Fot. Edward Steichen, „Autoportret z aparatem”, 1917, Copyright © 2023 The Estate of Edward Steichen / Artists Rights Society (ARS), New York

Weekend otwarcia wystawy „Edward Steichen (1879–1973). Wybrane fotografie z kolekcji MNAHA w Luksemburgu”

  • 14 - 15 12:00 - 19:00   10.2023
  • MuFo Rakowicka
  • Weekend otwarcia
  • Bez ograniczeń wiekowych

W dniach 14 i 15 października zapraszamy na weekend otwarcia wystawy „Edward Steichen (1879–1973). Wybrane fotografie z kolekcji MNAHA w Luksemburgu”

Edward Steichen jest jednym z ojców współczesnej fotografii. Sławę zdobył, pracując jako portrecista, był mistrzem fotografii modowej i reklamowej. Jako kurator Działu Fotografii w nowojorskim Museum of Modern Art był odpowiedzialny za stworzenie wystawy „Rodzina człowiecza” („The Family of Man”). Po raz pierwszy w Polsce prezentujemy retrospektywę twórczości tego wyjątkowego artysty, złożoną w całości z autorskich odbitek z kolekcji luksemburskiego Musée national d’archéologie, d’histoire et d’art.

Na wystawie w MuFo Rakowicka można obejrzeć wybór prac artysty z różnych okresów – od wczesnych piktorialistycznych krajobrazów, przez portrety tworzone na początku XX wieku w Nowym Jorku i Paryżu, zdjęcia modowe i reklamowe z dwudziestolecia międzywojennego, powstałe w czasie, kiedy Steichen odpowiadał za linię fotograficzną magazynów „Vogue” i „Vanity Fair”, aż po najpóźniejsze prace fotografa. Przyglądając się kolejnym etapom twórczości niezwykle wszechstronnego artysty, można przekonać się, jak ogromny wpływ Edward Steichen wywarł na współczesną fotografię.

14.10.2023
11.30 oprowadzanie z kuratorem wystawy dr. Dominikiem Kuryłkiem
15.00 oprowadzanie z przewodnikiem
16.00 wykład „Edward Steichen (1879–1973): Od fotograficznych obrazów do zrozumienia człowieka”, Ruud Priem
18.00 oprowadzanie z przewodnikiem

15.10.2023
12.00 koncert Retro Espresso
13.30 oprowadzanie z przewodnikiem
15.00 oprowadzanie z przewodnikiem
17.00 oprowadzanie z przewodnikiem

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE
14-15 października
Oprowadzania
● Wszystkie oprowadzania odbywają się na wystawie czasowej „Edward Steichen (1879–1973). Wybrane fotografie z kolekcji MNAHA w Luksemburgu” w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
● Na wszystkie oprowadzania w ramach weekendu otwarcia wystawy liczba miejsc ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
● Cena: w ramach biletu wstępu na wystawę
● Zapisy przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa w dni od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.
 

14 października, godz. 16.00
Edward Steichen (1879–1973): Od fotograficznych obrazów do zrozumienia człowieka

„Kiedy zainteresowałem się fotografią, myślałem, że oddaje ona całą prawdę. Moim celem było doprowadzenie do uznania jej za jedną z dziedzin sztuki. Dziś w ogóle o to nie dbam. Misją fotografii jest pomoc w zrozumieniu drugiego człowieka i samego siebie. A to nie byle jaka rola”. Ta wypowiedź pochodzącego z Luksemburga artysty, Edwarda J. Steichena (1879–1973), jest pewnym podsumowaniem jego artystycznej drogi. Edward Steichen był jedną z najbardziej wpływowych postaci w dziedzinie fotografii. Urodził się w Luksemburgu, w Europie; do Stanów Zjednoczonych wyemigrował w 1881 roku. Fotografią zajął się w 1896 roku, a kiedy studiował malarstwo w Paryżu poznał Rodina, który wprowadził go w świat współczesnych ruchów artystycznych. Przed 1902 rokiem został współzałożycielem Amerykańskiej Foto-Secesji, zaprojektował też pierwszą okładkę czasopisma „Camera Work”. Za życia Steichen został uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami, w tym tytułem kawalera francuskiej Legii Honorowej, honorowym członkostwem Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego Wielkiej Brytanii i amerykańskim Prezydenckim Medalem Wolności. W historii fotografii zapisał się przede wszystkim jako fotograf, który przeszedł drogę od piktorializmu do „prostej fotografii”, choć jego wpływ jako kierownika Działu Fotografii w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku jest również znaczący.

Luksemburskie Narodowe Muzeum Archeologii, Historii i Sztuki (MNAHA) prezentuje w ramach stałej ekspozycji wybrane oryginalne fotografie Edwarda Steichena ze zbioru 178 obiektów, pochodzących ze wszystkich etapów jego twórczości, które artysta przekazał państwu Luksemburg w 1985 roku. MNAHA przechowuje i prezentuje również kolekcję należącą do Fototeki Miasta Luksemburg, obejmującą 44 fotografie Steichena. Ze względów konserwatorskich cały zestaw 222 fotografii można oglądać w trzymiesięcznych cyklach, a każda wystawa eksponuje około dwudziestu zdjęć uporządkowanych tematycznie. W ostatnich latach muzeum MNAHA nabyło kilka innych fotografii Edwarda Steichena, które rzucają nowe światło na twórczość tego niezwykłego artysty. Ruud Priem, kierownik Działu Sztuk Pięknych i kurator MNAHA, przedstawi niektóre z tych niepublikowanych prac, a także plany nowych badań i innych inicjatyw związanych z postacią Edwarda Steichena. W kontekście prac prezentowanych na wystawie w Muzeum Fotografii w Krakowie historia kolekcji fotografii Steichena w MNAHA będzie stanowić ważną część wykładu ukazującego świat jednego z najbardziej wszechstronnych i wpływowych fotografów XX wieku.

Prowadzenie: Ruud Priem – holenderski historyk sztuki. Studiował historię sztuki i archeologię na uniwersytetach w Padwie (Włochy) i Utrechcie (Holandia), które ukończył z wyróżnieniem w 1995 roku. Od 1994 roku działa aktywnie w branży muzealnej na arenie międzynarodowej: pracował dla instytutu badawczego Muzeum J. Paula Getty’ego w Los Angeles, Muzeum Valkhof w Nijmegen, a (gościnnie) jako kurator Rijksmuseum w Amsterdamie w latach 2001–2010 był odpowiedzialny za serię wystaw objazdowych, poświęconych XVII-wiecznej sztuce Holandii, które na czterech kontynentach obejrzało łącznie 1,7 miliona zwiedzających. Był dyrektorem Muzeum Catharijneconvent w Utrechcie, a następnie pełnił funkcję głównego kuratora w słynnym Muzeum Memlinga w Brugii. Od połowy 2020 roku jest odpowiedzialny za narodową kolekcję sztuk pięknych Luksemburga w Musée national d’archéologie, d’histoire et d’art (Narodowym Muzeum Archeologii, Historii i Sztuki, MNAHA). Ruud Priem pełni obecnie role doradcze w krajach Beneluksu w dziedzinie kultury, sztuk pięknych i dziedzictwa kulturowego. W Luksemburgu jest przewodniczącym Komisji Ruchomego Dziedzictwa Kulturowego, doradcą Kultur Lx (rządowej agencji wspierającej luksemburskie inicjatywy kulturalne) oraz instytucji promującej sztukę współczesną Casino. Był kuratorem kilku wystaw fotograficznych w krajach Beneluksu, poświęconych głównie współczesnym artystom, w tym ostatnio wystawy „Erwin Olaf & Hans Op de Beeck, zainspirowani Steichenem” (2022/2023) w MNAHA.

Ważne informacje:
● Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
● Cena: 10 PLN
● Wykład w języku angielskim, zapewniamy tłumaczenie na język polski.
● Zapisy przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa w dni od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.


15 października, godz. 12.00
Retro Espresso

Wydarzenie organizowane przez Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia we współpracy z MuFo.

Ważne informacje:
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
• Więcej informacji oraz zakup biletów na stronie Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia: sinfonietta.pl/koncerty/retro-espresso

 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj