Dwie modelki en face, jedna ujęta w półpostaci, druga ujęcie do kolan. Ubrane w bluzki w poziome paski stoją na tle ściany w pionowe paski.

Fot. Władysław Marynowicz, „Mannequins”, ok. 1974

Piękno w różnorodności | Pokaz mody vintage Grupy Kolorowi

  • 05.10.2024 16:00
  • MuFo Rakowicka
  • Pokaz
  • Bez ograniczeń wiekowych

Piękno w różnorodności to krótki pokaz mody vintage dla kobiet w różnym wieku, które niezależnie od kształtu i rozmiaru mają ochotę bawić się własnym wizerunkiem. Na wydarzeniu dobrze czuć się będą twórcze kobiety, dla których moda i trendy to jedynie propozycje, z których mogą wybrać to, co je cieszy, ukazuje ich indywidualność, podkreśla piękno i odwagę bycia sobą. Prezentująca kreacje Grupa Kolorowi daje rzeczom drugie życie, przerabiając je, modyfikując i tworząc nowe zestawienia. Niezwykle ważnym aspektem działalności Grupy jest zabawa kolorami i świadomość tego, jak wpływają one na psychikę i samopoczucie.

Pokazowi towarzyszyć będzie oprowadzanie tematyczne po wystawie głównej „Co robi zdjęcie?”, podczas którego przyjrzymy się temu, jak moda zmieniała się na przestrzeni lat oraz powiązaniom między historią i modą oraz ich wzajemnemu wpływowi.

Prowadzenie:
Grupa Kolorowi powstała w Centrum Aktywności Seniora Miechowity, gdzie jej założycielka, artystka Joanna Monasterska, prowadziła zajęcia ze stylizacji i wizerunku. Spotkały się tam kobiety, które chciały pokazać sobie i światu, że emerytura to czas na spełnianie marzeń, poznawanie nowych możliwości i świetny moment, by poczuć się kobietą widzialną i piękną. Potem w sposób naturalny zrodziła się idea łączenia pokoleń i nawiązała się współpraca między dojrzałymi kobietami i młodziutkimi studentkami kosmetologii. Te pokolenia świetnie się dogadywały i wspólnie organizowały pierwsze pokazy Stylu i Mody. Członkinią Grupy jest m.in. projektantka, Małgorzata Goga Mądracka, która tworzy kolekcje i stylizacje, aby pokazać niepowtarzalność każdej kobiety. Grupę Kolorowi tworzą kobiety o różnych figurach, zainteresowaniach i w różnym wieku. Nazwa sugeruje przeciwstawienie się schematom, szarzyźnie i bylejakości. Jej działania obejmują Pokazy Stylu, spotkania, wymianę doświadczeń, wspólne uczestnictwo w kulturze, nieustanny rozwój i przyjaźń.

dr Maria Wąchała-Skindzier – historyczka, muzealniczka i edukatorka muzealna. Autorka rozprawy doktorskiej poświęconej recepcji okresu PRL-u w narracjach muzealnych w latach 1989–2017, obronionej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła historię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz muzealnictwo na Podyplomowych Studiach Muzealniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kustoszka dyplomowana. Kuratorka wystaw. W latach 2016–2019 kierowniczka nowohuckiego oddziału Muzeum Krakowa. Autorka publikacji naukowych i katalogów wystaw, scenariuszy lekcji muzealnych, spacerów historycznych, oprowadzań kuratorskich, w tym także dla dzieci. Pracuje w Muzeum Fotografii w Krakowie.

Ważne informacje:
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
• Cena: 2 PLN
• Czas trwania: 1,5 godz.
• Liczba uczestników: 30 osób
• Bilety do kupienia przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.

Wydarzenie odbywa się w ramach „Weekendu Seniora z kulturą”.

 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj