Hiller, Romer, Witkacy. Pokaz nabytków

Do Kolekcji Sztuki MuFo w 2021 roku trafiły prace wybitnych twórców wykorzystujących fotografię: Karola Hillera, Witolda Romera i Stanisława Ignacego Witkiewicza.

  • 30.09 - 04.12   2022
  • MuFo Rakowicka
  • Za okazaniem biletu na wystawę główną lub 5 PLN
  • Pokaz dostępny na poziomie -1

Hiller i Witkacy to artyści awangardowi, którzy fotografię praktykowali jako jedną z dziedzin sztuki, obok malarstwa, grafiki czy literatury. Mniej znany szerokiej publiczności Romer, był blisko związany ze środowiskiem fotograficznym okresu międzywojennego i powojennego, między innymi jako członek Fotoklubu Polskiego.

W zbiorach MuFo znalazły się wczesne zdjęcia Witkacego, wykonane jeszcze przed wybuchem I wojny światowej – portret, autoportret oraz pejzaż, na którym artysta połączył dzienny krajobraz z nocnym niebem. Z kolei dorobek Hillera reprezentuje w zbiorach muzeum charakterystyczna dla tego twórcy dynamiczna, abstrakcyjna heliografika z motywami geometrycznymi. Zbiór 26 zdjęć Witolda Romera wyczerpująco podsumowuje wątki obecne w twórczości artysty zarówno z okresu jego działalności we Lwowie, jak i we Wrocławiu. 

Twórczość Witolda Romera można by opisać używając podobnych pojęć, co wobec dzieł Hillera i Witkacego, pisząc o osobistych poszukiwaniach, autorskiej technice czy analitycznym stosunku do możliwości aparatu fotograficznego. Twórcy funkcjonowali w zupełnie innych środowiskach, sięgali po inną tematykę i na różne sposoby podejmowali eksperymenty formalne. 

Pokaz zdjęć Karola Hillera, Witolda Romera i Stanisława Ignacego Witkiewicza jest także zapowiedzią tematyki, którą rozwijać będzie kolejna wystawa czasowa prezentowana w MuFo Rakowicka. Wystawę „Fotografika. Fotografia artystyczna w Polsce 1927 – 78”, której kuratorami są Łukasz Gorczyca i Adam Mazur, otworzymy na początku grudnia bieżącego roku.

Zakup prac Karola Hillera, Witolda Romera i Stanisława Ignacego Witkiewicza do Kolekcji Sztuki MuFo dofinansowano ze środków Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w ramach programu „Rozbudowa zbiorów muzealnych”.

Kolekcja ta jest od kilku lat regularnie powiększana dzięki wsparciu MKiDN, jak i Gminy Miejskiej Kraków. W ostatnich latach zostały do niej zakupione m.in. prace Pawła Bownika, Anety Grzeszykowskiej, Zbigniewa Libery, Małgorzaty Markiewicz i Anny Orłowskiej.
 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj