Fot. Nieznany, Portret Janiny Mierzeckiej, 1913, ze zbiorów Polony

Janina Mierzecka i fotografujące kobiety we Lwowie lat 30. XX wieku | Wykład prof. dr hab. Małgorzaty Radkiewicz

  • 11.04.2023 18:00
  • MuFo Rakowicka
  • Wykład
  • Dorośli i młodzież

Janina Mierzecka była współpracowniczką Henryka Mikolascha w jego pracowni fotograficznej przy Politechnice Lwowskiej. Swoje prace prezentowała na wystawach polskich i międzynarodowych, a także publikowała w prasie lokalnej. W „Dodatku Ilustrowanym” do dziennika „Chwila” można znaleźć jej zdjęcia z lwowskich placów i ulic, oddające niepowtarzalną atmosferę miasta. Na łamach „Chwili” zamieszczone zostały także zdjęcia Adeli Wixlowej oraz Wandy Diamand, która prowadziła słynny lwowski salon artystyczny. Bywał w nim Aleksander Krzywobłocki – z wykształcenia architekt, twórca słynnych fotokolaży, a także filozofka i poetka Debora Vogel, która postrzegała sztukę w awangardowych kategoriach montażu.

Spojrzenie na fotografie wykonane przez Mierzecką czy Diamand pozwala dostrzec różne wymiary życia we Lwowie – od codziennych miejskich aktywności, przez koloryt społeczny, po panujące tendencje artystyczne. Ciekawe jest również to, w jaki sposób twórczość Mierzeckiej po II wojnie światowej nawiązywała do tradycji lwowskiej fotografii, którą kontynuowała pracując we wrocławskim Muzeum Narodowym.
Wykład będzie ilustrowany materiałami fotograficznymi. 

Prowadzenie: prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz – filmoznawczyni, pracuje w Instytucie Sztuk Audiowizualnych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się problematyką tożsamości kulturowej oraz twórczością kobiet w kinie, fotografii i sztuce współczesnej. Wyrazem jej zainteresowań są publikacje poświęcone reżyserkom filmowym i artystkom, których prace i dorobek analizowała w książce „Władczynie spojrzenia. Teoria filmu a praktyka reżyserek i artystek” (2010) oraz w „Refleksje zza kamery. Reżyserki o kinie i formie filmowej (2022). W latach 2015-2018 Koordynatorka projektu badawczego Narodowego Centrum Nauki: „Pionierki z kamerą. Kobiety w kinie i fotografii w Galicji 1896-1945”, którego efektem są artykuły opublikowane na łamach „Kultury Współczesnej”, „Przeglądu Kulturoznawczego”, „Kultury Popularnej” i „Zeszytów Artystycznych”. Jako stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2015 prowadziła badania, których efektem jest  monografia:  „Modernistyki o kinie. Kobiety w polskiej krytyce i publicystyce filmowej 1918-1939” (2016). Od 2014 roku współpracuje z Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej we Lwowie. Członkini Rady Muzeum Fotografii w Krakowie.

Ważne informacje:
● Wykład odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
● Cena: 5 PLN.
● Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj