Nie odwracaj wzroku

Refleksje wokół pokazu „Olimpii” Katarzyny Kozyry

  • 07.06 - 07.09   2025
  • MuFo Rakowicka
  • normalny - 15 zł ulgowy - 10 zł
  • zapowiedź wystawy

Wkrótce minie trzydzieści lat od powstania „Olimpii” Katarzyny Kozyry – pracy, która wstrząsnęła światem sztuki. Porusza ona tematy choroby, śmierci i społecznego postrzegania kobiecego ciała. Praca, inspirowana słynnym obrazem Édouarda Maneta, ukazuje artystkę w trakcie leczenia onkologicznego, pozbawioną włosów, bez makijażu.

„Olimpia” składa się z trzech wielkoformatowych fotografii oraz kilkuminutowego wideo. Pierwsza fotografia przedstawia Kozyrę upozowaną na podobieństwo Olimpii z obrazu Maneta, druga ukazuje ją na łóżku szpitalnym, a trzecia – starszą, samotną kobietę we współczesnym mieszkaniu. Wideo dokumentuje wizytę artystki w pokoju zabiegowym. Elementem wiążącym wszystkie wizerunki i pozwalającym zidentyfikować „Olimpię“ jest atłasowa wstążka przewiązana na szyi każdej z postaci.

Wystawa „Nie odwracaj wzroku. Refleksje wokół pokazu »Olimpii« Katarzyny Kozyry” to nie tylko przypomnienie dzieła z 1996 roku, ale także premiera jego współczesnej kontynuacji. W 2024 roku Katarzyna Kozyra ponownie stanęła przed obiektywem, podejmując dialog z własnym dziełem sprzed niemal trzech dekad. Efektem są nowe fotografie, które prowokują do zadania pytań o to, jak – i czy w ogóle – zmieniło się nasze postrzeganie kobiecego ciała, starości, choroby i śmierci.

Istotnym elementem ekspozycji będzie przestrzeń warsztatowa, współtworzona przez publiczność, gdzie odwiedzający będą mogli podzielić się swoimi doświadczeniami, stawiać pytania i wspólnie szukać sensu. Charakter tej części ekspozycji jest procesualny – będzie się rozwijać i zmieniać w rytmie toczących się wydarzeń.

Wchodząc tego lata do Muzeum Fotografii w Krakowie nie sposób będzie odwrócić wzroku – ani od „Olimpii”, ani od tematów, które ta praca porusza. Wystawa w MuFo to powrót do ikonicznego dzieła, jednego z najważniejszych i najbardziej przełomowych projektów sztuki krytycznej, ale też zaproszenie do refleksji nad godnością, cielesnością i przemijaniem oraz do podjęcia próby odnalezienia sensu tam, gdzie zwykle nie chcemy patrzeć.

Zapraszamy na wernisaż wystawy 6 czerwca o godz. 18.00.

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj