Zbigniew Bzdak, Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej (FAMA), spontaniczny koncert na plaży w Świnoujściu, 1975, dzięki uprzejmości artysty

Jaszczurowa Galeria Fotografii | Wykład dr. Dominika Kuryłka o twórczości Zbigniewa Bzdaka

  • 04.03.2023 12:00
  • MuFo Józefitów
  • Wykład
  • Bez ograniczeń wiekowych

Jaszczurowa Galeria Fotografii to cykl wykładów i spotkań z artystami związanymi z galerią fotograficzną założoną w 1978 roku w Klubie pod Jaszczurami przez członków Grupy Twórczej SEM*. Przez pierwsze dwa lata za działania Jaszczurowej Galerii Fotografii odpowiadali Zbigniew Bzdak i Stanisław Kulawiak, później prowadzenie galerii przejął Adam Rzepecki, który rozpoczął realizację neoawangardowego programu. Galeria była jednym z ważniejszych ośrodków artystycznych w Krakowie. W jej wnętrzach prezentowali swoje prace m.in. tacy twórcy jak: Janusz Leśniak, Jerzy Olek, Marek Janiak, Maciej Osiecki, Ryszard Bobek i Bogdan Zimowski. Było to miejsce otwarte na artystyczne eksperymenty, rozszerzające myślenie o fotografii jako medium. Można tam było zobaczyć m. in. performanse Zbigniewa Warpechowskiego i Władysława Kaźmierczaka czy dokumentacje neodadaistycznych działań Grupy Twórczej Łódź Kaliska.
*Od 1976 do 1981 roku do Grupy Twórczej SEM należeli: Stanisław Kulawiak, Zbigniew Bzdak, Adam Niemczak, Adam Rzepecki, Krzysztof Wolski, Jerzy Ochoński, Marek Kurkiewicz, Grzegorz Zygier.

Drugi wykład z cyklu Jaszczurowa Galeria Fotografii będzie poświęcony twórczości Zbigniewa Bzdaka.

Zbigniew Bzdak (1955) – fotograf dokumentalny, fotoreporter, podróżnik. Działalność fotograficzną rozpoczął jako student, pracując w Studenckiej Agencji Fotograficznej w AGH. Razem ze Stanisławem Kulawiakiem założył i prowadził galerię fotograficzną w Studenckim Centrum Kultury „Pod Jaszczurami”. Był współzałożycielem Grupy Twórczej SEM oraz członkiem redakcji „Magazynu Studenckiego” w Krakowie. W 1979 roku wyjechał z Polski 1979 roku na wyprawę kajakową do Meksyku i Peru, aby fotografować pierwsze eksploracje nieznanych rzek w Ameryce Łacińskiej. Jego zdjęcia z pierwszego spływu Amazonką od źródeł do oceanu zostały opublikowane przez National Geographic Magazine oraz w książce „Running the Amazon" autorstwa Joe Kane. Przez wiele lat współpracował z National Geographic Magazine fotografując kolejne wyprawy kajakowe do Kanionu Colca w Peru, najgłębszego kanionu na świecie oraz badanie źródeł rzeki Amazonki w Peruwiańskich Andach. Następnie przez kilka lat  dokumentował szczep Waorani w amazońskim regionie Ekwadoru. Zamieszkał na stałe w stanie Wyoming, a w 1991 roku wydal album fotograficzny zatytułowany „Living in Wyoming, Settling for More”, za który zdobył nagrodę prestiżowego magazynu Communication Arts. Po osiedleniu się w Chicago, spędził rok 2000 jako fotograf dla projektu CITY 2000 dokumentując życie religijne imigrantów w Chicago – zdjęcia z tego projektu były wielokrotnie wystawiane oraz zostały opublikowane w książce „CITY.” Pracował jako fotoreporter dla dziennika Chicago Tribune: dokumentował m.in. huragan Katrina, wojnę w Iraku, a później kampanię wyborczą prezydenta Baracka Obamy i jego pierwsze miesiące w Białym Domu. Obecnie mieszka w stanie Michigan, gdzie pracuje nad własnymi projektami i wystawami oraz organizacją swojego obszernego archiwum fotograficznego.

Prowadzenie: dr Dominik Kuryłek – historyk sztuki, kurator. Autor pracy doktorskiej pt. „Nihilizm w sztuce polskiej XX wieku", którą obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się sztuką neoawangardy i alternatywnymi praktykami artystycznymi stosowanymi przez twórców z Europy Środkowo-Wschodniej. Przez 11 lat pracował w Dziale Nowoczesnego Polskiego Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie był kustoszem zbiorów odpowiedzialnym za sztukę współczesną. Obecnie, od 2019 roku, pracuje jako Kierownik Działu Fotografii i Technik Fotograficznych w Muzeum Fotografii w Krakowie (MuFo). Od 2022 roku pełni funkcję Głównego Kuratora MuFo, odpowiada za kształtowanie polityki gromadzenia zbiorów, program wystawienniczy oraz strategię badawczą. Stał na czele zespołu tworzącego wystawę główną MuFo pt. „Co robi zdjęcie?".

Ważne informacje:
• Wykład odbywa się w MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.
• Cena: 5 PLN.
• Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj