Autor nieznany, zdjęcie z albumu, ok. roku 1935

Dzień Sąsiedzki w MuFo Rakowicka

  • 07.07.2024
    10:00 - 19:00
  • MuFo Rakowicka
  • Dzień otwarty
  • Bez ograniczeń wiekowych

Lipcowy Dzień Sąsiedzki w MuFo Rakowicka to już tradycja! Po raz trzeci wraz z początkiem wakacji przygotowujemy fotograficzne święto dla wszystkich naszych miłośników, sympatyków i sąsiadów. 
Przez całą niedzielę czekamy na Was z naszymi wystawami (czasową i główną!), z poczęstunkiem, kocami na trawie lub kanapami i pufami we wnętrzu, w zależności od pogody, z programem warsztatów dla uczestników w różnymi wieku. Przez cały dzień obowiązują promocyjne ceny biletów do MuFo: zarówno nasze wystawy, jak i warsztaty kosztują tego dnia tylko 5 złotych! Zapraszamy na niedzielny spacer do MuFo! 

Przez cały dzień zapraszamy na: 
• warsztaty i spotkania dla najmłodszych
• warsztaty i spotkania dla nieco starszych
• gry edukacyjne i sprawnościowe 
• oprowadzania po naszych wystawach
• sesje fotograficzne
• słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników.

Program:
10.00 Hatha yoga w ogrodzie MuFo z Kari Mata Studio
11.15 Teatr z fotografii | Warsztat dla dzieci w wieku 7-11 lat
12.00 Oprowadzanie po wystawie głównej „Co robi zdjęcie?” z przewodnikiem MuFo 
12.15 Tajemnice archiwów fotograficznych | Warsztat z Angeliką Gad
13.30 „Fotografia dla dzieci”. Spotkanie z autorką książki Moniką Rejkowską
14.30 Czarny kontra biały | Warsztaty z notanu z Moniką Rejkowską
15.00 Portretowe studio z Yehorem Lemzyakoffem
16.00 Szalony innowator | Oprowadzanie tematyczne po wystawie „Być jak Adam Karaś” 

Wydarzenia ramach programu Dnia Sąsiedzkiego są organizowane przez Muzeum Fotografii w partnerstwie z Radą Dzielnicy I Stare Miasto.

 

godz. 10.00
Hatha yoga w ogrodzie MuFo z Kari Mata Studio

Hatha yoga to delikatna praktyka, która koncentruje się na statycznych pozycjach, równoważąca ciało i umysł. „Ha” reprezentuje aspekt słońca i symbolizuje energię życiową. „Tha” reprezentuje aspekt księżyca i symbolizuje wycofanie zmysłów i skierowanie uwagi do środka.
Wydarzenie organizowane w ramach sąsiedzkiej współpracy z Kari Mata Studio, które mieści się przy ul. Domki 14. Jak piszą jego założycielki Asia i Sylwia: „Kari Maty nie byłoby gdyby nie nasza miłość do aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia i dobrego towarzystwa, co przyciąga do nas ludzi z tym samym flow. Zespół to trenerze, którzy podchodzą do swojej praktyki w sposób holistyczny, dbają nie tylko o Twoje ciało, ale także dobry nastrój i spokój ducha. Naszym wspólnym celem jest produkcja endorfin, dążenie do lepszego samopoczucia i dobrej zabawy”.

Prowadzenie: 
Mariana Shamli – joginka. Swoją jogową podróż rozpoczęła w 2018 roku. Joga pomogła jej odnaleźć drogę do siebie – do swojej fizyczności, duchowości oraz kobiecości, do bycia tu i teraz. Wierzy w to, że dzięki jodze możemy odzyskać kontrolę nad życiem oraz powrócić do swojego ciała, a z czasem do siebie. Świadomy ruch, oddech i uważność to rzeczy, na które zwraca największą uwagę podczas praktyki, zarówno jako nauczycielka, jak i uczennica. 

Ważne informacje:
• Wydarzenie dla dorosłych, zapewniamy maty do jogi
• Miejsce: ogród MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A (w razie niepogody wydarzenie zostanie przeniesione do wnętrza Muzeum)
• Cena: 5 PLN
• Czas trwania: ok. 1 godz.
• Liczba uczestników: do 25 osób
• Zapisy przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.


godz. 11.15
Teatr z fotografii | Warsztat dla dzieci w wieku 7-11 lat

Kiedy Adam Karaś portretował różne osoby, zwracał uwagę nie tylko na ich wygląd, ale i na emocje, które odczuwały. Odtwarzając w studio muzykę czy zapraszając modeli do wyobrażania sobie różnych sytuacji, tworzył wyjątkowy nastrój, który przenosił się także na fotografie. Przyglądając się portretom wykonanym przez krakowskiego fotografa, będziecie mogli zastanowić się, jakie uczucia w Was budzą i co mają wspólnego z teatrem. Wcielając się w role osób ze zdjęć Karasia, w trakcie warsztatu stworzycie i zagracie krótkie scenki teatralne. 

Prowadzenie:
Martyna Lechman – absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych w specjalności dramaturg teatru. Współpracuje z reżyserami przy realizacji spektakli dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych w teatrach w całej Polsce. Tłumaczka głównie dramatów bośniackich, chorwackich i czarnogórskich. Autorka dramatów, adaptacji oraz scenariuszy teatralnych. Instruktorka warsztatów teatralnych oraz kreatywnego pisania.

Ważne informacje:
• Warsztat dla dzieci w wieku 7-11 lat
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
• Cena: 5 PLN
• Czas trwania: 1,5 godz.
• Liczba uczestników: do 15 osób
• Bilety do kupienia przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.


godz. 12.00
Oprowadzanie po wystawie głównej „Co robi zdjęcie?” z przewodnikiem MuFo

Ponad 1000 obiektów, w tym niemal 300 aparatów fotograficznych – to bogactwo warto zobaczyć z przewodnikiem. Pytając „Co robi zdjęcie?” – a więc „jak działa”, ale także w kolokwialnym rozumieniu „co tworzy” czy „co składa się na” zdjęcie – kuratorzy wystawy głównej Muzeum Fotografii w Krakowie sięgają po szereg tematów związanych z procesem fotografowania i sposobami wykorzystania zdjęć. „Co robi zdjęcie?”, choć nie aspiruje do tytułu wystawy poświęconej historii fotografii, zaprasza widzów do prześledzenia jej początków, daje wgląd w technologie zapisu na kliszy, szklanej płycie czy dysku komputera, przywołuje sylwetki fotografek i fotografów.

Prowadzenie:
Hanna Dziedzina – absolwentka filologii rosyjskiej i studentka iranistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się przede wszystkim fotografią dokumentalną oraz fotograficznymi przedstawieniami Bliskiego Wschodu. Podczas warsztatów zawsze stara się zadawać pytania bez udzielania oczywistej odpowiedzi i znaleźć tzw. „dziurę w całym”. W wolnym czasie trenuje boks tajski, uczy się języków i czyta reportaże kryminalne.

Ważne informacje:
• Oprowadzanie dla młodzieży i osób dorosłych
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
• Cena: 5 PLN
• Czas trwania: ok. 1,5 godz.
• Liczba uczestników: do 25 osób
• Zapisy przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.


godz. 12.15–14.15
Tajemnice archiwów fotograficznych | Warsztat z Angeliką Gad 

Angelikę Gad fascynują stare, archiwalne fotografie i sekrety, które one kryją. Przy pomocy graficznych i kolażowych narzędzi stara się odkryć i zinterpretować tajemnice wyblakłych fotografii. Zapraszamy Was na warsztat, podczas którego udacie się w detektywistyczną podróż, w trakcie której ledwo widoczny podpis na rewersie lub rozmyta twarz tajemniczej dziewczynki będzie punktem wyjścia do opowiedzenia na nowo rodzinnej historii.
Zachęcamy Was do przyniesienia starych albumów czy nadszarpniętych czasem odbitek.

Prowadzenie:
Angelika Gad – artystka wizualna, w swoich pracach wykorzystuje różne media. Wychowała się na wsi i o niej chce opowiadać, poszukując własnego sposobu narracji. Absolwentka Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2021 roku związana z kolektywem artystycznym TARTA, którego jest założycielką. Realizuje długoterminowe projekty dokumentalne na tematy społeczne. W 2020 roku jako laureatka programu mentoringowego „Debuts” (Picture Doc) razem z mentorką Agatą Grzybowską przygotowała projekt „Zaraz Wrócisz”, w którym za pomocą fotografii, kolaży, animacji i wideo opowiada o rzeczywistości po stracie ojca. W tym samym roku w ramach kursu „Fotografia społeczna między publicystyką a sztuką” (Wydział Sztuki UP), pod opieką mentora Michała Łuczaka, wydała książkę fotograficzną Zaraz Wrócisz. W latach 2021–2023 jako uczestniczka programu artystyczno-badawczego organizowanego przez Laboratorium Narracji Wizualnych vnLab wraz z kolektywem TARTA zrealizowała interaktywny dokument „Zarastanie”, poświęcony zagadnieniu wysiedlenia wsi pod kopalnię siarki. W 2023 roku w ramach programu „Project Room” z kolektywem TARTA przygotowała wystawę na ten temat.

Ważne informacje:
• Warsztat dla wszystkich chętnych
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
• Cena: 5 PLN
• Czas trwania: 2 godz. Uczestnicy mogą dołączyć do warsztatu w każdej chwili do godz. 13.45
• Bilety do kupienia przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.

Wydarzenie w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2024.


godz. 13.30
„Fotografia dla dzieci”. Spotkanie z autorką książki Moniką Rejkowską

„Fotografia dla dzieci” to pierwsza książka, która dokładnie wyjaśnia dzieciom, czym jest fotografia i jak doszło do jej wynalezienia. Dzięki niej, nie wychodząc z domu, można zajrzeć do szafy fotografa oraz stworzyć swoją własną camerę obscurę! Jest to również pozycja obowiązkowa dla każdego początkującego, najmłodszego nawet, fotografa czy fotografki.
Na spotkaniu autorka, nie tylko tekstu, ale i ilustracji do książki, oraz pies Franciszek (przytulanka – bohater książki) przybliżą Wam ciekawe tematy związane z fotografią. Przeniesiecie się w czasy, kiedy nie było jeszcze zdjęć, zobaczycie na własne oczy, jak wygląda sprzęt fotograficzny, a nawet dowiecie się, czym jest kamuflaż fotografa przyrody!

Prowadzenie:
Monika Rejkowska – ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Z Wydawnictwem Dwie Siostry wydała swoją autorską książkę „Gdzie kotek ma?”. Autorka ilustracji do książek, m.in. „Nie musisz być grzeczny”, „Okruszki”, „Pan Kudłaty i Cztery Łapy”. Założycielka wydawnictwa dla dzieci Ogon. Jako wydawczyni zadebiutowała swoją autorską książką „Fotografia dla dzieci”. Mieszka w Lesznie razem z synem, mężem i kotem Puszkinem.

Ważne informacje:
• Spotkanie dla rodzin z dziećmi
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
• Cena: 5 PLN
• Czas trwania: ok. 45 min
• Liczba uczestników: do 35 osób
• Bilety do kupienia przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.

Wydarzenie w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2024.


godz. 14.30
Czarny kontra biały | Rodzinne warsztaty z notanu z Moniką Rejkowską

Niejeden drapie się w głowę, zastanawiając się, czym jest notan. Spieszymy z wyjaśnieniem. To słowo oznacza japońską tradycję projektowania, polegającą na tworzeniu obrazu przez komponowanie jasnych i ciemnych elementów na zasadzie lustrzanego odbicia. Chcecie spróbować? Zapraszamy na warsztat, podczas którego będziecie bawić się światłem i cieniem oraz sprawdzicie, ile ich potrzeba, aby powstały zdjęcia. Zrozumiecie także, czym jest kompozycja artystyczna, kontrast, harmonia i symetria. Efekty przejdą Wasze najśmielsze oczekiwania!

Prowadzenie:
Monika Rejkowska – ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Z Wydawnictwem Dwie Siostry wydała swoją autorską książkę „Gdzie kotek ma?”. Autorka ilustracji do książek, m.in. „Nie musisz być grzeczny”, „Okruszki”, „Pan Kudłaty i Cztery Łapy”. Założycielka wydawnictwa dla dzieci Ogon. Jako wydawczyni zadebiutowała swoją autorską książką „Fotografia dla dzieci”. Mieszka w Lesznie razem z synem, mężem i kotem Puszkinem.

Ważne informacje:
• Spotkanie dla rodzin z dziećmi w wieku 6-10 lat. Podczas warsztatu niezbędna jest współpraca dziecka i rodzica.
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
• Cena: 5 PLN
• Czas trwania: 1,5 godz.
• Liczba uczestników: 20 osób
• Bilety do kupienia przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.

Wydarzenie w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2024.


godz. 15.00–17.00
Portretowe studio z Yehorem Lemzyakoffem

Zapraszamy do odwiedzenia przenośnego studia portretu Yehora Lemzyakoffa. W trakcie wizyty będziecie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć analogowy wielkoformatowy aparat, przekonać się, jak na początku XX wieku fotografowano ludzi i poznać tajniki klasycznej fotografii portretowej. Będziecie nawet mogli zostać sportretowani przy pomocy tego niezwykłego sprzętu!

Prowadzenie:
Yehor Lemzyakoff – absolwent Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. T. Szewczenki oraz Kijowskiej Szkoły Fotografii i Akademii Fotografii w Krakowie. Autor projektu „RGB”, za który otrzymał nagrodę od byłego prezydenta Ukrainy Łeonida Kuczmy (2014) oraz nagrodę Prezydium Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Kijowie (2016). Brał udział w wielu wystawach, m.in.: „Cinematographic Landscape” (Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, 2022); „RGB” (Prezydium Narodowej Akademii Sztuk Wizualnych i Architektury w Kijowie, 2016); „Family colorful” (Muzeum Wybitnych Postaci Kultury Ukraińskiej w Kijowie, 2013). W 2022 roku został laureatem 10. edycji konkursu fotograficznego „Wystaw się w CSW”. W 2022 roku uczestnik programu rezydencji ARprogram w L’Aire, Junglinster w Luksemburgu. Mieszka i pracuje w Krakowie.
Wystawa Yehora Lemzyakoffa „Documentary Fashion” odbywa się w ramach Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie 2024 w Galerii Szara Kamienica, Rynek Główny 6.

Ważne informacje:
• W wydarzeniu mogą wziąć udział wszystkie chętne osoby.
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
• Cena: 5 PLN
• Czas trwania: 2 godz. Uczestnicy mogą dołączyć do warsztatu w każdej chwili.
• Bilety do kupienia przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.

Wydarzenie w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2024.


godz. 16.00
Szalony innowator | Oprowadzanie tematyczne po wystawie „Być jak Adam Karaś”

Czy starocie, odpady albo śmieci mogą stać się sztuką? Jak to się dzieje, że przedmioty codziennego użytku zyskują status dzieła sztuki? Podczas oprowadzania pokażemy Wam maszyny i sprzęty, które tworzył Adam Karaś, a których przeznaczenie przez wiele lat znane było tylko jemu samemu. Ten niezwykły dorobek zostanie zestawiony z dziełami Juliana Antonisza, polskiego plastyka i autora eksperymentalnych filmów animowanych, oraz z instalacjami Jeana Tinguely’a, szwajcarskiego artysty, który tworzył prace z odpadków. Następnie obejrzycie niektóre fotoratury Adama Karasia, zastanawiając się nad tym, czy ich przekaz może trafić też do współczesnych odbiorców. Czy w dzisiejszych czasach Adam Karaś mógłby stać się artystą-aktywistą i nagłaśniać swoją twórczością palące problemy świata?

Prowadzenie:
Hanna Dziedzina – absolwentka filologii rosyjskiej i studentka iranistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się przede wszystkim fotografią dokumentalną oraz fotograficznymi przedstawieniami Bliskiego Wschodu. Podczas warsztatów zawsze stara się zadawać pytania bez udzielania oczywistej odpowiedzi i znaleźć tzw. „dziurę w całym”. W wolnym czasie trenuje boks tajski, uczy się języków i czyta reportaże kryminalne.

Ważne informacje:
• Oprowadzanie dla młodzieży i osób dorosłych
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
• Cena: 5 PLN
• Czas trwania: ok. 1 godz.
• Liczba uczestników: do 25 osób
• Zapisy przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.
 

  • logotyp unii europejskiej

Wyszukaj