Wydarzenie online
26 - 28 11.2020
8:00
Sztuka edukacji. Fotografie w działaniu
Przeżyj
Uwaga! Z przyczyn niezależnych od MuFo nastąpiła zmiana bohaterki spotkania.
Część powierzchni oka zajmuje plamka żółta – to miejsce na siatkówce, gdzie znajduje się najwięcej receptorów wzroku. Jej uszkodzenie może powodować zniekształcenie widzenia, obniżenie ostrości wzroku lub zaburzenie odbioru barw.
W czasie, gdy możliwości spotkań i kontaktów są ograniczone, a sposoby poznawania przez nas świata i komunikacji uległy zmianie i zniekształceniu, już po raz kolejny zapraszamy na cykl spotkań, podczas których rozmawiamy o uważności w fotografii.
W trakcie warsztatów, skupionych wokół konkretnych problemów, zaproszeni przez nas fotografowie i fotografki dzielą się doświadczeniem, przemyśleniami, wątpliwościami. Pokazują tropy, które podejmują w swojej twórczości, opowiadają o swoich metodach pracy.
Spotkania są próbą odejścia od klasycznej, hierarchicznej relacji, w której prowadzący dyktuje sensy i znaczenia. Stawiamy na możliwość wspólnego uczenia się za pomocą wymiany doświadczeń i współtworzenia narracji spotkań.
Trzecia seria spotkań „Fotografia – pokazać niemożliwe” w ramach cyklu „Plamka żółta” poświęcona jest nieoczywistym rewirom fotografii. Wspólnie zastanowimy się, jak pokazać i jak pracować z tym, co wydaje się niemożliwe do uchwycenia: z wyobraźnią, tańcem, transcendencją, ale także marzeniami, przeczuciami i fantazjami. Porozmawiamy o sposobach uchwycenia ulotnych momentów, o budowaniu czułych konstrukcji rzeczywistości, o wyznaczaniu sensu i celu opowieści fotograficznej. Jak wykorzystywać fantazję do pracy fotograficznej? Jak ukazać to, co niemożliwe i irracjonalne? Skąd czerpać inspiracje? I czy marzenia mogą być narzędziem do poznania rzeczywistości?
10 listopada 2021, godz. 18.00
Milena Soporowska
Milena Soporowska - absolwentka historii sztuki w ramach Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego (MISH), gdzie obroniła pisaną pod opieką prof. Tadeusza Cegielskiego pracę magisterską dotyczącą wpływu fotografii spirytystycznej i mediumicznej na sztukę w świetle freudowskiej kategorii unheimlich. Uczestniczka projektu badawczego “Kultura polska wobec zachodniej filozofii ezoterycznej w latach 1890-1939” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, w którym zajmowała się związkami fotografii ze spirytyzmem. Studiowała fotografię w Związku Polskich Artystów Fotografików oraz na Akademii Fotografii. Ukończyła podyplomowe studia muzealnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwentka programu mentorskiego Sputnik Photos. Nominowana w 2021 roku przez Fotofestiwal jako Future Talent w ramach międzynarodowej platformy Futures Photography. W Radiu Kapitał prowadzi swoje autorskie pasmo o szeroko rozumianej ezoteryce “Czeczota” oraz współprowadzi wraz z Anią Kamecką audycję o Tarocie “Tarotiada".
W swoich działaniach naukowych i artystycznych głównie interesuje ją przenikanie się̨ codzienności i kultury popularnej z szeroko rozumianą magią i okultyzmem.
Ważne informacje:
• Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży licealnej oraz osób dorosłych.
• Czas trwania: ok. 2 godz.
• Cena: 30 zł za jedno spotkanie lub 80 zł za 3 spotkania (cały cykl tematyczny).
• Liczba miejsc w grupie: 15 osób (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
• Warsztaty odbywają się w formule online na platformie Cisco Webex.
• Zapisując się prosimy o podanie w tytule maila tytułu oraz daty interesujących Państwa warsztatów.
• Zapisani na warsztaty uczestnicy otrzymają na podany nam adres mailowy:
- nr konta bankowego, na które należy dokonać opłaty;
- link, przy pomocy którego będzie można dołączyć do warsztatów;
- instrukcję logowania.
• Informacje i zapisy: edukacja[at]mufo.krakow.pl.
• W przypadku nieobecności na warsztatach online nie ma możliwości odrabiania zajęć w innym terminie.
• Informujemy, że w razie rezygnacji z udziału w warsztacie online bilety zakupione przez Internet nie podlegają zwrotowi.