno tak! Zapraszamy na MuForanek, czyli filmowy poranek dla dzieci. Obejrzymy wspólnie bajkę, a także dowiemy się kim jest reżyser i scenograf. Później wcielimy się w ich rolę i za pomocą pudełka, kredek i bibuły – lub tego, co akurat znajdziemy w muzealnych szafkach – stworzymy własną bajkę! 
Prowadzenie: Blanka Błaszczak-Rozenbaum – etnolożka, edukatorka muzealna. Najbardziej interesują ją dawne fotografie ludzi i zastanawianie się nad tym, kim byli? Co myśleli w trakcie robienia zdjęcia? Co jedli, zanim przyciśnięto spust migawki? Odpowiedzi na te pytania szuka w różnych historiach, które później lubi opowiadać. I rozmawiać o nich.
Ważne informacje:
• Miejsce: MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.
• Cena: 5 PLN. 
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

11.00 
Muzealne Vademecum: wszystkie tajemnice konserwacji
Czy zastanawialiście się kiedyś jak dbać o Wasze domowe archiwa? Co zrobić, by stare zdjęcia pradziadków nie zacierały się jak nasza pamięć? Jak przechowywać klisze negatywowe, stare dokumenty, albumy fotograficzne, filmy, na co uważać, żeby ich nie uszkodzić? Jakie warunki szkodzą naszym domowym zbiorom, jakie są dla nich wskazane? Zapraszamy na spotkanie, podczas którego nasi konserwatorzy pomogą Wam zadbać o domowe zbiory! Macie jakieś stare zdjęcia? A może klisze fotograficzne? Albo nawet szklane negatywy? Jeśli tak, to zapakujcie je bardzo starannie i przynieście do nas. Podpowiemy co z nimi zrobić, jak je zabezpieczyć, ale także wspólnie odkryjemy jakie sekrety skrywają!
Prowadzenie: Aneta Prorok - ukończyła konserwatorstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz muzealnictwo na Podyplomowych Studiach Muzealniczych Uniwersytety Jagiellońskiego. Od niemal 10 lat współpracuje z różnymi instytucjami w zakresie konserwacji i prewencji obiektów zabytkowych (m.in. Wojewódzki Konserwator Zabytków, Miejski Konserwator Zabytków, Muzeum Narodowe, galerie miejskie np. w Lublinie, Rzeszowie itp.) oraz z konserwatorskimi firmami prywatnymi. Specjalizuje się w prewencji, ochronie i konserwacji fotografii. 
Ważne informacje:
• Miejsce: MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.
• Cena: 5 PLN. 
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

12.00 
Wszystkie tajniki i zakamarki MuFo Józefitów I Po gabinetach, schowkach i osobliwościach MuFo Józefitów oprowadza Dyrektor MuFo Marek Świca
Zabytkowa willa przy ul. Józefitów służy nam od 1992 roku – niedawno zakończyliśmy jej modernizację, rozbudowę i adaptację, które pozwoliły nam stworzyć w MuFo Józefitów nowoczesną placówkę muzealną. Podczas oprowadzania z Dyrektorem MuFo, Markiem Świcą dowiemy się, jak przebiegał proces modernizacji i adaptacji oraz metamorfozy naszej historycznej siedziby w nowoczesną palcówkę muzealną. Zajrzymy do kuchni muzealnej, sprawdzimy, gdzie zapadają decyzje na temat polityki gromadzenia zbiorów i gdzie realizujemy procesy konserwacji oraz digitalizacji. Zobaczymy również pokoje kustoszy. Przekonamy się, co kryje się za drzwiami, które sporadycznie uchyla się przed zwiedzającymi.
Prowadzenie: Marek Świca (ur. 30 maja 1966 w Biłgoraju) – polski historyk sztuki, menadżer kultury, kurator wystaw i muzealnik. W latach 2000–2004 dyrektor Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, w latach 2004–2015 wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, od 2016 dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie.
Ważne informacje:
• Miejsce: MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.
• Cena: 5 PLN. 
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

12.30
Tajemnicze życie muzealiów I Opowieść o obiekcie z kolekcji MuFo połączona z pokazem  
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak długą drogę musiała przejść dana rzecz, by stać się muzealium, czyli częścią kolekcji muzeum. Podczas spotkania zobaczymy wybrany przez prowadzącą obiekt ze zbiorów MuFo. Dowiemy się jaka była jego historia, do czego i komu służył oraz jak to się stało, że znalazł swój dom w muzeum i trafił do naszej kolekcji. Przekonamy się, jak przedmiot może stać się nośnikiem pamięci i historii.
Prowadzenie: Katarzyna Marko - historyczka sztuki, od 2006 roku pracownik Muzeum Fotografii, obecnie na stanowisku Kustosza w Dziale Inwentarzy zajmuje się udostępnianiem zbiorów. Zaangażowana w projekty „Przechowywanie i inwentaryzowanie przez Muzeum Historii Fotografii przedmiotów zgromadzonych w magazynach przy ul. Weissa 8 i Elsnera 3”, „Fotografie Mają Głos”. W kręgu szczególnych zainteresowań znajduje się zagadnienie dawnych technik szlachetnych oraz fotografia atelierowa z XIX wieku, a w szczególności atelier Awita Szuberta. Autorka „Katalogu winiet krakowskich zakładów fotograficznych”, autorka i kuratorka wystawy „Jachting”.
Ważne informacje:
• Miejsce: MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.
• Cena: 5 PLN. 
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

13.00 
Bogate wnętrze MuFo I Oprowadzanie po MuFo Józefitów 
Chociaż budynek przy Józefitów 16 nie od początku był siedzibą muzeum (najpierw mieściło się ono przy ul. Starowiślnej, a później przy Rynku, w Kamienicy Hetmańskiej) jest dziś najdłużej działającym oddziałem MuFo. Zabytkowa willa służy nam od 1992 roku – niedawno zakończyliśmy jej modernizację, rozbudowę i adaptację, które pozwoliły nam stworzyć w MuFo Józefitów nowoczesną placówkę muzealną. Tu na własne oczy można przekonać się, co kryje się za drzwiami, które zwykle zamyka się przed zwiedzającymi, dowiedzieć się, jak decydujemy o tym, które prace znajdą się w kolekcji Muzeum i jak dbamy o delikatne fotografie sprzed ponad stu lat! Wizyta u nas to też wyjątkowa okazja, by poznać część muzealnego „know-how” dotyczącego przechowywania i porządkowania fotografii, które przydadzą się każdemu, kto ma w domu jakieś zdjęcia i chciałby im zapewnić jak najdłuższy żywot.
Ważne informacje:
• Miejsce: MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.
• Cena: 5 PLN.
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

14.00
Siesta w MuFo Józefitów I O życiu kawiarnianym Krakowa
„Od Nowej Huty do samej Warszawy 
Aromatyczna się niesie woń kawy.
Przy małej czarnej wymieniają plotki 
Matrony, ciotki i podlotki.
Nie gardzą nią ni ministrowie,
Ani tak zwany prosty człowiek” 
– pisał w wierszu „Pochwała kawy” Fryderyk Podlecki. Kiedy w Krakowie zapanowała „kawomania”? Podczas sjesty w MuFo Józefitów posłuchamy opowieści o życiu kawiarnianym dawnego Krakowa. Przekonamy się, które kawiarnie cieszyły się największym powodzeniem i gdzie toczyło się towarzyskie życie Krakowa, posłuchamy o kawiarnianych rytuałach oraz swoistej kulturze, a wszystko zobaczymy na własne oczy, dzięki zdjęciom (i nie tylko!) ze zbiorów krakowskich muzeów.
Prowadzenie: dr Maria Wąchała-Skindzier - historyczka, muzeolożka, muzealniczka. Autorka rozprawy doktorskiej, poświęconej recepcji okresu PRL-u w narracjach muzealnych w latach 1989-2017, obronionej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła muzealnictwo na Podyplomowych Studiach Muzealniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kustosz muzealny. Przez 10 lat pracowała w Muzeum Krakowa, gdzie współtworzyła dział Historii i Sztuki Krakowa Nowoczesnego, a w latach 2016-2019 kierowała nowohuckim oddziałem. Kuratorka wystaw. Prowadzi badania nad analizą porównawczą Nowej Huty i nowego miasta Tychy (wspólnie z dr Patrykiem Oczko). 
Ważne informacje:
• Miejsce: MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.
• Cena: 5 PLN. 
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

15.00 
Bogate wnętrze MuFo I Oprowadzanie po MuFo Józefitów 
Chociaż budynek przy Józefitów 16 nie od początku był siedzibą muzeum (najpierw mieściło się ono przy ul. Starowiślnej, a później przy Rynku, w Kamienicy Hetmańskiej) jest dziś najdłużej działającym oddziałem MuFo. Zabytkowa willa służy nam od 1992 roku – niedawno zakończyliśmy jej modernizację, rozbudowę i adaptację, które pozwoliły nam stworzyć w MuFo Józefitów nowoczesną placówkę muzealną. Tu na własne oczy można przekonać się, co kryje się za drzwiami, które zwykle zamyka się przed zwiedzającymi, dowiedzieć się, jak decydujemy o tym, które prace znajdą się w kolekcji Muzeum i jak dbamy o delikatne fotografie sprzed ponad stu lat! Wizyta u nas to też wyjątkowa okazja, by poznać część muzealnego „know-how” dotyczącego przechowywania i porządkowania fotografii, które przydadzą się każdemu, kto ma w domu jakieś zdjęcia i chciałby im zapewnić jak najdłuższy żywot.
Ważne informacje:
• Miejsce: MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.
• Cena: 5 PLN. 
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

16.00 
Bogate wnętrze MuFo I Oprowadzanie po MuFo Józefitów 
Chociaż budynek przy Józefitów 16 nie od początku był siedzibą muzeum (najpierw mieściło się ono przy ul. Starowiślnej, a później przy Rynku, w Kamienicy Hetmańskiej) jest dziś najdłużej działającym oddziałem MuFo. Zabytkowa willa służy nam od 1992 roku – niedawno zakończyliśmy jej modernizację, rozbudowę i adaptację, które pozwoliły nam stworzyć w MuFo Józefitów nowoczesną placówkę muzealną. Tu na własne oczy można przekonać się, co kryje się za drzwiami, które zwykle zamyka się przed zwiedzającymi, dowiedzieć się, jak decydujemy o tym, które prace znajdą się w kolekcji Muzeum i jak dbamy o delikatne fotografie sprzed ponad stu lat! Wizyta u nas to też wyjątkowa okazja, by poznać część muzealnego „know-how” dotyczącego przechowywania i porządkowania fotografii, które przydadzą się każdemu, kto ma w domu jakieś zdjęcia i chciałby im zapewnić jak najdłuższy żywot.
Ważne informacje:
• Miejsce: MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.
• Cena: 5 PLN. 
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.


MuFo Rakowicka

11.00 
Świat się zmienia, czyli wielka przygoda duszka MuFka 
Poznajcie mnie: jestem duszek MuFek i będę Waszym przewodnikiem po Muzeum Fotografii. Pokażę Wam jak wrócić do przeszłości oraz jak przywołać przyszłość! Brzmi super, prawda? Na starych fotografiach odnajdujemy przedmioty, z których już nie korzystamy, widzimy stroje i fryzury, które nas rozśmieszają, bo dawno już wyszły z mody… Od czasu wynalezienia fotografii wielokrotnie zmieniały się metody jej wykonywania oraz używany przez fotografów sprzęt. Podróżując ze mną po wystawie, sami poczujecie w jakim tempie zmienia się świat. 
Pytacie, co ja, duszek, mam wspólnego ze zdjęciami? A to, że podobnie jak one nie lubię światła i ciągle chowam się w najciemniejszych kątach wystawy. Poza tym każde porządne muzeum powinno mieć swojego ducha.
Prowadzenie: Małgorzata Fatalska - fotografka, nauczycielka. Ukończyła fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi, a obecnie jest studentką Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Tworzy abstrakcyjne fotomontaże i zajmuje się portretowaniem ludzi. Uwielbia podróżować. Jest największą fanką serialu Twin Peaks.
Ważne informacje:
• Spotkanie przeznaczone jest dla dzieci w wieku 5-9 lat. Opiekun lub rodzic, które chce uczestniczyć w zwiedzaniu zobowiązany jest do zakupu biletu z 50% zniżką. 
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
• Cena: 5 PLN. 
• Czas trwania: 1,5 godz.
• Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store

11.00 
Oprowadzanie kuratorskie I Pokaz nabytków MuFo: Karol Hiller, Witold Romer i Stanisław Ignacy Witkiewicz
Do Kolekcji Sztuki Muzeum Fotografii w Krakowie trafiły w 2021 roku zdjęcia trzech wybitnych twórców wykorzystujących fotografię – Karola Hillera, Witolda Romera i Stanisława Ignacego Witkiewicza. Hiller i Witkacy to artyści awangardowi, którzy fotografię praktykowali jako jedną z dziedzin sztuki, obok malarstwa, grafiki czy literatury. Mniej znany szerokiej publiczności Romer, był blisko związany ze środowiskiem fotograficznym okresu międzywojennego i powojennego, między innymi jako członek Fotoklubu Polskiego. Podczas oprowadzania kuratorskiego poznamy historię dzieł, które w 2021 roku zostały zakupione do Kolekcji Sztuki MuFo. Kurator pokazu, Marek Janczyk opowie o autorskich technikach fotograficznych Romera i Hillera, i o tym, jak wszyscy trzej fotografowie próbowali twórczo potraktować ograniczenia, narzucane przez aparaty fotograficzne. Dowiemy się także, w jakich środowiskach działali artyści, co ich interesowało i z jakich powodów zaczęli eksperymentować.
Prowadzenie: Marek Janczyk – historyk sztuki (UJ). Pracuje w MuFo w Krakowie. Kurator wystaw, projektów oraz autor tekstów poświęconych praktykom fotograficznym i ich konsekwencjom. Prowadzi zajęcia z historii i teorii fotografii na PSM UJ oraz podyplomowych studiach „Rynek Sztuki i Antyków”. Należy do Stowarzyszenia Historyków Fotografii.
Ważne informacje:
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
• Cena: 5 PLN. 
• Czas trwania: 1 godz.
• Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store

11.30 
Fotografie mają głos | Z czworonogiem za pan brat
Niemal każdy w dzieciństwie marzy, by mieć jakieś zwierzę, choć nie wszystkim udaje się to marzenie spełnić. Wszystkich małych miłośników kotków, piesków i chomików zapraszamy na warsztaty, podczas których będziemy oglądać zdjęcia zwierząt i zastanawiać się, jakie role pełniły w domach kiedyś, a jak żyją z nami dziś. Poznamy też historie słynnych krakowskich zwierząt i wspólnie wykonamy zabawkę dla psa lub kota. 
Warsztaty z audiodeskrypcją – do uczestnictwa zapraszamy także osoby z niepełnosprawnością wzroku.* 
Prowadzenie: Katarzyna Bury – historyczka sztuki, muzealniczka, kuratorka wystaw, edukatorka. Na co dzień pracuje w Muzeum Krakowa, gdzie pełni funkcję koordynatora dostępności. Od wielu lat zajmuje się dostępnością działań muzealnych, szczególnie dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Autorka licznych audiodeskrypcji dzieł sztuki oraz wystaw muzealnych, a także scenariuszy warsztatów dla osób ze szczególnymi potrzebami. Po pracy współtworzy z mężem inicjatywę rzemieślniczą Bure Wióry – wspólnie ręcznie wykonują drewniane ozdoby i zabawki. 
Ważne informacje:
• Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat.
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
• Cena: 10 PLN. 
• Czas trwania: 1,5 godz.
• Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store
*Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Fotografie mają głos” przeznaczonego przede wszystkim dla osób z dysfunkcją wzroku, ale z jego rezultatów skorzystać mogą wszyscy zainteresowani fotografią, historią czy historią sztuki. 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

12.00 
Oprowadzanie po wystawie głównej „Co robi zdjęcie?” dla rodzin z dziećmi
Zapraszamy na  jesienne oprowadzanie po wystawie głównej „Co robi zdjęcie?” przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Będziemy zwiedzać wspólnie. Można pytać o wszystko, kręcić się, hałasować, a przy tym posłuchać barwnej i potoczystej opowieści przewodnika, okraszonej dużą dawką empatii, humoru i dystansu. W trakcie oprowadzania przez zabawę, nieoczywiste pytania i zadania angażujemy przede wszystkim najmłodszych uczestników, przy współudziale rodziców i opiekunów.
Prowadzenie: Małgorzata Fatalska - fotografka, nauczycielka. Ukończyła fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi, a obecnie jest studentką Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Tworzy abstrakcyjne fotomontaże i zajmuje się portretowaniem ludzi. Uwielbia podróżować. Jest największą fanką serialu Twin Peaks.
Ważne informacje:
• Spotkanie przeznaczone jest dla rodzin z dziećmi w wieku 5-9 lat. Zakup biletu obowiązuje zarówno dzieci jak i zwiedzających z nimi rodziców i/lub opiekunów. 
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
• Cena: 5 PLN.
• Czas trwania: 1 godz.
• Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

14.00 
Fotografia społeczna. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Co robi zdjęcie?”
Ponad 1000 obiektów, w tym niemal 300 aparatów fotograficznych – ten gąszcz warto zwiedzić z kuratorami wystawy. Pytając „Co robi zdjęcie?” – a więc „jak działa”, ale także, w kolokwialnym rozumieniu – „co tworzy” czy „co składa się na” zdjęcie. Kuratorzy wystawy głównej Muzeum Fotografii w Krakowie sięgają po szereg tematów związanych z procesem fotografowania i sposobami wykorzystania zdjęć. „Co robi zdjęcie?”, choć nie rości sobie prawa do tytułu wystawy poświęconej historii fotografii, zaprasza widzów do prześledzenia jej początków, daje wgląd w technologie zapisu na kliszy, szklanej płycie czy dysku komputera, przywołuje sylwetki fotografek i fotografów.
Oprowadzanie poprowadzi Marta Miskowiec, antropolożka i jedna z kuratorek wystawy, która opowie o tym, jak zdjęcia wykorzystywano do tworzenia obrazu świata w czasach, kiedy podróże były luksusem dla nielicznych.
Prowadzenie: Marta Miskowiec – antropolożka kultury, kuratorka wystaw, autorka tekstów o fotografii. Pracuje w Muzeum Fotografii, gdzie zajmuje się fotografią społeczną. Kuratorka MuFo Strzelnica.
Ważne informacje:
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
• Cena: 5 PLN. 
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

14.30 
Jak wygląda Muzeum od kuchni? I Oprowadzanie z Zastępczynią Dyrektora MuFo Adrianną Gębalą-Pietras po gabinetach, pokojach i zakamarkach MuFo Rakowicka
W dawnym budynku austriackich koszar powstała główna, nowoczesna siedziba Muzeum Fotografii w Krakowie, otwarta dla publiczności 4 grudnia 2021 roku. Podczas oprowadzania z Zastępczynią Dyrektora MuFo, porozmawiamy o procesie adaptacji i modernizacji tego miejsca i zobaczymy jak to miejsce zmieniło się przez rok od rozpoczęcia jego funkcjonowania. Zajrzymy do pokojów pracowników, gabinetów, a nawet kuchni. Zobaczymy, gdzie na co dzień toczy się życie muzealne, gdzie omawia się projekty, plany wystaw, prowadzi spotkania. 
Prowadzenie: Adrianna Gębala-Pietras - absolwentka studiów magisterskich na wydziale Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiów z zakresu Zarządzania projektami w Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera, a także studiów z zakresu Administracji publicznej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2003-2016 pracowała w Muzeum Narodowym w Krakowie. Zakres jej działań obejmował m.in. przygotowanie i prowadzenie działań związanych z wdrożeniem systemu analizy ryzyka oraz realizację i rozliczanie projektów współfinansowanych z funduszy unijnych. Powołana na stanowisko Zastępczyni Dyrektora Muzeum Fotografii w Krakowie w grudniu 2016 r., jest odpowiedzialna m.in. za procesy inwestycyjne, procesy zarządcze, działalność upowszechnieniową (wystawienniczą, edukacyjną, komunikacyjną) oraz administrację i finanse.
Ważne informacje:
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
• Cena: 5 PLN. 
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

15.00 
Oprowadzanie po wystawie głównej „Co robi zdjęcie?” w języku ukraińskim 
Ponad 1000 obiektów, w tym niemal 300 aparatów fotograficznych – ten gąszcz warto zwiedzić z przewodnikiem. Pytając „Co robi zdjęcie?” – a więc „jak działa”, ale także, w kolokwialnym rozumieniu – „co tworzy” czy „co składa się na” zdjęcie. Kuratorzy wystawy głównej Muzeum Fotografii w Krakowie sięgają po szereg tematów związanych z procesem fotografowania i sposobami wykorzystania zdjęć. „Co robi zdjęcie?”, choć nie rości sobie prawa do tytułu wystawy poświęconej historii fotografii, zaprasza widzów do prześledzenia jej początków, daje wgląd w technologie zapisu na kliszy, szklanej płycie czy dysku komputera, przywołuje sylwetki fotografek i fotografów. 
Prowadzenie: Joanna Majewska-Grabowska – tłumaczka z języka ukraińskiego i edukatorka. Absolwentka filologii ukraińskiej i ukrainoznawstwa, obecnie doktorantka na wydziale filologicznym. Naukowo zajmuje się Lwowem, a nałogowo opowiadaniem.
Ważne informacje:
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
• Cena: 5 PLN. 
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

День відкритих дверей в Краківських Музеях 
Запрошуємо до Музею Фотографії в День Відкритих Дверей Краківських Музеїв! На цей день ми запланували для Вас багато цікавих подій. Куратори та гіди МуФо проведуть для Вас екскурсії виставками, а спеціалісти з Відділення Консервації розповідатимуть про те як подбати про світлини. Ви зможете приєднатися до виняткових екскурсії нашими будинками, які особисто проведе Дирекція МуФо. Наймолодших запрошуємо на екскурсії з Душком МуФком та освітні майстер-класи. До побачення в передостанню неділю листопада
год. 15.00 
Екскурсія з гідом українською мовою по головній виставці "Що робить Світлина?" 
Більше 1000 об'єктів, в тому майже 300 фотоапаратів – щоб розібратися у такій кількості варто дивитися їх з екскурсоводом. Питаючи "Що робить світлина?" - тобто "як працює", але також в дослівному розумінні – "що створює", чи "що складається на" світлину, куратори головної виставки Музею Фотографії в Кракові звернулися до низки тем, які пов'язані із процесом фотографування та способами використання фотографії. Хоча "Що робить світлина?" не претендує на виставку присвячену історії фотографії, вона запрошує глядачів прослідкувати її початки, дає огляд на технології записування візерунку на фотоплівці, скляній плитці, чи на комп'ютерному диску та розповідає про фотографок та фотографів. 
Впродовж екскурсії разом придивимося різним завданням фотографії: сімейна пам'ятка, претекст до спільного жартування, етнографічний засіб, інструмент пропаганди. "Що робить світлина?" дозволяє нам переконатися, як виглядали чергові фотоапарати, які хімічні засоби було вживано для проявляння світлин, але також – які теми найчастіше фотографували, чи з якою метою використовували фотографію.  
Проведення:
Йоанна Маєвська-Ґрабовська - перекладачка з української мови та едукаторка. Випускниця Української Філології та Українознавства, аспірантка на Філологічному Факультеті. У науковому житті вона займається Львовом у професійному розповіданням історії.
Важлива інформація:
• Зустріч відбувається в МуФо Раковіцька, вул. Раковіцька 22А
• Екскурсія враховується в ціну квитка на виставку.
Записатися можна через систему бронювання он-лайн: bilety.mufo.krakow.pl, а також під номером телефону +48 602 638 560  та за електронною адресою bilety@fotolibro.store.


MuFo Strzelnica

12.00
Oprowadzanie po MuFo Strzelnica
Jak wykorzystać budynek dawnej Strzelnicy do budowania wrażliwej na ekologię instytucji? Monika Kozień, kuratorka oddziału MuFo Strzelnica w trakcie niedzielnego oprowadzania opowie o tym, jak rozwijał się pomysł na to, by MuFo zajęło się nie tylko wnętrzem Strzelnicy, ale i otaczającym ją ogrodem. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się, dlaczego przed budynkiem stoją kolorowe figury geometryczne i wspólnie zastanowić się, czy dynia może być częścią rzeźby! 
Prowadzenie: Monika Kozień – historyczka sztuki, kuratorka wystaw, autorka programów edukacyjnych. Prowadzi badania dotyczące sztuki współczesnej, kulturowej i społecznej roli obrazu, a także historii i teorii obrazu; kuratorka kolekcji sztuki współczesnej w zbiorach MuFo. Kuratorka MuFo Strzelnica.
Ważne informacje:
• Miejsce: MuFo Strzelnica, ul. Królowej Jadwigi 220.  
• Czas trwania: 1 godz.
• Cena: 5 PLN. 
• Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj