Sekcja ShowOFF 2021 | Miesiąc Fotografii w Krakowie

  • 27.01.2021
  • Festiwal
  • Dorośli i młodzież

Blisko 500 projektów złożonych z 6362 zdjęć i nadesłanych z 43 krajów: po wnikliwej analizie jury wybrało zwycięzców tegorocznego konkursu Sekcji ShowOFF 2021. Prace wyróżnionych artystów zobaczymy w krakowskich galeriach i muzeach w trakcie nadchodzącej, dziewiętnastej już, edycji Miesiąca Fotografii.

Po długich i gorących dyskusjach jury w składzie Bartosz Flak, Silvia Pogoda oraz Tomasz Lazar wyłoniło w sumie 5 laureatek oraz laureatów, którzy przez nadchodzące miesiące pracować będą z kuratorami nad swoimi indywidualnymi wystawami.

Laureatami Sekcji ShowOFF 2021 zostali:
1.    Marina Istomina RU (kuratorka Silvia Pogoda)
2.    Tomasz Kawecki PL (kurator Tomasz Lazar)
3.    Jędrzej Nowicki PL (kurator Tomasz Lazar)
4.    Jagoda Valkov PL (kuratorka Silvia Pogoda )
5.    Bartosz Wajer PL (kurator Bartosz Flak, MuFo)

– Przegląd pięciuset świeżych projektów dobitnie uświadamia wielość fotograficznych języków. Trendy, zainteresowania, estetyczne zapożyczenia widać jak na dłoni – komentuje kurator Bartosz Flak, adiunkt w Dziale Upowszechniania MuFo. – To dla mnie cenne, odświeżające doświadczenie. Byłem ciekaw projektów „covidowych”, a te nieco zawiodły powielając często medialne narracje o czasach zarazy. Nagrodzone projekty unikają dosłowności; o ile żaden nie traktuje o pandemii, o tyle każdy wynika mniej lub bardziej z doświadczeń ostatnich kilkunastu miesięcy, ze zwrotu wektorów uwagi w stronę traumy, sentymentu, tęsknoty i pożądania w planie osobistym lub politycznym – dodaje Bartosz Flak.
 
Gratulujemy wszystkim wyróżnionym! Do zobaczenia na otwarciu wystaw Sekcji ShowOFF 2021!

Partnerem merytorycznym Sekcji ShowOFF jest Muzeum Fotografii w Krakowie.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sekcja ShowOFF to bardzo ważna część programu Miesiąca Fotografii w Krakowie, gdzie szczególna uwaga poświęcona jest debiutującym twórcom, którzy znajdują się na początku swojej artystycznej drogi i szerokie uznanie mają jeszcze przed sobą.

Jesteś początkującą fotografką/fotografem i chcesz uczyć się od najlepszych? Sekcja ShowOFF już po raz 13. startuje z konkursem dla wschodzących twórców wizualnych, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową! 

W przestrzeniach MuFo, pod czujnym okiem jednego z muzealnych kuratorów, zorganizowana zostanie wystawa jednej laureatki / jednego laureata sekcji ShowOFF.  W 2021 roku, w ramach zmiany formatu, zamiast zbiorowej ekspozycji, która odbywała się przez ostatnie siedem lat, każdy z pięciu zwycięskich projektów zaprezentowany zostanie w formie indywidualnej wystawy. Dzięki temu rozwiązaniu jeszcze bardziej uda się wyróżnić laureatów, ale też zadziała to odświeżająco na samą formułę konkursu.

W ramach otwartego konkursu każdy artysta może zgłosić do dwóch projektów, które nigdy wcześniej nie były prezentowane w formie indywidualnych lub zbiorowych wystaw w wiodących galeriach czy instytucjach kultury. Po szczegółowej selekcji projektów oraz oficjalnym werdykcie jury składającego się ze specjalistów w dziedzinie sztuk wizualnych, laureaci wraz z kuratorami rozpoczynają prace nad prezentacją nagrodzonych projektów.
  
Artyści, którzy w ostatnich latach debiutowali w ramach Sekcji ShowOFF, najbardziej doceniają opiekę mentorską kuratorów, którzy prowadzą ich przez cały proces powstawania wystawy – od selekcji zdjęć, przez dobór formatów, papierów, ram, aż po ostateczną aranżację i tekst towarzyszący wystawie. W ramach Sekcji ShowOFF debiutowali tacy artyści jak: Michał Łuczak, Łukasz Rusznica, Diana Lelonek, Lena Dobrowolska, Weronika Gęsicka, Valeria Cherchi, Zosia Promińska czy zeszłoroczny laureat Oktawian Jurczykowski, który zaraz po wystawie w Krakowie pokazywał swój projekt w ramach wrocławskiego TIFF-u. Ich kariery to dowód na to, że aspekt mentorski na początku artystycznej drogi jest bardzo istotny i pomaga w odnoszeniu kolejnych sukcesów.
 
Jeden lub jedna spośród pięciorga laureatów będzie mieć okazję przygotować swoją wystawę w muzeum, pod okiem Bartosza Flaka, adiunkta w Dziale Upowszechniania MuFo. Pozostali będą pracowali ze świetnymi Silvią Pogodą i Tomaszem Lazarem. W ramach otwartego konkursu każdy artysta może zgłosić do 2 projektów, które nigdy wcześniej nie były prezentowane w formie indywidualnych lub zbiorowych wystaw w wiodących galeriach czy instytucjach kulturalnych. Spośród wszystkich zgłoszeń jury wybierze 5 laureatów. W nadchodzącej edycji nastąpi jednak zmiana formatu. Zamiast zbiorowej ekspozycji, która odbywała się przez ostatnie 7 lat, każdy z pięciu zwycięskich projektów zaprezentowany zostanie w formie indywidualnej wystawy.

Organizator

Partner merytoryczny

Partner

 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj