Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Lesława Pizły – krakowianina, mistrza fotografii, członka Rady Muzeum Fotografii w Krakowie w kadencji 2016-2020.

Lesław Pizło rozpoczął swoją fotograficzną drogę już w czasach licealnych, dokumentując inscenizacje Teatru Międzyszkolnego V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego. Po przerwaniu studiów na Akademii Górniczo-Hutniczej podjął pracę jako fotograf na Politechnice Krakowskiej, a następnie na Akademii Rolniczej.

W latach 70. XX wieku założył własne laboratorium fotograficzne przy ul. Krupniczej 7, które po przeprowadzce na ul. Miechowską zostało poszerzone o studio fotograficzne. Wspólnie z Marianem Bieńkowskim stworzył przy ul. Długiej 15 pierwszy w Krakowie minilab. Przez kilka lat pracował także w Sauer Studio, a już na emeryturze współpracował z Barbarą Kańską-Bielak w Zakładzie Foto-Garzyńska.

Lesław Pizło współpracował z Instytutem Archeologii PAN oraz Instytutem Anatomii Patologicznej Akademii Medycznej w Krakowie. Jego wiedza i doświadczenie były nieocenione także w pracy dydaktycznej – przez lata nauczał fotografii podczas warsztatów w Dworku Białoprądnickim oraz w Krakowskiej Akademii Fotografii.

Jego pasją była zarówno fotografia rzemieślnicza, jak i dokumentacyjna oraz kreacyjna. Drugą wielką namiętnością Lesława Pizły była muzyka – od 1995 roku fotografował artystów występujących na Letnim Festiwalu Jazzowym w Piwnicy pod Baranami, a w latach 1998–2015 prezentował swoje prace podczas tego wydarzenia. W 2006 roku wziął udział w cyklu „Patrzę na Kraków” realizowanym przez Muzeum Fotografii i Katolickie Centrum Kultury.

Jego dorobek artystyczny obejmuje także unikalne archiwalne fotografie, które przekazał do zbiorów MuFo, m.in. dokumentujące obiekty Twierdzy Kraków (cykl realizowany w latach 1975–1978) oraz uwieczniające sklepik Edwarda Mola „Cukry, owoce, nabiał” z 1976 roku. Był znawcą i historykiem krakowskiej fotografii zakładowej.

Inne aktualności

w lewo
w prawo
  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj