Grupa 5-ciu dziewcząt we wnętrzu. Ustawione przy stole, oglądają pismo ilustrowane. Trzy siedzą, dwie stoją.

Zakład Fotograficzny Pro Arte, portret pracownic, 1944

Grupa Samokształceniowa. Edukacyjny BarCamp | edycja 2.0

  • 30.09 8:00 -
    06.10 23:59   2024
  • MuFo Rakowicka
  • Kurs
  • Szkoły i nauczyciele

Grupa Samokształceniowa to cykl czterech spotkań skierowanych do krakowskiego środowiska edukatorek i edukatorów poszukujących nowych rozwiązań w zakresie edukacji wizualnej, realizowanego przez Muzeum Fotografii w Krakowie i Fundację A Sztuka? Każde z zaplanowanych spotkań poświęcone będzie kategorii wizualności w różnych jej wymiarach. Przyjrzymy się inspirującym praktykom i inicjatywom, wymienimy poglądami, perspektywami i doświadczeniami, dla których wizualność i edukacja do sztuk wizualnych ma zasadnicze znaczenie.

Cykl odwołuje się do praktyk edukacyjnych, które uaktywniają zasoby wiedzy danego środowiska, aby poprzez wymianę doświadczeń umożliwić wzajemny rozwój i samokształcenie. Istotą metody BarCampu jest aktywna rola całej grupy. Każde spotkanie ma z góry ustalony temat, na który wszyscy uczestnicy przygotowują krótkie, siedmiominutowe prezentacje. Mogą one opisywać konkretny przypadek, być zbiorem inspiracji, zestawem pytań czy też rekomendacją lektur, filmów, podcastów itd. Forma wypowiedzi zależy od preferencji osoby prezentującej. Indywidualne wystąpienia przeplatane są grupowymi dyskusjami. Przebieg BarCampu koordynuje moderator/ka, który/a dba o płynny przebieg spotkania, kieruje dyskusjami, zapisuje wnioski i zbiera materiały. 

 

Grupa Samokształceniowa jest odpowiedzią na wyrażaną w środowisku edukacyjnym potrzebę cyklicznych spotkań poświęconych wspólnej refleksji i wzajemnej inspiracji. Celem przedsięwzięcia jest organizacja seminariów, które pozwolą uczestnikom/czkom na chwilę „zatrzymania”, będą motywować do rozwoju oraz pozwolą na budowanie bliższych zawodowych relacji. Spotkania mają służyć również konstruktywnemu omówieniu trudności, które edukatorzy/rki napotykają w swojej pracy i wspólnemu wypracowywaniu najlepszych rozwiązań.

Zapraszamy osoby zajmujące się edukacją i pracujące w muzeach, domach kultury, szkołach i organizacjach pozarządowych. Jeśli chcesz dołączyć, wypełnij ten formularz.

Na zgłoszenia czekamy do 6 października bieżącego roku. Liczba miejsc na spotkaniach jest ograniczona. W razie dużej liczby zgłoszeń zastrzegamy sobie prawo wyboru uczestników/czek na podstawie odpowiedzi zawartych w formularzach zgłoszeniowych (dotyczących doświadczenia i motywacji do udziału w seminariach). Zależy nam na stworzeniu różnorodnej grupy osób z wielorakimi doświadczeniami pracy z wizualnością. Grupa Samokształceniowa jest projektem zespołowym, dlatego wysłanie zgłoszenia oznacza deklarację udziału w pełnym cyklu czterech seminariów.

Tematy i terminy seminariów:
18 października 2024, godz. 12.00–15.00
Temat: Młodzież w działaniu. Sposoby aktywowania potencjału relacji przez sztukę
#projektowanie dla młodzieży przy pomocy sztuki #narzędzia artystyczne do oddawania głosu #sztuka i samoregulacja #formy wspierania mocy twórczych u młodzieży
Miejsce: Muzeum Fotografii w Krakowie, MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A

22 listopada 2024, godz. 12.00–15.00
Temat: Zmiany w przestrzeni społecznej i urbanistycznej dokonywane przy pomocy sztuki
#przestrzenie dedykowane twórczości #brzydko-ładnie #sztuka jako pretekst do wspólnego spotkania #duże skale #duże formaty

Miejsce: Litograf Studio, ul. Stolarska 6/9

13 grudnia 2024, godz. 12.00–15.00
Temat: Jak nowe technologie wspierają procesy edukacyjne bazujące na sztuce?
#nowe technologie a nowa dostępność, #AI w pracy edukacyjnej, #źródła inspiracji do działań kreatywnych i dobre praktyki w świecie online

Miejsce zostanie ustalone wspólnie z uczestnikami/czkami Grupy.

10 stycznia 2025, godz. 12.00–15.00
Temat: Zrównoważony rozwój jako sposób pracy
#działania międzysektorowe #wpływ na środowisko #działania w oparciu o sztukę w duchu zrównoważonego rozwoju

Miejsce zostanie ustalone wspólnie z uczestnikami/czkami Grupy.

Organizatorki i moderatorki cyklu: Justyna Droń (Fundacja A Sztuka?), Anna Grajewska (Fundacja A Sztuka?), Maria Masternak (MuFo), Maria Wąchała-Skindzier (MuFo)

 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj