Fot. nieznany, Scena z filmu J. Hasa „Rękopis znaleziony w Saragossie”, Polska, 1964

Jesienna wieczornica

  • 05.11.2022
    15:00 - 17:30
  • MuFo Józefitów
  • Spotkanie
  • Bez ograniczeń wiekowych

W wierzeniach ludowych listopad jest miesiącem szczególnym. To czas, kiedy granica pomiędzy światem ludzi a światem zjaw jest najcieńsza i najłatwiej ją przekroczyć. Zapraszamy Państwa na jesienną wieczornicę do MuFo Józefitów. Posłuchamy wykładu o fotografii spirytualistycznej, a także o gusłach, wróżbach i czarach. Po wykładzie będzie można wziąć udział w oprowadzaniu z przewodnikiem, który opowie o tajemnicach jakie skrywa budynek MuFo Józefitów oraz pokaże co kryje się za drzwiami z napisem „wstęp tylko dla pracowników”.

W programie:
15.00 Wykład o fotografii spirytualistycznej, gusłach, wróżbach i czarach
16.30 Bogate wnętrze MuFo I Oprowadzanie po MuFo Józefitów

15.00
Wykład o fotografii spirytualistycznej, gusłach, wróżbach i czarach

W folklorze słowiańskim listopad to czas wypełniony najróżniejszymi rytuałami i zwyczajami związanymi z postaciami przodków. Nieco później stał się to także miesiąc wróżenia i spoglądania w przyszłość... Dziś zupełnie inaczej podchodzimy do tych świąt i zwyczajów, jednak dla współczesnych artystów stanowią one niewyczerpane źródło inspiracji.  
W trakcie spotkania, zastanowimy się czy takie postaci i narzędzia, jak wampiry, duchy, upiory i tarot mogą być figurami emancypacji dla problemów współczesności? Co wspólnego ma spirytyzm z działaniami pierwszych sufrażystek? Dlaczego postać wampira może stać się metaforą poszukiwania własnej tożsamości? Czym od wielu lat współczesnych artystów uwodzi tarot i jakie ma on znaczenie dla sztuki?

Prowadzenie: Marta Kudelska  – kuratorka, krytyczka sztuki, absolwentka kulturoznawstwa/kultury współczesnej (w zakresie krytycznej teorii kultury współczesnej) i historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą działalności młodych kuratorów sztuki w Katowicach i Krakowie w latach 2010-2015. Członkini Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Interesuje się strategiami kuratorskimi, młodą sztuką i niezależnym obiegiem sztuki współczesnej, ale także relacjami sztuki współczesnej z tradycją romantyczną. Na co dzień pracuje w Katedrze Kultury Współczesnej w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego.

16.30 
Bogate wnętrze MuFo I Oprowadzanie po MuFo Józefitów

Chociaż budynek przy Józefitów 16 nie od początku był siedzibą muzeum (najpierw mieściło się ono przy ul. Starowiślnej, a później przy Rynku, w Kamienicy Hetmańskiej) jest dziś najdłużej działającym oddziałem MuFo. Zabytkowa willa służy nam od 1992 roku – niedawno zakończyliśmy jej modernizację, rozbudowę i adaptację, które pozwoliły nam stworzyć w MuFo Józefitów nowoczesną placówkę muzealną. Tu na własne oczy można przekonać się, co kryje się za drzwiami, które zwykle zamyka się przed zwiedzającymi, dowiedzieć się, jak decydujemy o tym, które prace znajdą się w kolekcji Muzeum i jak dbamy o delikatne fotografie sprzed ponad stu lat! Wizyta u nas to też wyjątkowa okazja, by poznać część muzealnego „know-how” dotyczącego przechowywania i porządkowania fotografii, które przydadzą się każdemu, kto ma w domu jakieś zdjęcia i chciałby im zapewnić jak najdłuższy żywot.

Prowadzenie: Cezary Luty - student kulturoznawstwa, obecnie edukator i przewodnik muzealny, między innymi w Muzeum Fotografii, MICET, koordynator na OFF Camera Festiwal. Interesuje się modą, astrologią i queerową sztuką współczesną. W praktyce edukatora najbardziej cieszy go kontakt z drugim człowiekiem, przekazywanie wiedzy w kreatywny sposób, wspólne rozmowy, odkrywanie kolektywnej wrażliwości.

Ważne informacje:
• Spotkanie odbywa się w MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16. 
• Czas trwania: 2 godz.
• Cena: 20 PLN. 
• Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj