Fot. Martin Parr, New Brighton z cyklu Ostatni kurort, 1983-85 © Martin Parr - Magnum Photos

Spotkanie online z Martinem Parrem oraz Ralphem Goertzem i oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Zobacz: Brytania”

  • 23.09.2022
    17:00 - 20:00
  • MuFo Rakowicka
  • Spotkanie
  • Dorośli i młodzież

Kiedy po raz pierwszy ogłosiliśmy, że będziemy w MuFo pokazywać wystawę „Zobacz: Brytania. Brytyjska fotografia dokumentalna od lat 60. XX wieku”, jeszcze tego samego dnia dotarły do nas trzy pierwsze pytania. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, fakt, że wszystkie brzmiały dokładnie tak samo: „A będzie Parr?”
Będzie, odpowiadaliśmy; i faktycznie jest.

Ale to nie wszystko: z Martinem Parrem będzie można się także spotkać! Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy Państwa zaprosić na spotkanie z jednym z najważniejszych i najsłynniejszych brytyjskich fotografów. W opowieści o brytyjskiej fotografii dokumentalnej od lat 60. towarzyszył mu będzie Ralph Goertz, pomysłodawca i jeden z kuratorów wystawy „Zobacz: Brytania. Brytyjska fotografia dokumentalna od lat 60. XX wieku”. Spotkanie odbędzie się online, ale jeśli jesteście w Krakowie, wcześniej zapraszamy na specjalne oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem. 

Jeśli nie możecie nas odwiedzić, ale interesuje Was, jak brytyjską fotografię widzi Martin Parr, zapraszamy Was do uczestnictwa w spotkaniu online!

17.00 
Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Zobacz: Brytania. Brytyjska fotografia dokumentalna od lat 60. XX wieku”
Prowadzenie: Cezary Luty - student kulturoznawstwa, obecnie edukator i przewodnik muzealny, między innymi w Muzeum Fotografii, MICET, koordynator na OFF Camera Festiwal. Interesuje się modą, astrologią i queerową sztuką współczesną. W praktyce edukatora najbardziej cieszy go kontakt z drugim człowiekiem, przekazywanie wiedzy w kreatywny sposób, wspólne rozmowy, odkrywanie kolektywnej wrażliwości.

18.00
Spotkanie online z Martinem Parrem i Ralphem Goertzem
Martin Parr – brytyjski fotograf dokumentalny, kurator wystaw fotograficznych. Parr w swojej twórczości przygląda się różnym aspektom współczesnego życia w prowincjonalnej Anglii. Znany jest przede wszystkim z zaangażowanych społecznie kolorowych fotografii. Od 1994 roku jest członkiem Magnum Photos. W 2014 roku założył Martin Parr Foundation, która swoją siedzibę ma w Bristolu, rodzinnym mieście Martina Parra. Fundacja posiada w swoim archiwum kolekcję fotografii brytyjskiej i irlandzkiej.
Ralph Goertz - kurator i filmowiec. Od 2010 roku dyrektor i założyciel Institut für Kunstdokumentation und Szenografie w Düsseldorfie. Kurator wystaw fotograficznych (m.in. Parr Retrospective, Two Rivers. Alec Soth / Joachim Brohm, Joel Meyerowitz Retrospective, Peter Lindbergh / Garry Winogrand: Women w NRW-Forum Düsseldorf, Axel Hütte. Night and Day w Museum Kunstpalast czy Subject and Object. Foto Rhein Ruhr w hali wystawowej Kunsthalle Düsseldorf). Główny kurator wystawy „Zobacz: Brytania”.

Prowadzenie: Martyna Nowicka – historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka. Absolwentka teatrologii i historii sztuki w ramach MISH na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz programu CuratorLab na uczelni Konstfack w Sztokholmie; studiowała w Berlinie na Humboldt Universität. Jest doktorantką Instytutu Historii Sztuki UJ. Pracuje w Muzeum Fotografii w Krakowie jako specjalistka ds. komunikacji. Publikowała między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Magazynie Szum”, „Tygodniku Powszechnym” i kwartalniku „Ha!art”, oraz w ramach projektu Pracownie do wglądu, który współtworzy z Agnieszką Jankowską–Marzec i Anną Stankiewicz. Od 2017 roku razem z Leoną Jacewską i Arkadiuszem Półtorakiem współprowadzi w Krakowie efemeryczną instytucję kultury. 

Ważne informacje:
●     Oprowadzanie odbywa się w języku polskim, a spotkanie w języku angielskim. 
●     Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A oraz online.
●     Cena: 10 zł.
●     Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store. Zapisy obowiązują na wydarzenie na miejscu w MuFo Rakowicka. Aby dołączyć do spotkania online - śledź nasze media społecznościowe.

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj