No to pstryk! | Wystawa

  • 14.04.2022
    18:00 - 19:30
  • MuFo Rakowicka
  • Spotkanie
  • Młodzież

Pstryk, klik – dziś, żeby zrobić zdjęcie nie trzeba nawet używać aparatu, wystarczy telefon.

A żeby zostać fotografką czy fotografem? Tu sprawa jest dużo bardziej skomplikowana, chyba, że zdjęcia robimy tylko „do szuflady”. W trakcie cyklu spotkań "No to pstryk!" będziemy rozmawiać o wszystkim tym, co może sprawiać trudności początkującym fotografom i fotografkom: prawie autorskim, tworzeniu portfolio i wystaw. 

Jeśli oczyma wyobraźni widzicie swoje prace w magazynach modowych, galeriach i muzeach czy z tysiącami lajków na Instagramie, zapraszamy Was na "No to pstryk!". Cykl spotkań jest kuratorowany przez Młodzieżową Radę MuFo, grupę licealistów i licealistek, którzy razem z zespołem Muzeum tworzą program skierowany do młodzieży. Spotkania poprowadzą pracownicy Muzeum Fotografii w Krakowie. 

No to pstryk! | Wystawa 
Praca nad wystawą w muzeum czy galerii to wieloetapowy proces. Opowiemy Wam gdzie kiełkują pomysły i  jaki wpływ na wystawę może mieć literatura. Poruszymy też kwestie techniczne: jak radzić sobie ze światłem słonecznym, ile żabek i motylków potrzeba do zamontowania fotografii oraz czy do stworzenia wystawy zawsze potrzebne są ściany. 

Prowadzenie: 
Bartosz Flak – muzealnik, antropolog kultury, adiunkt w Dziale Upowszechniania Muzeum Fotografii w Krakowie. Koordynator licznych projektów ekspozycyjnych i wydawniczych w tym 3-letniego projektu inwestycyjnego w zakresie organizacji wystawy głównej "Co robi zdjęcie?".  Kurator wystaw m.in. "Osobliwe", oraz "Bartosz Wajer. Od oka do kości". Redaktor i współautor publikacji "Osobliwe", nagrodzonej w plebiscycie Sybilla 2017 Publikacja Muzealna Roku. Współkurator i organizator cyklu wykładów i spotkań seminaryjnych o fotografii "W cieniu". Zwycięzca rezydencji kuratorskiej czeskiej platformy Fotograf w 2019. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2019.

Joanna Gorlach –  absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim (2007), studiowała fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie (2008-2011). Od 2011 roku współpracuje z Fundacją Sztuk Wizualnych jako kuratorka projektów, koordynatorka i producentka wystaw i wydarzeń festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. W latach 2013-2018 współpracowała z Fundacją im. Zofii Rydet przy opracowaniu archiwum, a w 2015 wzięła udział w projekcie "Coś, co zostanie" jako animatorka warsztatu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży. W 2017 roku wraz z Gordonem MacDonaldem przygotowała wystawę "Punkt obserwacyjny" w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. W latach 2014-2015 zrealizowała projekt "Rajza po Kato" – odkrywający śląski folklor dla młodego pokolenia, zakończony publikacją alternatywnego przewodnika. W latach 2019-2021 zarządzała zespołami ds. programowych i ds. produkcji Miesiąca Fotografii w Krakowie. Od 2021 roku pracuje w Muzeum Fotografii w Krakowie na stanowisku specjalistki ds. organizacji wystaw i wydarzeń.

Ważne informacje:
• Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
• Cena: 5 zł.
• Liczba miejsc ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store 

 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj