Fotografia czarno-biała. Młoda kobieta, czarne włosy przewiązane na głowie białą opaską, czarna sukienka, twarz w ujęciu en face, oczy zmrużone, usta otwarte, modelka wsuwa do rozsuniętych ust długi biały przedmiot. Za plecami kobiety ciemne tło przypominające korę drzewa. Fotografia przypomina obraz noktowizyjny.

Milena Soporowska, bez tytułu, z cyklu Helena, 2014-2016 © Milena Soporowska

Plamka żółta I Spotkanie z Mileną Soporowską

  • 10.11.2021
    18:00 - 20:00
  • Wydarzenie online
  • Spotkanie
  • Dorośli i młodzież

Uwaga! Z przyczyn niezależnych od MuFo nastąpiła zmiana bohaterki spotkania.

Część powierzchni oka zajmuje plamka żółta – to miejsce na siatkówce, gdzie znajduje się najwięcej receptorów wzroku. Jej uszkodzenie może powodować zniekształcenie widzenia, obniżenie ostrości wzroku lub zaburzenie odbioru barw.

W czasie, gdy możliwości spotkań i kontaktów są ograniczone, a sposoby poznawania przez nas świata i komunikacji uległy zmianie i zniekształceniu, już po raz kolejny zapraszamy na cykl spotkań, podczas których rozmawiamy o uważności w fotografii.
W trakcie warsztatów, skupionych wokół konkretnych problemów, zaproszeni przez nas fotografowie i fotografki dzielą się doświadczeniem, przemyśleniami, wątpliwościami. Pokazują tropy, które podejmują w swojej twórczości, opowiadają o swoich metodach pracy.
Spotkania są próbą odejścia od klasycznej, hierarchicznej relacji, w której prowadzący dyktuje sensy i znaczenia. Stawiamy na możliwość wspólnego uczenia się za pomocą wymiany doświadczeń i współtworzenia narracji spotkań.

Trzecia seria spotkań „Fotografia – pokazać niemożliwe” w ramach cyklu „Plamka żółta” poświęcona jest nieoczywistym rewirom fotografii. Wspólnie zastanowimy się, jak pokazać i jak pracować z tym, co wydaje się niemożliwe do uchwycenia: z wyobraźnią, tańcem, transcendencją, ale także marzeniami, przeczuciami i fantazjami. Porozmawiamy o sposobach uchwycenia ulotnych momentów, o budowaniu czułych konstrukcji rzeczywistości, o wyznaczaniu sensu i celu opowieści fotograficznej. Jak wykorzystywać fantazję do pracy fotograficznej? Jak ukazać to, co niemożliwe i irracjonalne? Skąd czerpać inspiracje? I czy marzenia mogą być narzędziem do poznania rzeczywistości? 

10 listopada 2021, godz. 18.00
Milena Soporowska
Milena Soporowska - absolwentka historii sztuki w ramach Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego (MISH), gdzie obroniła pisaną pod opieką prof. Tadeusza Cegielskiego pracę magisterską dotyczącą wpływu fotografii spirytystycznej i mediumicznej na sztukę w świetle freudowskiej kategorii unheimlich. Uczestniczka projektu badawczego “Kultura polska wobec zachodniej filozofii ezoterycznej w latach 1890-1939” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, w którym zajmowała się związkami fotografii ze spirytyzmem. Studiowała fotografię w Związku Polskich Artystów Fotografików oraz na Akademii Fotografii. Ukończyła podyplomowe studia muzealnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwentka programu mentorskiego Sputnik Photos. Nominowana w 2021 roku przez Fotofestiwal jako Future Talent w ramach międzynarodowej platformy Futures Photography. W Radiu Kapitał prowadzi swoje autorskie pasmo o szeroko rozumianej ezoteryce “Czeczota” oraz współprowadzi wraz z Anią Kamecką audycję o Tarocie “Tarotiada".
W swoich działaniach naukowych i artystycznych głównie interesuje ją przenikanie się̨ codzienności i kultury popularnej z szeroko rozumianą magią i okultyzmem. 

Ważne informacje:
• Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży licealnej oraz osób dorosłych.
• Czas trwania: ok. 2 godz.
• Cena: 30 zł za jedno spotkanie lub 80 zł za 3 spotkania (cały cykl tematyczny).
• Liczba miejsc w grupie: 15 osób (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
• Warsztaty odbywają się w formule online na platformie Cisco Webex.
• Zapisując się prosimy o podanie w tytule maila tytułu oraz daty interesujących Państwa warsztatów.
• Zapisani na warsztaty uczestnicy otrzymają na podany nam adres mailowy:
- nr konta bankowego, na które należy dokonać opłaty;
- link, przy pomocy którego będzie można dołączyć do warsztatów;
- instrukcję logowania.
• Informacje i zapisy: edukacja[at]mufo.krakow.pl.
• W przypadku nieobecności na warsztatach online nie ma możliwości odrabiania zajęć w innym terminie.
• Informujemy, że w razie rezygnacji z udziału w warsztacie online bilety zakupione przez Internet nie podlegają zwrotowi.

 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj