MuFo Józefitów
25.09.2020
10:00
Pierwsze posiedzenie nowej Rady Muzeum
Przeżyj
Warto przypomnieć fenomen oryginalnego, a stosunkowo mało znanego zjawiska artystycznego jakie stanowiła działalność Kultury Zrzuty. Podczas spotkania z Grzegorzem Zygierem, uczestnikiem tego nurtu sztuki niezależnej, przywołane zostaną projekty artysty, m.in. hommage dla Kultury Zrzuty (1989) oraz działanie o charakterze performatywnym w przestrzeni mail artu (1987). Prezentowane cykle fotografii i obiekty będą osobistym przypomnieniem oraz punktem wyjścia do autorefleksji dotyczącej twórczości z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.
Zaproszony gość: Grzegorz Zygier – urodził się 16 sierpnia 1954 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Fotograf, performer, artysta wideo; absolwent Politechniki Krakowskiej. Od 1981 do 1982 należy do grupy artystycznej SEM. W latach 1982-88 związany z ruchem artystycznym Kultura Zrzuty oraz niezależnymi pismami „Tango” i „Hali Gali”. Uczestnik i dokumentalista zdarzeń i artystycznych spotkań: plenery Teofilów, Nieme kino, Pozdrawiamy urzędników sztuki, Festiwal Sztuki Potrzebnej; itd. W 1990 został współzałożyciel z Adamem Rzepeckim formacji „Stacja Pi. Stacja”, działającej w zakresie teatru, wideo, performansu, znanej m.in. ze spektakularnych wystąpień podczas Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. W 2002 powrócił do fotografii analitycznej i konceptualnej realizowanej w cyklach Twoone. W 1988 otrzymał stypendium twórcze Miasta Krakowa, a w 2009 - stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek ZPAF od 25 marca 1988.
Prowadzenie: Marek Janczyk – historyk sztuki (UJ). Pracuje w MuFo w Krakowie. Kurator wystaw, projektów oraz autor tekstów poświęconych praktykom fotograficznym i ich konsekwencjom. Prowadzi zajęcia z historii i teorii fotografii na PSM UJ oraz podyplomowych studiach „Rynek Sztuki i Antyków”. Należy do Stowarzyszenia Historyków Fotografii.
Ważne informacje:
• Spotkanie odbywa się w MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.
• Cena: 5 PLN.
• Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.