Ułożone w pozornym nieładzie prace i fotografie wykonane w technice gumy chromianowej. Zdjęcia przedstawiają sceny domowe lub portrety. Część fotografii naddarta lub odcięta, tworzy rodzaj wielobarwnego kolażu.

Aleksander Mitka, bez tytułu, 2003. © Aleksander Mitka

Obrazówka - cykl szkoleń dla nauczycieli_ek i edukatorów_ek

  • 10.02.2022
    16:30 - 19:30
  • MuFo Rakowicka
  • Spotkanie
  • Szkoły i nauczyciele

Czy można obrazić się na obrazy? Czy istnieją sposoby na zmuszenie ich do mówienia? Czy w ogóle warto wchodzić z nimi w taką relacją? Obrazówka to spotkania dla nauczycieli do zadań specjalnych. Wspólnie poznamy sposoby i techniki mówienia o współczesnych i dawnych obrazach (nie tylko fotografiach!). Wtajemniczymy Was w sekrety ich interpretacji, także tej krytycznej i poćwiczymy nasze oczy w uważnym patrzeniu. Tak by już nigdy nic nam nie umknęło. 
W ramach spotkania odbędą się zajęcia warsztatowe z Moniką Szewczyk-Wittek oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie Tu zaszła zmiana.

#sprawdzam
Warsztaty mają być alternatywą dla bezkrytycznego odbierania prezentowanych treści wizualnych. #sprawdzam to nauka obserwacji i patrzenia na fotografię. To zachęta do aktywnego monitorowania publikowanych zdjęć w związku z dużą łatwością manipulacji. To wreszcie podjęcie i prezentowanie społecznie ważnych tematów i zachowań, a także refleksja nad współczesnym odbiorcą mediów internetowych. Podczas spotkania zostanie omówiony i zrealizowany scenariusz lekcji #sprawdzam, który jest skierowany w szczególności do nauczycieli języka polskiego, historii, etyki, a także wychowawców klas 6–8. Scenariusz powstał w ramach stypendium Rozszerzona rzeczywistość Instytutu Pileckiego. 

Prowadzenie: Monika Szewczyk-Wittek – absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja fotografia). Fotoedytorka i kuratorka. Autorka tekstów oraz wywiadów z fotografami i fotografkami. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała archiwizacją i digitalizacją zbiorów TR Warszawa. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. W 2020 roku współodpowiadała za program konferencji Sztuka Edukacji organizowanej przez Zachętę Narodową Galerię Sztuki, MuFo oraz Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Prowadziła warsztaty dla nauczycieli w ramach szkolenia Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Współorganizatorka dwóch edycji konferencji Fotograficzna EduAkcja Warszawy. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Pileckiego w Berlinie.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Tu zaszła zmiana
Koniec starego i początek kolejnego wieku zawsze budził oczekiwanie zmian. W tym kontekście rok 2000 był wyjątkiem. Przełom XX i XXI wieku to moment błyskawicznego przeistaczania się dawnego analogowego świata w cyfrowe uniwersum, w którym doszło do inwazji obrazów na niespotykaną wcześniej skalę. Polska dzięki transformacji ustrojowej, jaka nastąpiła w 1989 roku i otwarciu na „Zachód” mogła w pełni uczestniczyć w tym procesie. Wystawa Tu zaszła zmiana, przygotowana na otwarcie nowej siedziby Muzeum Fotografii przez kuratorkę Monikę Kozień, jest swoistym kalejdoskopem pokazującym najciekawsze nowe zjawiska, które mają kluczowy wpływ na współczesną, nie tylko polską, wizualność.

Prowadzenie: Monika Kozień – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje w Dziale Fotografii i Technik Fotograficznych MuFo, kuratorka wielu wystaw. Autorka programu edukacyjnego Szkoła widzenia wyróżnionego jako Muzealne Wydarzenie Roku Sybilla 2015. Prowadzi badania dotyczące sztuki współczesnej, kulturowej i społecznej roli obrazu, a także historii i teorii obrazu.

Ważne informacje:
• Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
• Czas trwania: 3 godz.
• Cena: 20 zł.
• Liczba miejsc ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
• Informacje: edukacja[at]mufo.krakow.pl
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl
 

 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj