Głowa rysia z charakterystycznymi pędzelkami na uszach, zwrócona 3/4 w lewo.

Fot. Władysław Marynowicz, „Hunter”, ok. 1965

Spójrz! Czy to działa? | Debata o kampaniach społecznych

  • 28.11.2024 18:00
  • MuFo Rakowicka
  • Spotkanie
  • Dorośli i młodzież

W jaki sposób obrazy wykorzystane w proekologicznych kampaniach społecznych wpływają na ich skuteczność? Czy przyzwyczailiśmy się już do widoku owiniętych w folię morskich stworzeń? A może, wręcz przeciwnie, wciąż porusza nas obraz plaż z zamkami zbudowanymi ze zużytych plastikowych butelek zamiast piasku? W jaki sposób na kampanie społeczne reagują osoby z różnych pokoleń i jak umiejętnie tworzyć je, by trafiały do młodych ludzi?

By odpowiedzieć na te pytania, potrzeba szerokiej perspektywy i połączenia głosów ekspertów z różnych dziedzin. Dlatego uczestniczki debaty wspólnie pochylą się nad tematem skuteczności kampanii społecznych dotyczących odpadów oraz roli, jaką odgrywają w nich obrazy.

Debatę poprzedzi warsztat (27 listopada) skierowany do młodych dorosłych, który będzie próbą poszukiwania powodów ich mniejszego zaangażowania w kwestie ochrony środowiska ujawnione w badaniach (zobacz raport „Między plusem a minusem”: ekobezkantow.pl).

Prowadzenie:
dra Martyna Nowicka – historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka. Doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce, absolwentka teatrologii i historii sztuki w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych. Zajmuje się zagadnieniami związanymi z dziewiętnastowiecznym muzealnictwem, szczególnie zaś z rozwojem muzeów sztuki. Pracuje w Muzeum Fotografii w Krakowie, gdzie prowadzi sekcję komunikacji, oraz na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej. Publikowała między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Magazynie Szum” i „Tygodniku Powszechnym”. Od 2017 roku razem z Leoną Jacewską i Arkadiuszem Półtorakiem współprowadzi w Krakowie Elementarz dla mieszkańców miast.

Uczestniczki:
Dominika Lenkowska-Piechocka – eko-edukatorka, założycielka Who Will Save The Planet, agencji PR realizującej wyłącznie projekty wpisujące się w zrównoważony rozwój, oraz siostrzanej, pierwszej w Polsce agencji Mówczyń skupionych wokół tematu Sustainability. Razem z zespołem WWSTP wspiera organizacje w projektowaniu strategii zrównoważonego rozwoju i kampanii komunikacyjnych, które przynoszą rzeczywiste korzyści. Jest ekspertką w zakresie komunikacji korporacyjnej i komunikacji zmian, facylitatorką, mówczynią TEDx, blogerką i jedną z ekspertek programu Climate Leadership powered by UN Environment. Wskazana przez Forbes Women na liście 25 liderek klimatu i środowiska. Jest także animatorką Mozaiki Klimatycznej, autorką planszówki Who Will Save The Planet. 

Edyta Mantorska – kierowniczka Zespołu Edukacji Ekologicznej w Interzero, specjalistka w dziedzinie ochrony środowiska, komunikacji i edukacji. Zapalona rowerzystka miejska i ekspertka w zakresie dzieci na rowerach. Koordynatorka licznych kampanii związanych między innymi ze zrównoważoną mobilnością, wpływem zanieczyszczeń powietrza na zdrowie, odpadami oraz promocją ekologicznych opakowań.

dr hab. Alicja Waszkiewicz-Raviv – psycholog i medioznawczyni, specjalistka public relations i badaczka komunikacji społecznej. Od kilkunastu lat pracuje na Uniwersytecie Warszawskim. Prelegentka na szkoleniach i licznych sesjach naukowych, m.in. na Kongresie Profesjonalistów PR czy International Communication Association. Stosuje metodologie jakościowe w paradygmacie psychologicznym, semiotycznym, społeczno-kulturowym oraz krytycznym nauk o mediach. W zespole badawczym międzynarodowego projektu REBOOT (w ramach grantu unijnego Horyzont Europa 2023–2026) analizuje dynamikę konkurencyjności europejskiego przemysłu filmowego (EFI). Autorka książki „Wizualny PR. Siła obrazów w komunikacji organizacji” (WUW 2021). W swoich pracach w centrum zainteresowania stawia człowieka, jego percepcję oraz to, jak współkreuje on świat społeczny.

Ważne informacje:
• Spotkanie dla młodzieży i osób dorosłych
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
• Cena: 5 PLN
• Czas trwania: 1,5 godz.
• Liczba uczestników: 30 osób
• Zapisy przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.

Warsztat i debata realizowane są we współpracy Muzeum Fotografii w Krakowie z Interzero Organizacją Odzysku Opakowań S.A. (Facebook). To nasze drugie wspólne przedsięwzięcie. Pierwszym był projekt „Obieg zamknięty. Odpady w fotografii”, który również podejmował temat dotyczący sposobów komunikowania treści związanych z ochroną środowiska z wykorzystaniem fotografii. Rezultatem tego działania jest cyfrowa publikacja kierowana do osób zajmujących się edukacją w obszarze kultury i ekologii.

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj