Fotokolaż. W tle drzewo bez liści. Na pierwszym planie dom. W jednym z okien duże oko.

Zofia Rydet, z cyklu „Świat uczuć i wyobraźni” – „Obsesje”, 1968-1975, z archiwum Fundacji im. Zofii Rydet

Z Zofią Rydet pod jednym dachem | Wykład

  • 16.01.2025 17:30
  • MuFo Rakowicka
  • Wykład
  • Bez ograniczeń wiekowych

„Z Zofią Rydet pod jednym dachem” to opowieść o tym, jak żyje się w archiwum fotograficznym ikony polskiej fotografii i o wyzwaniach związanych z ochroną tego bezcennego dziedzictwa.

Urodzona w okresie burzliwych przemian geopolitycznych Zofia Rydet żyła w sześciu państwach: w Austro-Węgrzech, II Rzeczypospolitej, ZSRR, III Rzeszy, PRL-u i III Rzeczypospolitej. Na stałe mieszkała w dwóch miastach: Stanisławowie i Gliwicach, a krótko również w Rabce, Bytomiu, podobno także w Kłodzku. Za życia podróżowała wiele, a po śmierci artystki tułaczkę kontynuowało jej archiwum: z Gliwic przez Rabkę do Krakowa. Bogate życie prywatne i artystyczne sprawiło, że pozostawiła po sobie ogromny zbiór przedmiotów – pudełka, koperty i stosy zdjęć oraz dokumentów. Uporządkowanie efektów czterdziestu lat pracy twórczej to wyzwanie, a opieka nad spuścizną tej klasy artystki jest zobowiązaniem na całe życie. Co działo się z archiwum od 1997 roku? Jakie były początki Fundacji im. Zofii Rydet? Tego dowiemy się podczas pierwszej części spotkania od Zofii Augustyńskiej-Martyniak.

Na tym praca nad dorobkiem Zofii Rydet się nie kończy. Kolejnym krokiem jest konserwacja dziesiątek tysięcy obiektów. Obejmuje ona nie tylko archiwalia i materiały fotograficzne, które same wymagają ogromnych nakładów pracy, ale również przestrzenne foto-obiekty. Dogłębne poznanie dzieła, jego kontekstu i pierwotnego sposobu ekspozycji, a także ocena stanu zachowania pozwalają zaplanować długofalową ochronę, która wykracza poza troskę o materialny aspekt obiektu.

O kulisach pracy nad konserwacją cyklu „Przemiany” Zofii Rydet opowie w drugiej części spotkania Uta Hanusek.

Prowadzenie:
Zofia Augustyńska-Martyniak – konserwatorka dzieł sztuki, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i podyplomowego Zarządzania Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Archiwistka, opiekunka i inwentaryzatorka archiwum Zofii Rydet obejmującego kilkadziesiąt tysięcy negatywów, fotografii oraz wszelkiego rodzaju dokumentację towarzyszącą. Popularyzatorka twórczości tej artystki fotografki, a prywatnie jej stryjeczna prawnuczka. Wraz z mamą Marią Sokół-Augustyńską zarządza Fundacją im. Zofii Rydet, którą założyły w 2011 roku, a której siedzibą jest ich dom rodzinny.

Uta Hanusek – konserwatorka dzieł sztuki, interesuje się konserwacją sztuki współczesnej, papieru i fotografii. W trakcie studiów na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, we współpracy z Fundacją im. Zofii Rydet, przygotowała pracę magisterską na temat konserwacji przestrzennego cyklu Zofii Rydet pt. „Przemiany”. Obecnie pracuje na stanowisku starszej asystentki konserwatorskiej w Dziale Konserwacji i Przechowywania Zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie. Fascynuje ją bezpośredni kontakt z dziełami sztuki i to, jak bardzo inspirująca może być opieka nad nimi. Prywatnie członkini Fundacji im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia.

Ważne informacje:
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
• Cena: 5 PLN
• Czas trwania: do 1,5 godz.
• Liczba uczestników: 30 osób
• Zapisy przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.

 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj