08Sty
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Lesława Pizły – krakowianina, mistrza fotografii, członka Rady Muzeum Fotografii w Krakowie w kadencji 2016-2020.
2023-03-06
6 marca 2023 roku przypada setna rocznica urodzin Władysława Klimczaka, pierwszego dyrektora Muzeum Fotografii w Krakowie, wieloletniego członka i prezesa Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, miłośnika fotografii.
Władysław Klimczak był postacią wielowymiarową, dla jednych w pamięci pozostanie prawdziwym miłośnikiem fotografii, niestrudzonym zbieraczem i pomysłodawcą oraz pierwszym organizatorem krakowskiego Muzeum Fotografii; dla innych jego kryteria gromadzenia zdjęć były niejasne, a rozmiary kolekcji – za duże i niepozwalające na racjonalną opiekę nad zbiorami. A jednak gdyby nie jego upór i zawziętość, w Krakowie nie rozpoczęłoby swojej działalności jedyne w Polsce muzeum poświęcone wyłącznie fotografii.
Urodzony w 1923 roku w Solcu Kujawskim Władysław Klimczak, na stałe związał się z Krakowem – po studiach w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Krakowie oraz na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego został nauczycielem w Państwowej Szkole Przemysłowej, cały czas jednak najważniejsze dla niego pozostawały pasje – oprócz fotografii była to motoryzacja. Był nie tylko zasłużonym działaczem Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego (KTF), ale także współtwórcą Polskiego Związku Motorowego i inicjatorem wznowienia działalności Automobil Klubu Polski sprzed 1939 roku.
Już w 1961 roku Klimczak został prezesem KTF-u i rozpoczął niestrudzoną pracę nad popularyzacją fotografii, organizując „Środowe Wieczory przy Świecach”, comiesięczne zebrania członków Towarzystwa. W spotkaniach uczestniczyli praktycy i teoretycy, amatorzy i miłośnicy sztuki fotograficznej, często późniejsi zawodowcy i artyści, jak np. fotograf gór Jan Sunderland czy dyrektor Bydgoskich Zakładów Fotochemicznych inż. Kazimierz Foryński.
Działał także jako kurator wystaw – początkowo organizował je w różnych krakowskich galeriach, ale po pozyskaniu dla KTF-u Pałacu Pugetów i przeprowadzeniu remontu, zaczął tam organizować słynne salony fotograficzne. Pierwszy Ogólnopolski Salon Fotografii Artystycznej Venus został otwarty 6 maja 1970 i od razu został najpopularniejszą oraz wzbudzającą liczne kontrowersje wystawą w Polsce. Te cykliczne ekspozycje poświęcone kobiecemu aktowi i portretowi cieszyły się zainteresowaniem nie tylko publiczności, ale i twórców i szybko stały się wystawami międzynarodowymi. Ostatnia z nich odbyła się w 1991 roku.
Już pierwszych latach prezesury w KTF Władysław Klimczak zaczął marzyć o powstaniu fototeki narodowej, miejsca gromadzenia i prezentacji zabytków sztuki fotograficznej oraz prac współczesnych artystów. W 1972 Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne wyodrębniło w swojej strukturze zbiory pod nazwą Muzeum Historii Fotografii. Cztery lata później, 15 grudnia 1976, Klimczak ogłosił powstanie pierwszego w Polsce Muzeum Historii Fotografii im. Władysława Bogackiego działającego – w ramach KTF-u – przy ulicy Bohaterów Stalingradu 13 (dziś Starowiślna), obok siedziby towarzystwa. Muzeum składało się wówczas z archiwum starej fotografii oraz działu starego sprzętu fotograficznego, przyborów i urządzeń dawnych atelier. W tym okresie Klimczak zgromadził ogromną kolekcję – na początku lat 80. opowiadał w wywiadzie, że liczy ona około 1,5 mln obiektów. Krytycy zarzucali mu, że ogromne rozmiary kolekcji, pozyskiwanej głównie na zasadzie darowizn, uniemożliwiają odpowiednią jej ochronę.
Konsekwentnie realizował swoje cele i wreszcie dopiął swego. 31 grudnia 1986 r. zarządzeniem Prezydenta Miasta Krakowa została powołana odrębna państwowa instytucja – Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, a Władysław Klimczak został jej pierwszym dyrektorem. Jesienią 1988 Muzeum i towarzystwo przeprowadziły się z Pałacu Pugetów do Kamienicy Hetmańskiej przy Rynku Głównym 17. Klimczak kierował Muzeum do 1990 roku.
W 1992 Muzeum Historii Fotografii otrzymało siedzibę w zabytkowej willi przy ulicy Józefitów 16, zaś KTF od 1993 prowadziło działalność w Galerii Nafta w gmachu Poszukiwań Nafty i Gazu Kraków mieszczącym się w Instytucie Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przy ulicy Lubicz 25 (nieopodal dzisiejszej siedziby głównej MuFo).
Pomimo zerwania formalnej więzi z Muzeum Historii Fotografii, Władysław Klimczak nigdy nie skończył swojej przygody z gromadzeniem fotografii. Ciągle jeszcze zaglądał na targi staroci organizowane przy Hali Targowej i do antykwariatów, w których wynajdował bezcenne zabytki sztuki fotograficznej. Bez przerwy przyglądał się także działaniom Muzeum, kibicując mu i spierając się z każdym kolejnym jego dyrektorem. Zmarł 9 kwietnia 2021 roku w Krakowie.
Z okazji 100 rocznicy urodzin Władysława Klimczaka w MuFo Józefitów, najstarszym oddziale Muzeum Fotografii, odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona historii MuFo. Nie mogło na niej zabraknąć nazwisk dotychczasowych dyrektorów, w tym właśnie Klimczaka – pierwszego piastującego to stanowisko, pomysłodawcy i organizatora Muzeum Fotografii w Krakowie. W ramach działań programowych w MuFo planowana jest również prezentacja zbiorów przejętych od Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz spotkanie poświęcone pamięci Władysława Klimczaka z udziałem jego rodziny i najbliższych współpracowników.
08Sty
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Lesława Pizły – krakowianina, mistrza fotografii, członka Rady Muzeum Fotografii w Krakowie w kadencji 2016-2020.
29Cze
Znamy wyniki dotyczące postępowania o zamówienie publiczne prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego na wykonanie wystawy głównej pt. „Co robi zdjęcie?” dla Muzeum Fotografii w Krakowie w oddziale MuFo Rakowicka przy ul. Rakowickiej 22A.
30Lip
Ceniony artysta Mikołaj Długosz gościem pilotażowej edycji programu rezydencyjnego w MuFo Strzelnica.
13Sie
Informujemy, że dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego zbiory MuFo wzbogacą się o prace Andrzeja Pawłowskiego i Janusza Tarabuły, członków II Grupy Krakowskiej.
08Lis
Zapraszamy na cykl spotkań Miasto – przestrzeń równości. Pierwsza debata odbędzie się w Światowy Dzień Tolerancji, 16 listopada o godz. 18:00, w Muzeum Fotografii w Krakowie przy ul. Józefitów 16.
13Lip
Dzięki dofinansowaniu ze środków MKDNiS w ramach programu rozbudowy zbiorów muzealnych NIMOZ zbiory MuFo wzbogacą się o historyczne negatywy, wykonane przez Marka Janickiego podczas najtragiczniejszego wydarzenia stanu wojennego w Polsce, jakim była pacyfikacja kopalni „Wujek” 16 grudnia 1981 roku.
27Sie
Znamy już datę otwarcia MuFo Rakowicka! Nowa siedziba Muzeum Fotografii w Krakowie otworzy się w pierwszy weekend grudnia.
20Lip
Z radością informujemy, że Muzeum Fotografii w Krakowie otrzymało dofinansowanie w ramach programu Kultura cyfrowa dla projektu "Fotografie mają głos”. Program jest organizowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
17Cze
Od dziś pod adresem zbiory.mufo.krakow.pl działa nowy katalog zbiorów online. Można w nim znaleźć niemal 90 000 obiektów składających się na kolekcję MuFo - fotografie, wirtualne muzealia, kolekcje sprzętu fotograficznego i filmowego oraz inne muzealia.
13Gru
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Andrzeja Różyckiego, wybitnego fotografa, filmowca i teoretyka fotografii, przyjaciela Muzeum Fotografii w Krakowie.
04Sty
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tomasza Machcińskiego, wyjątkowego fotografa-amatora, „człowieka o tysiącach twarzy”.
01Sty
Zbiory Muzeum Fotografii w Krakowie wzbogaciły się o kolekcję awangardowej fotografii Stanisława Ignacego Witkiewicza i Karola Hillera.
18Maj
Zapraszamy do Klubu MuFo w naszym oddziale MuFo Strzelnica!
12Maj
Czytelnia MuFo przygotowała dla Państwa pokaz najciekawszych publikacji poświęconych historii fotografii.
28Paź
Dyrektor MuFo Marek Świca otrzymał od Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego akt powołania na stanowisko Dyrektora Muzeum Fotografii w Krakowie na okres kolejnych 7 lat.
03Gru
Muzeum Fotografii w Krakowie otrzymało dotację na powiększenie kolekcji fotografii – zakup do zbiorów MuFo obejmuje 26 unikatowych fotografii autorstwa Witolda Romera.
30Lis
Od 1 grudnia 2022 roku oddział Muzeum Fotografii w Krakowie – MuFo Strzelnica będzie funkcjonował na zmienionych zasadach.
19Sty
Dzięki dofinansowaniu Gminy Miejskiej Kraków i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zbiory MuFo wzbogaciły się o prace trzech wybitnych polskich artystek: Jadwigi Maziarskiej, Marii Pinińskiej-Bereś i Zuzanny Janin.
06Mar
6 marca 2023 roku przypada setna rocznica urodzin Władysława Klimczaka, pierwszego dyrektora Muzeum Fotografii w Krakowie, wieloletniego członka i prezesa Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, miłośnika fotografii.
12Sie
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Natalii Lach-Lachowicz, która w historii polskiej fotografii i sztuki zapisała się jako Natalia LL.
09Mar
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Zofii Gołubiew – historyczki i miłośniczki sztuki, wieloletniego dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie i mentorki wielu pokoleń polskich muzealników.
08Wrz
Ruszył nabór do Młodzieżowej Rady Muzealnej MuFo! Dołącz do nas – na zgłoszenia czekamy do 30 września 2022 r.
05Wrz
Poczas 30. jubileuszowych Europejskich Dni Dziedzictwa, których kulminacja przypada między 10 a 18 września, wraz z Gminą Miejską Kraków, serdecznie zachęcamy do wspólnego odkrywania tajemnic Twierdzy Kraków.
30Wrz
Od 30 września do 14 października elektronicznie lub osobiście można głosować na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego miasta Krakowa.
23Lis
Z żalem przyjęliśmy wiadomość, że w sobotę 19 listopada 2022 roku wieczorem odszedł wybitny wrocławski fotografik Jerzy Olek.
07Cze
Dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN w ramach programu rozbudowy zbiorów muzealnych NIMOZ do zbiorów MuFo została zakupiona kolekcja fotografii reportażowej Andrzeja Kiełbowicza i Wojciecha Druszcza - wybitnych polskich fotoreporterów.
03Wrz
Wraz z Radą i Zarządem Dzielnicy VII zapraszamy na Święto Dzielnicy VII Zwierzyniec. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 3 września w godz. 15.00-20.00 na Kopcu Kościuszki.
01Wrz
Od dziś rusza akcja, którą przygotowaliśmy z MCK w Krakowie! Jeżeli zakupią Państwo w MuFo bilet na wystawę czasową w MuFo, okazując go w MCK-u, będzie można kupić bilet na wystawę „Litwa. Dwa stulecia fotografii” za złotówkę. I odwrotnie!
28Wrz
15 października zamykamy oddział MuFo Strzelnica dla zwiedzających. Zabytkowy budynek dawnej Strzelnicy, który przez pięć lat służył nam jako siedziba, wraca do zasobów miasta. Zapraszamy na ostatnie spotkania w Klubie MuFo Strzelnica, do zwiedzania wystawy stałej „Portret” i odwiedzin w ogrodzie. Do zobaczenia w pozostałych oddziałach MuFo!
30Wrz
Spotkajmy się na pikniku! W sobotę, 30 września odbędzie się piknik w Kasztanowym Ogrodzie Krakowian, na który zapraszamy wraz z Radą Dzielnicy I Stare Miasto oraz Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie.
20Lis
Teresa i Andrzej Starmach, właściciele jednej z najważniejszych polskich galerii sztuki, zdecydowali się przekazać znaczącą część swojej gromadzonej przez lata prywatnej kolekcji dwóm krakowskim instytucjom. Z radością informujemy, że beneficjentami tej decyzji są MuFo oraz MOCAK.
01Mar
Kraków. Tu żyje się europejsko! Zapraszamy do świętowania z nami 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Zapoznaj się z programem wydarzeń towarzyszących.
20Lip
Dzięki dofinansowaniu MKiDN oraz Gminy Miejskiej Kraków zbiory MuFo wzbogacą się o prace trzech wybitnych polskich artystek: Zofii Kulik, Ireny Nawrot, Teresy Tyszkiewicz.
01Mar
Wystawę daru Teresy i Andrzeja Starmachów dla MuFo i MOCAK-u „Daj mi wszystko" można już oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie
19Mar
Fotograficzne wyzwanie, w trakcie którego uczestnicy wykonują serię zdjęć o określonej tematyce w ograniczonym czasie – Fotomaraton odbędzie się 7 kwietnia. Zarejestruj się do udziału już teraz!
04Cze
8 czerwca zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie w MuFo: pokaz mody połączony z aukcją na rzecz Hospicjum im. Św. Łazarza
14Sie
Muzeum Fotografii w Krakowie wprowadziło standardy ochrony małoletnich.
13Wrz
Razem możemy zmieniać Kraków na lepsze!
Zachęcamy mieszkańców i mieszkanki do wzięcia udziału w głosowaniu na projekty w ramach 11. edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.
19Gru
Dzięki dofinansowaniu MKiDN oraz Gminy Miejskiej Kraków zbiory Muzeum Fotografii w Krakowie wzbogacą się o prace wybitnych polskich artystów – Teresy Rudowicz i Mariana Warzechy.