Pokaz nabytków 2020. Kolekcja sztuki MuFo

Zapraszamy na pokazy nowych nabytków MuFo. Zaprezentujemy na nich prace Bogusława Bachorczyka, Bownika, Anety Grzeszykowskiej, Rafała Milacha i Anny Orłowskiej.

  • 15.10 - 08.11   2020
  • MuFo Strzelnica
  • NORMALNY - 6 zł ULGOWY - 4 zł

Dzięki dofinansowaniu Gminy Miejskiej Kraków i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego kolekcja sztuki współczesnej Muzeum Fotografii w Krakowie wzbogaciła się w tym roku o prace pięciu polskich artystów współczesnych: Bogusława Bachorczyka, Pawła Bownika, Anety Grzeszykowskiej, Rafała Milacha i Anny Orłowskiej, których twóczość ceniona jest zarówno w kraju, jak i zagranicą.

W ostatnich latach Muzeum realizuje swoją politykę gromadzenia zbiorów między innymi pozyskując sztukę współczesną. Kolekcja MuFo wzbogaciła się dotąd m.in. o prace: Weroniki Gęsickiej, Maurycego Gomulickiego, Nicolasa Grosspiere’a, Zbigniewa Libery, Józefa Robakowskiego, Andrzeja Tobisa i Wojciecha Wilczyka. Szczególny nacisk położony jest na pozyskiwanie prac podejmujących dialog z historią obrazu oraz fotografii będących odpowiedzią na wyzwania społeczne, kulturowe, polityczne i ekonomiczne. 

W ramach pokazu zaprezentujemy pracę Bownika „Koło 13” z cyklu „Kolory straconego czasu”, w którym gatunek wymarłego ptaka przedstawiony jest w formie abstrakcyjnej syntezy.
Z kolei cykl Anety Grzeszykowskiej „Mama” to fotograficzny zapis więzi pomiędzy matką i córką, ujawniający mechanizmy utraty autonomii oraz niepokojącą aurę towarzyszącą społecznemu funkcjonowaniu człowieka, także w relacjach z najbliższymi osobami. 
Anna Orłowska korzystając z techniki kolażu połączyła ze sobą fragmenty reprodukcji obrazów Jana Matejki z fragmentami albumowych i pocztówkowych zdjęć z Nowej Huty. 
Kolaże Bogusława Bachorczyka, w sposób charakterystyczny dla współczesności, odwołują się do kopiowania, wielokrotnego użycia pojęć, motywów i obrazów zakorzenionych w rzeczywistości społecznej i kulturowej.
„Czarne morze betonu” autorstwa Rafała Milacha jest opowieścią o Ukrainie po Pomarańczowej Rewolucji i odnosi się do stanu zniechęcenia i utraty nadziei na zamiany po jej upadku. Zdjęcia pochodzą z ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego w tym Krymu. Narracja kieruje uwagę na paradoksalną relację i rodzące się z niej pytanie, czy nieuprzątnięte ruiny upadłego imperium nie przyczyniły się do jego powrotu. Cykl otrzymał I nagrodę za reportaż w kategorii „Natura” w konkursie Grand Press Photo 2009.

Od października do grudnia 2020 roku w siedzibie MuFo Strzelnica przy ul. Królowej Jadwigi 220 odbywać się będą pokazy zakupionych prac. Podczas pierwszego pokazu w dniach 15.10-8.11.2020 roku zaprezentowane zostaną prace Bogusława Bachorczyka, Pawła Bownika, Anety Grzeszykowskiej i Anny Orłowskiej.
Drugi pokaz odbędzie się w dniach 13.11.-13.12.2020 roku, a zaprezentowane na nim zostaną prace Rafała Milacha.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych oraz ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Logotyp Miasta Kraków  Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj