Fot. Adam Rzepecki, Autoportet, 1979, dzięki uprzejmości artysty

Jaszczurowa Galeria Fotografii | Wykład dr. Dominika Kuryłka o twórczości Adama Rzepeckiego

  • 11.05.2023 17:30
  • MuFo Józefitów
  • Wykład
  • Dorośli i młodzież

Jaszczurowa Galeria Fotografii to cykl wykładów i spotkań z artystami związanymi z galerią fotograficzną założoną w 1978 roku w Klubie pod Jaszczurami przez członków Grupy Twórczej SEM*. Przez pierwsze dwa lata za działania Jaszczurowej Galerii Fotografii odpowiadali Zbigniew Bzdak i Stanisław Kulawiak, później prowadzenie galerii przejął Adam Rzepecki, który rozpoczął realizację neoawangardowego programu. Galeria była jednym z ważniejszych ośrodków artystycznych w Krakowie. W jej wnętrzach prezentowali swoje prace m.in. tacy twórcy jak: Janusz Leśniak, Jerzy Olek, Marek Janiak, Maciej Osiecki, Ryszard Bobek i Bogdan Zimowski. Było to miejsce otwarte na artystyczne eksperymenty, rozszerzające myślenie o fotografii jako medium. Można tam było zobaczyć m. in. performanse Zbigniewa Warpechowskiego i Władysława Kaźmierczaka czy dokumentacje neodadaistycznych działań Grupy Twórczej Łódź Kaliska.

*Od 1976 do 1981 roku do Grupy Twórczej SEM należeli: Stanisław Kulawiak, Zbigniew Bzdak, Adam Niemczak, Adam Rzepecki, Krzysztof Wolski, Jerzy Ochoński, Marek Kurkiewicz, Grzegorz Zygier.

Trzeci wykład z cyklu Jaszczurowa Galeria Fotografii będzie poświęcony twórczości Adama Rzepeckiego.

Adam Rzepecki (1950) - artysta wizualny, performer, twórca rzeźb i instalacji, fotografuje, maluje obrazy. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od dzieciństwa interesował się fotografią. W latach 60. i 70. rozwijał swoje pasje m.in. fotografując działania Krzysztofa Niemczyka w przestrzeni publicznej Krakowa. Od 1977 roku należał do Grupy Twórczej SEM. W latach 1979-1981 prowadził Jaszczurową Galerię Fotografii. W tym czasie zorganizował kilkanaście wystaw. Dokonania galerii prezentował także w innych ośrodkach w Polsce. Jego zainteresowania kuratorskie oscylowały wokół tzw. fotografii medialnej czy szerzej wynikającej z doświadczeń konceptualizmu fotografii neoawangardowej. Rzepecki jest współzałożycielem i członkiem grup artystycznych Łódź Kaliska (1979), Stacja Pi.Stacja (1990) i SuperGrupy INDERGROUND KRAKOWSKI (2021). Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce. M.in. w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowego w Krakowie.

Prowadzenie: dr Dominik Kuryłek – historyk sztuki, kurator. Autor pracy doktorskiej pt. „Nihilizm w sztuce polskiej XX wieku", którą obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się sztuką neoawangardy i alternatywnymi praktykami artystycznymi stosowanymi przez twórców z Europy Środkowo-Wschodniej. Przez 11 lat pracował w Dziale Nowoczesnego Polskiego Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie był kustoszem zbiorów odpowiedzialnym za sztukę współczesną. Obecnie, od 2019 roku, pracuje jako Kierownik Działu Fotografii i Technik Fotograficznych w Muzeum Fotografii w Krakowie (MuFo). Od 2022 roku pełni funkcję Głównego Kuratora MuFo, odpowiada za kształtowanie polityki gromadzenia zbiorów, program wystawienniczy oraz strategię badawczą. Stał na czele zespołu tworzącego wystawę główną MuFo pt. „Co robi zdjęcie?".

Ważne informacje:
● Spotkanie odbywa się w MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.
● Cena: 5 PLN.
● Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj