Spotkanie z prof. Andrzejem Chwalbą w ramach Dni Twierdzy Kraków

  • 10.09.2022
    17:00 - 18:00
  • MuFo Rakowicka
  • Spotkanie
  • Dorośli i młodzież

Miasto Kraków, Muzeum Fotografii i Wydawnictwo Literackie zapraszają na spotkanie z profesorem Andrzejem Chwalbą, historykiem, autorem wydanej niedawno nakładem WL-u książki „Festung Krakau. Kraków w cieniu twierdzy”. O powstaniu austriackich zabudowań fortecznych oraz o słodko-gorzkiej symbiozie krakowian i c.k. żołnierzy z Andrzejem Chwalbą porozmawia Bogdan Zalewski, którego głos na co dzień płynie do Państwa z… fortu 2 „Kościuszko”. 
Spotkanie z prof. Chwalbą odbędzie się w dniu inauguracji Dni Twierdzy Kraków, które towarzyszą tegorocznej, jubileuszowej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Od 10 do 18 września mieszkańcy Krakowa będą wspólnie odkrywać tajemnice Twierdzy Kraków, poznając w ten sposób wyjątkowe dziedzictwo architektury obronnej Krakowa. 
Wiele z tych budynków zaadaptowano do nowych funkcji. Mieszczą się w nich instytucje kultury, edukacji, muzea, biblioteki, uczelnie wyższe, a także placówki zdrowia, ośrodki sportowe, czy firmy prywatne. Wiele z nich to enklawy ciszy i zieleni, a niektóre, zwłaszcza te położone na wzgórzach, oferują także panoramiczne widoki na Kraków. Są zabytkami, a na ich renowację i adaptację znaczne środki przeznaczają m.in. Gmina Miejska Kraków, także z funduszy unijnych, oraz Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.
Zapraszamy w sobotę 10 września o 17:00 do Muzeum Fotografii, ul. Rakowicka 22A, wstęp wolny. Podczas spotkania będzie można nabyć w promocyjnej cenie książki Andrzeja Chwalby oraz otrzymać autograf.

Program Dni Twierdzy Kraków można znaleźć na stronie www.twierdzakrakow.pl. Realizatorem projektu Twierdza Kraków jest Gmina Miejska Kraków. 

 

Więcej o „Festung Krakau”:
Kraków w twierdzy czy twierdza w Krakowie?

Z fortu „Kościuszko” nadaje popularna rozgłośnia radiowa, w forcie „Kleparz” publiczność bawi się na koncertach, w „Skale” mieści się obserwatorium astronomiczne, a w forcie „Krzesławice” – dom kultury. Jednak większość z około stu obiektów składających się na dawną Twierdzę Kraków budzi przede wszystkim zainteresowanie miłośników historii wojskowości, a szkoda, bo jest to fenomen na skalę europejską. 
W swojej najnowszej książce Andrzej Chwalba pasjonująco opisuje otoczony wieńcem habsburskich murów Kraków na tle innych europejskich miast warownych (Antwerpii, Breslau czy Wilna), podkreślając jednocześnie jego wyjątkowy charakter – ze względu na bogate kulturowe i historyczne dziedzictwo dawnej stolicy. 
Czy faktycznie miasto pozostawało w cieniu twierdzy, czy było wręcz przeciwnie?  

Czy możliwe było bezkonfliktowe wpasowanie jej militarnego charakteru – z dobrodziejstwem inwentarza: znaczną liczbą żołnierzy i ich obyczajami, rozrywkami wyższych i niższych lotów – w krakowską tkankę kulturową? 

Czy krakowianie potrafili odkryć korzyści z symbiozy z twierdzą, czy też stale była drzazgą w ich oku?

O autorze:
Prof. Andrzej Chwalba (ur. 1949) – historyk, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, prorektor UJ (1999-2005). Znawca historii XIX i XX wieku, relacji polsko-rosyjskich, dziejów Krakowa. Autor ponad trzydziestu książek, laureat wielu nagród. Jest pomysłodawcą Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski.

Ważne informacje:
●   Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
●   Czas trwania: ok. 1 godz.
●   Wydarzenie promocyjne w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa - Dni Twierdzy Kraków.
●   Wydarzenie nie wymaga wcześniejszych rezerwacji. Należy w kasie Muzeum odebrać wejściówkę przed samym spotkaniem. 
 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj