Publikacja PL / UA
Jego atelier fotograficzne było jednocześnie mieszkaniem, lampy studyjne miały swoje imiona, a kolejne aparaty podlegały modyfikacjom i ulepszeniom. Adam Karaś (1896–1986) wokół fotografii zbudował swoje życie, a pierwsza retrospektywna wystawa jego twórczości to zaproszenie do świata tego ekscentrycznego twórcy, pasjonata fotografii, konstruktora i wynalazcy.
Wystawa „Być jak Adam Karaś” prezentuje zaskakujące uniwersum stworzone przez tytułowego bohatera: krakowskiego fotografa, który swoje studio prowadził przez ponad pół wieku, portretując kolejne pokolenia mieszkańców miasta. Przygoda Adama Karasia z fotografią wcale nie kończyła się na fotografii portretowej – tworzył fotoratury (fotomontaże z wykorzystaniem fotografii), eksperymentował, dokumentował życie miasta, razem z bratem założył też studio filmowe Bracia Karaś Film. Spuścizna tego niezwykłego człowieka znalazła się po jego śmierci w zbiorach Muzeum Fotografii w Krakowie.
Po wieloletniej pracy z tym archiwum kuratorki, Monika Kozień i Marta Miskowiec przygotowały wystawę, która wychodząc od twórczości Karasia jest jednocześnie opowieścią o sile niekonwencjonalnego umysłu: Niepostrzeżenie badania historyczne stały się dla nas impulsem do szerszej refleksji nad siłą i znaczeniem energii, która kieruje twórczymi postawami – mówią.
Dla Adama Karasia między życiem a fotografią nie było wyraźnych granic – właśnie dlatego pierwsza retrospektywna wystawa tego wyjątkowego fotografa to zaproszenie do jego osobistego, fotograficznego świata. Pośród charakterystycznych, wykorzystujących światłocienie portretów, fotoratur, wynalazków i napisów prezentujących szczególną teorię fotografii wyznawaną przez Adama Karasia, na wystawie będzie można poczuć się przez chwilę jak w jego studio przy Czarnowiejskiej czy Szewskiej.
Kuratorki: Monika Kozień, Marta Miskowiec
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Publikacja PL / UA
Publikacja PL / EN
Zwiedzanie w PJM
Tekst łatwy do czytania i rozumienia
Zwiedzanie PL / UA
1. Tekst wprowadzający
Zwiedzanie PL / UA
2. Atelier
Zwiedzanie PL / UA
3. Oś czasu
Zwiedzanie PL / UA
4. Gablota pierwsza
Zwiedzanie PL / UA
5. Gablota druga
Zwiedzanie PL / UA
6. Gablota trzecia
Zwiedzanie PL / UA
7. Portrety
Zwiedzanie PL / UA
8. Działalność filmowa
Zwiedzalnie PL / UA
9. Fotoratury
Zwiedzanie PL / UA
10. Filtr życia