Fotografia czarno-biała, liczna grupa mężczyzn ubranych w kaski i odzież roboczą (górnicy) stoi przed wejściem do budynku fabrycznego. Widoczny padający śnieg, leży również na chodniku. Większość osób widocznych na zdjęciu zwrócona tyłem do fotografującego.

Fot. Marek Janicki, Pacyfikacja kopalni „Wujek” 16 grudnia 1981 r. © Marek Janicki

Pokaz filmu Autor nieznany I Spotkanie z reżyserem Wiesławem Paluchem i fotografem Markiem Janickim

  • 16.12.2021
    18:00 - 19:30
  • MuFo Rakowicka
  • Pokaz filmu
  • Dorośli i młodzież

W 40-tą rocznicę pacyfikacji przez oddziały wojska i ZOMO strajku górników w katowickiej kopalni „Wujek”, zapraszamy na specjalny pokaz filmu Wiesława Palucha pt. Autor nieznany. Przed pokazem filmu z jego twórcą Wiesławem Paluchem oraz fotografem Markiem Janickim porozmawia Marta Miskowiec, kustoszka MuFo.

Film dokumentalny Autor nieznany
Reżyseria: Wiesław Paluch
Producent filmu: SuperConic Sp. z o.o.
Koproducent: TVP S.A., IPN
Partner wydarzenia: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
Sponsorzy: Grupa Azoty Puławy, Lubelski Węgiel "Bogdanka"

Liczba miejsc na wydarzeniu ze względu na ograniczenia pandemiczne jest ograniczona, rezerwacja: bilety@fotolibro.store lub telefonicznie: 602638560.


16 grudnia zapraszamy również na inaugurację pokazów multimedialnych fotografii Marka Janickiego, powstałych podczas pacyfikacji kopalni „Wujek“ 16 grudnia 1981 roku. Na pokazy zapraszamy do naszych oddziałów:

MuFo Rakowicka: 16.12.2021 – 31.01.2022
MuFo Józefitów: 16.12.2021 – 31.01.2022

Zakup negatywów Marka Janickiego dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Rozbudowa zbiorów muzealnych.


 

Marek Janicki - urodzony w 1962 roku w Siemianowicach Śląskich. Fotograf amator. Od 1974 roku mieszkał w Katowicach, w dzielnicy Stara Ligota. Ukończył Technikum Elektroniczne w Katowicach. 16 grudnia 1981 był światkiem pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach. Przez przypadek miał przy sobie aparat fotograficzny Ami 66, którym zrobił serię zdjęć dokumentujących to wydarzenie. Jego fotografie funkcjonowały anonimowo w stanie wojennym, były tzw. „cegiełkami” – za pieniądze pochodzące z ich sprzedaży organizowano pomoc ofiarom stanu wojennego. Od 1955 roku mieszka z żoną i rodziną w Janowicach Wielkich. Jest członkiem Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Towarzystwa Fotograficznego „Pozytyw” w Katowicach.
Zdjęcia z pacyfikacji kopalni „Wujek” znajdują się m.in. w Ośrodku Karta, agencji Fotonowa, Polskiej Agencji Prasowej, są eksponowane na wystawach stałych w Centrum Wolności Solidarności przy Kopalni Wujek oraz w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Wiesław Paluch - urodzony w 1966 roku w Biłgoraju. Absolwent Akademii Teatralnej i Akademii Filmowej i Telewizyjnej w Warszawie. Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych i fabularnych. Realizator teledysków, reportaży i filmów reklamowych. Laureat kilkunastu nagród filmowych, m.in. za film fabularny „Motór” (2005) opowiadający o grupie przyjaciół z Biłgoraja i skutkach założenia przez nich pseudo-sekty czczącej motory WSK oraz za film z 2010 pod tytułem „Fotograf partyzantów” poświęcony Edwardowi Buczkowi, autorowi zdjęć partyzantów z oddziałów walczących w 1944 r. w lasach Zamojszczyzny. W 2019 roku wraz z Mirosławem Basajem nakręcił film „Kobiety wolności”, w którym zebrał relacje kilkunastu kobiet biorących czynny udział w działaniach opozycyjnych w latach 80, między innymi Danuty Sadowskiej, Małgorzaty Chmieleckiej i Elżbiety Kujawy. Zrealizowany w tym roku film dokumentalny „Autor nieznany” jest poświęcony fotografiom stanu wojennego, opowiada historię zdjęć z pacyfikacji kopalni „Wujek”.

 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj