Muzeum Fotografii w Krakowie realizuje projekt pn. Konserwacja, digitalizacja i upowszechnienie negatywów Walerego Rzewuskiego ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie.
Kierownik projektu: dr Dominik Kuryłek
Czas trwania: 2024-2025
Prace Walerego Rzewuskiego, fotografa prowadzącego w XIX wieku jedno z najsłynniejszych krakowskich atelier oraz patrona Muzeum Fotografii w Krakowie, tworzą jedną z największych kolekcji XIX-wiecznej fotografii jednego autora w polskich zbiorach. Ze względu na opracowywanie i włączanie do kolekcji Muzeum obiektów pozostawionych przez Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne, spuścizna po Walerym Rzewuskim znajdującej się pod opieką Muzeum Fotografii w Krakowie cały czas rośnie. Ten ważny zbiór, na który składają się nie tylko odbitki, ale i szklane negatywy (tylko tych ostatnich w zbiorach MuFo znajduje się ponad 200!) nie został dotychczas poddany szczegółowym badaniom.
Walery Rzewuski, patron MuFo i autor wybranych obiektów, był jednym z najważniejszych polskich fotografów XIX wieku. Urodził się w 1837 roku w Krakowie, zmarł w 1888 roku w wieku 51 lat. Był nie tylko portrecistą, ale i pionierem fotografii teatralnej i pejzażowej. Zdobył również sławę jako pierwszy dokumentalista zabytków oraz twórca reprodukcji malarstwa takich mistrzów jak Jan Matejko. Poza tym aktywnie uczestniczył w życiu społecznym Krakowa i planował rozwój szkolnictwa w dziedzinie fotografii w tym najważniejszym mieście regionu.
Dzięki otrzymanemu w ramach projektu „Konserwacja, digitalizacja i upowszechnienie negatywów Walerego Rzewuskiego ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie”, dofinansowaniu z programu MKiDN „Kultura Cyfrowa” (umowa z dnia 16.07.2024) w latach 2024-2025 w MuFo są realizowane prace konserwatorskie i digitalizacyjne dotyczące 100 szklanych płyt z negatywami zdjęć patrona Muzeum. Pozyskana dzięki pracy konserwatorów i fotografów wiedza będzie w przyszłości wykorzystana przy dalszym opracowaniu zbioru, a do publiczności dotrze dzięki kilkunastu tekstom popularyzatorskim, poświęconym różnym aspektom działalności Walerego Rzewuskiego. W 2025 roku w Muzeum Fotografii w Krakowie zostanie zorganizowana konferencja naukowa poświęcona digitalizacji i konserwacji wskazanego zbioru.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Wartość dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 72 000,00 zł
Całkowita wartość zadania: 115 565,00 zł