Bronisław Schlabs

Dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zbiory MuFo wzbogaciły się w roku 2018 o prace Bronisława Schlabsa (1920-2009).

  • 23.11.2018 - 31.01.2019   
  • MuFo Strzelnica

Dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego kolekcja MuFo w 2018 roku wzbogaciła się o prace Bronisława Schlabsa (1920-2009). Urodzony w Poznaniu twórca należy, ze względu na różnorodność zainteresowań i konsekwencję twórczą, do najwybitniejszych polskich artystów fotografów XX wieku. 
 
Bronisław Schlabs był uczestnikiem i współorganizatorem znaczących dla historii polskiej fotografii wystaw, m.in.:  „Krok w nowoczesność” w Poznaniu (1957) oraz słynnego „Pokazu Zamkniętego” (z Jerzym Lewczyńskim i Zdzisławem Beksińskim) w Gliwicach (1959). Prace z tego okresu zaliczane są do nowatorskiego nurtu abstrakcji fotograficznej. Istotne znaczenie dla rozwoju fotografii artystycznej w Polsce miały kontakty Schlabsa ze słynnymi fotografami: Edwardem Steichenem i Otto Steinertem. 
 
Zakupione prace należą do kolejnego okresu oryginalnej twórczości Bronisława Schlabsa obejmującego lata 80–te i 90-te ubiegłego wieku. Oryginalna estetyka „fotoobrazów” jest rezultatem połączenia technik fotograficznych i malarskich w dążeniu do artystycznej niezależności. W obrazach należących do cyklów: "Wieczny sen", "Wieniawski", "Wizerunki fotografów" czy "Epitafia", estetyczne poszukiwania prowadzą do eksplorowania głębi nieoczywistych znaczeń i potencjału sztuki. Efektem artystycznych poszukiwań są prace intensywnie nasycone ekspresją i złożonymi znaczeniami, koncentrującymi się wokół pytań o duchowość człowieka, indywidualną i społeczną tożsamość oraz rangę historii i pamięci. 
 
Obecnie prace Schlabsa wciąż intrygują, prowokując liczne pytania dotyczące nie tylko zakresu społecznego rezonansu sztuki i jej aktualności, ale także wrażliwości i duchowej świadomości współczesnego człowieka oraz zakresu, w jakim historia i pamięć mogą zneutralizować informacyjną presję wywieraną przez rozwój technologii cyfrowych.  
 
 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj